6.7 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Francja zachęca Polskę do dialogu ws. praworządności

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Francja zachęca Polskę do dialogu z Brukselą w sprawie praworządności i reformy sądownictwa. Tak mówił prezydent Emmanuel Macron po spotkaniu z premier Beatą Szydło w Paryżu. Prowadzona w Polsce reforma sądownictwa była jednym z tematów ich godzinnej rozmowy. 

Prezydent Macron powiedział po spotkaniu w Pałacu Elizejskim, że śledzi rozmowy między Warszawą a Brukselą i ma pełne zaufanie do wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa. Mówił, że liczy na porozumienie w tej sprawie. „Francja oczywiście nie chce osądzać reform w jakimkolwiek innym kraju członkowskim Unii Europejskiej. Ale obecna dyskusja dotyczy tego, czy reformy są zgodne z wartościami i zasadami europejskimi czy z Europejską Kartą Praw Człowieka. Dlatego też zachęcam Polskę do tego, aby kontynuowała konstruktywny dialog z Komisją Europejską i ze wszystkimi partnerami” – dodał.

Emmanuel Macron zapowiedział, że jeśli ostateczny kształt reform nie będzie zgodny z europejskimi wartościami, to Francja wyciągnie konsekwencje, choć nie powiedział, jakie.

Premier Beata Szydło zapewniła, że reformy nie naruszają demokracji w Polsce. “Polska chyba jak żaden inny kraj docenia, co to znaczy być wolnym i demokratycznym państwem, co to znaczy być państwem suwerennym. Nasza historia nauczyła nas, że wolność, suwerenność i demokracja to są wartości, których musimy bronić ponad wszystko. Polska, podobnie jak Francja, jest państwem, które przestrzega i niezwykłą rolę przywiązuje do tego, by przestrzegane były wszystkie zasady, wartości i prawa, również prawa europejskie. I wszystko to, co się w Polsce dzieje, dzieje się w ramach tych procesów” – mówiła w Paryżu Beata Szydło.

Premier zapewniła też, że Polska jest gotowa nadal rozmawiać z Brukselą o tej sprawie.

W ubiegłym tygodniu sytuację w Polsce skrytykowali deputowani Parlamentu Europejskiego, którzy wydali rezolucję w sprawie reform sądownictwa. Wcześniej Komisja Europejska uznała, że reformy mogą naruszać trójpodział władzy. Rząd Prawa i Sprawiedliwości argumentuje, że chce przywrócić niezależność sądów i sprawiedliwość wobec obywateli.

Nad ustawami, które mają zmienić polskie sądownictwo, pracuje teraz Sejm. Chodzi m.in. o zmiany w Sądzie Najwyższym i w Krajowej Radzie Sądownictwa.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski, Paryż/em/wkrz

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520