7.4 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Dziś Boże Narodzenie, czyli uroczystość Narodzenia Pańskiego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dziś Boże Narodzenie, czyli uroczystość Narodzenia Pańskiego. Poprzedza je Wigilia 24 grudnia.

W tradycji chrześcijańskiej jest to święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa, człowieka i Boga. Noc, w którą Jezus przyszedł na świat, uznaje się za szczególną, ponieważ Bóg objawił się jako małe i bezbronne dziecko, a w jego majestat uwierzyli prości ludzie – pasterze czuwający przy stadach.
W Kościołach, które celebrują liturgię według kalendarza juliańskiego, głównie w Kościele prawosławnym i Cerkwi greckokatolickiej , Boże Narodzenie przypada 7 stycznia.
Pierwsze oficjalne obchody świąt Bożego Narodzenia odbywały się w pierwszej połowie IV wieku, po wybudowaniu bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem. W wigilię święta wierni przybywali na betlejemskie Pole Pasterzy, by całą noc czuwać w bazylice, wzniesionej nad Grotą Narodzenia. W 335 roku zwyczaj świętowania Bożego Narodzenia dotarł z Betlejem do Rzymu, a potem do innych krajów.
Świętom Bożego Narodzenia towarzyszą liczne zwyczaje i tradycje. Należą do nich: uroczysta wieczerza wigilijna, dzielenie opłatkiem, strojenie choinki, szopka betlejemska, śpiewanie kolęd oraz obdarowywanie prezentami na pamiątkę świętego Mikołaja, biskupa Miry. Te – zależności od tradycji regionalnej – przynosi: w Polsce centralnej – święty Mikołaj, na Pomorzu – Gwiazda, w Wielkopolsce – Aniołek, a na Górnym Śląsku – Dzieciątko Jezus.
Początkowo obchody Bożego Narodzenia w Betlejem miały miejsce 6 stycznia, dopiero później – 25 grudnia. Według księdza Józefa Naumowicza, specjalisty zajmującego się wczesnym chrześcijaństwem, 25 grudnia najlepiej oddaje symbolikę Bożego Narodzenia, rozumianego jako „światłość, która przenika ciemności”. Łączy się to z astronomicznym zjawiskiem przesilenia zimowego, przedstawianego jako zwycięstwo dnia nad nocą. W czasach rzymskich uznawano, że następuje ono 25 grudnia. Według współczesnych wyliczeń wiemy, że przesilenie zimowe przypada 21 lub 22 grudnia.
Z kolei, uwzględniając przekazy Nowego Testamentu, należy przyjąć, że poczęcie Chrystusa dokonało się 25 marca – obecnie jest to uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny – stąd narodzenie przypada 9 miesięcy później, czyli 25 grudnia.
Nie jest znany rok narodzin Chrystusa. Po wielu badaniach bibliści uznali, że Jezus przyszedł na świat między 8-mym a 6-tym rokiem przed naszą erą, czyli w latach 746-748 roku według kalendarza rzymskiego. Było to za panowania cesarza Oktawiana Augusta.
W Ewangeliach też nie znajdziemy dnia ani miesiąca narodzin Jezusa. Tradycja Kościołów Wschodu i Zachodu przyjmuje, że wydarzyło się to zimą.

Red. IAR

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520