13.8 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Dzień Podziemnego Państwa Polskiego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego rozpoczęła  w środę, 27 września uroczyste obchody Dnia Podziemnego Państwa Polskiego.   Funkcjonowało ono pod niemiecką i sowiecką okupacją, organizując m.in. konspiracyjną armię, wymiar sprawiedliwości i sądownictwo. Te karty historii przypominane  były 27 września w wielu miastach w Polsce.

Centralne obchody z udziałem kombatantów, władz państwowych i samorządowych zorganizowano w Warszawie przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej na rogu ulic Wiejskiej i Matejki. Tam m. in.: Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski złożył wieniec w imieniu Głowy Państwa.

Z okazji Dnia Polskiego Państwa Podziemnego, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wystosował okolicznościowy list. Zobacz także:List prezydenta z okazji obchodów Dnia Podziemnego Państwa Polskiego

Tajne państwo i podziemne wojsko, stworzone pomimo okupacji naszego kraju przez dwa totalitarne imperia, były fenomenem o skali nieznanej w dziejach Europy” –  napisał Andrzej Duda.

Najszerzej znaną emanację Polski Podziemnej stanowiła Armia Krajowa, ale równie istotną rolę odgrywało tajne nauczanie na wszystkich szczeblach szkolnictwa, konspiracyjne sądownictwo, administracja, prasa, opieka społeczna” – podkreślił Andrzej Duda. „Składając dzisiaj hołd ich męstwu i ofiarności, życzę wszystkim nam, Polakom, i naszej Ojczyźnie, aby etos i wartości Polski Walczącej zawsze trwały w naszych umysłach i sercach” – dodał.

Polskie Państwo Podziemne zostało powołane do życia jeszcze przed kapitulacją Warszawy, 27 września 1939 roku, z chwilą założenia Służby Zwycięstwu Polski. Podległe legalnej władzy polskiej – Rządowi RP na Uchodźstwie – Polskie Państwo Podziemne wypełniało w ogromnym stopniu wszystkie zadania, które powinno spełniać państwo. Oprócz walki z okupantem, opieki nad obywatelami oraz dbałości o edukację i kulturę, Polskie Państwo Podziemne prowadziło szeroko zakrojone prace programowo-polityczne. Najważniejszym celem pozostawało zwycięstwo i odzyskanie niepodległości, nie mniej ważne były też jednak prace nad kształtem Polski, która miała się wyłonić po wojnie.

źródło: www.prezydent.pl

 fot.: Marek Dusza, KPRP
- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520