Cebularz ma swoje muzeum w Lublinie

Cebularz ma swoje muzeum w Lublinie

Pierwszy komercyjny pokaz sztuki robienia cebularzy zacznie się przy ulicy Szewskiej 4 w najbliższą środę o godzinie 12.30. Potrwa godzinę.

Cebularz lubelski to „placek pszenny o średnicy 15 – 20 cm”, okrągły, w złocistym kolorze, no i przede wszystkim z cebulą krojoną w kostkę oraz makiem na wierzchu. Tak powinien wyglądać idealny cebularz według opisu z listy produktów tradycyjnych, na którą został wpisany 30 kwietnia 2007 roku. Coraz bardziej doceniamy nasze cebularze. Od jakiegoś czasu są one naszym flagowym produktem turystycznym. Można je kupić nie tylko w sklepach, bywa też podawany w lubelskich restauracjach, a nawet na wernisażach wystaw. Teraz przyszedł czas na Regionalne Muzeum Cebularza. Na pomysł stworzenia takiego miejsca wpadli Anna i Robert Drapałowie.

 

„Na świecie istnieją skarby: skarby piratów, skarby zakopane w ziemi, skarby historyczne i skarby lokalne, takie jak cebularz” – piszą na stronie internetowej Regionalnego Muzeum Cebularza.

 

– Cebularze jem od dziecka, ale jeżdżąc po Polsce, przekonałem się, że nie są one powszechnie znane. Gdy w sklepie pod Toruniem chciałem kupić cebularza, sprzedawca zapytał „a co to jest?” – opowiada Robert Drapała, właściciel Regionalnego Muzeum Cebularza w Lublinie. Organizatorzy szczególnie liczą na dziecięcych uczestników, którzy będą mogli pomagać w przygotowaniu placków z cebulą, od momentu wyrabiania ciasta. Słyszymy, że na pokazie zabraknie tylko ostatniego etapu, czyli pieczenia okrągłych placków. Na koniec uczestnicy dostaną do zjedzenia już gotowe cebularze, wcześniej podgrzane w piecu. – Wyrabianiu cebularzy będzie towarzyszyła opowieść o ich historii i Lublinie – zapowiada Robert Drapała.

 

Rolę kucharza w czasie pokazów będzie pełnił Krzysztof Anulewicz, którego zapytaliśmy, czy ma jakieś doświadczenie w pieczeniu cebularzy. – Na studiach pracowałem jako kucharz, m.in. robiłem pizzę, a cebularz to taka nasza polska pizza. Nic mu nie brakuje – odpowiedział. Regionalne Muzeum Cebularza przy ulicy Szewskiej 4 ma być czynne od środy do niedzieli. Pokazy będą organizowane w następujących godzinach: 11, 12.30, 14.30 oraz o 16. Dzieci do lat 3 wchodzą za darmo. Bilety kosztują 14 zł (ulgowy) i 16 zł (normalny).

(AIP)

COMMENTS

WORDPRESS: 0