Były szef MSWiA Krzysztof Janik oskarżony o łapówki przed sądem w Katowicach

Były szef MSWiA Krzysztof Janik oskarżony o łapówki przed sądem w Katowicach

We wtorek przed Sądem Okręgowym w Katowicach staną m.in. były szef MSWiA Krzysztof Janik oraz były wiceminister finansów Wiesław C. Obaj, związani z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, są oskarżeni o przyjmowanie łapówek od jednej z katowickich firm, która współpracowała z kopalniami.

 

Akt oskarżenia, odczytany podczas pierwszej rozprawy przez prokurator Ewę Kordulę, objął pięć osób. Oprócz Krzysztofa Janika i Wiesława C., również byłą wicedyrektor Izby Skarbowej w Katowicach Elżbietę K., byłego dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach Henryka Ś. oraz przedsiębiorcę Antoniego G.

Prokuratorskie śledztwo ruszyło po zawiadomieniu złożonym przez Andrzeja B. (współwłaściciel katowickiej firmy, która zajmowała się m.in. zaopatrywaniem kopalń w artykuły chemiczne). Obciążył on swojego wspólnika Antoniego G., wskazując, że przedsiębiorstwo korumpowało urzędników, by uzyskać m.in. umorzenie zobowiązań podatkowych.

Krzysztofowi Janikowi zarzucono przyjęcie 13 łapówek (w sumie 140 tysięcy złotych) w latach 2004 – 2005, gdy był posłem RP. Miał wskazywać przedsiębiorcom kto ze skarbówki jest decyzyjny. Wiesław C. miał z kolei przyjąć 240 tysięcy złotych m.in. za gotowość do pomocy biznesmenom i udzielanie im porad jak umorzyć zobowiązania podatkowe. Elżbieta K. – zdaniem prokuratury – miała przyjąć 10 tysięcy złotych łapówki, a Henryk Ś. stanął przed sądem za przekroczenie uprawnień. Katowicka firma rzeczywiście mogła liczyć na umorzenie części zobowiązań (ok 2.5 mln zł). Oskarżeni nie przyznali się do winy. Krzysztof Janik zgodził się na podawanie pełnych danych osobowych. Podczas pierwszej rozprawy jako pierwszy wyjaśnienia składał Antoni G., który wydał krótkie oświadczenie. Przekazał, że nie przyznaje się do zarzucanych mu przestępstw, a oskarżenia jego byłego wspólnika Andrzeja B. są fałszywe. Miała to być zemsta za „nieudaną próbę wrogiego przejęcia firmy”. Zarzuty odpierali również Elżbieta K. oraz Henryk Ś. We wtorek (7 listopada) odbędzie się druga rozprawa. Wyjaśnienia mają składać Krzysztof Janik i Wiesław C.

Patryk Drabek (aip)

COMMENTS

WORDPRESS: 0