Islamscy ekstremiści są poważnym problemem w szwedzkim Goeteborgu

Islamscy ekstremiści są poważnym problemem w szwedzkim Goeteborgu

Islamscy ekstremiści są poważnym problemem w szwedzkim Goeteborgu. Przyznaje to większość personelu w gminnych instytucjach. Podobnego zdania są przedstawiciele policji, oświaty i organizacji pozarządowych. Wskazują na to wyniki ankiety, w której wzięło udział ponad 500 osób.
Respondenci przyznają, że problem ekstremalnych środowisk bardzo ich niepokoi lub też, że dotyka ich w różny sposób na co dzień. „Do tej pory największym dla nas wyzwaniem i jednocześnie problemem jest środowisko związane z islamskim radykalizmem. Coraz częściej aktywni są także neonaziści” – powiedział szwedzkiemu radiu Zan Jankovski, koordynator miejskiego wydziału przeciwdziałania i zapobieganiu ekstremizmom w Goeteborgu.
Jedna piąta uczestników ankiety twierdzi, że podczas wykonywania swojej pracy miała do czynienia z osobami aktywnymi w tego typu środowiskach lub będącymi ich sympatykami. Część z nich przyznało również, że byli celem kierowanych wobec siebie gróźb, szykan lub przemocy. Problem radykalizacji postaw zwłaszcza wśród młodych osób w dzielnicach wykluczenia społecznego trwa w Goeteborgu od wielu lat. Często w szkołach i bibliotekach dochodzi do przypadków kolportowania ulotek środowisk ekstremistycznych oraz próby werbunku w ich szeregi młodzieży.

Informacyjna Agencja Radiowa / Przemysław Gołyński/em/sk

COMMENTS

WORDPRESS: 0