Amerykański senator John McCain krytykuje w Monachium Donalda Trumpa

Amerykański senator John McCain krytykuje w Monachium Donalda Trumpa

Amerykański senator John McCain skrytykował działania administracji prezydenta Donalda Trumpa. Senator jest uczestnikiem dorocznej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. To jedno z najważniejszych na świecie spotkań poświęconych globalnemu bezpieczeństwu oraz polityce międzynarodowej.

Republikański senator, który już w przeszłości krytykował Donald Trumpa, mówił w Monachium, że administracja nowego prezydenta nie jest przygotowana do pełnienia swoich funkcji. Nawiązał do dymisji doradcy do spraw bezpieczeństwa Michaela Flynna, który zrezygnował ze stanowiska po oskarżeniach, że na własną rękę kontaktował się z rosyjskimi dyplomatami. “Myślę, że sprawa Flynna w oczywisty sposób pokazuje, że na wielu polach w tej administracji panuje chaos. Oni mają jeszcze wiele pracy przed sobą. Jestem jednak bardzo szczęśliwy, że sekretarzem obrony został generał Mattis, a Państwo spotkacie się tutaj także z generałem Kellym” – mówił McCain. John Kelly jest w nowym amerykańskim rządzie sekretarzem odpowiedzialnym za bezpieczeństwo krajowe Stanów Zjednoczonych.
Senator John McCain podkreślił w Monachium, że Zachód znalazł się w bardzo poważnym kryzysie. Dodał, że Stany Zjednoczone nie rezygnują ze strategicznego sojuszu z NATO i krajami europejskimi. “My politycy straciliśmy kontakt z wieloma wyborcami. Zbyt wolno odpowiadamy na ich potrzeby. Musimy stawić czoła rzeczywistości, ale to nie oznacza utraty nadziei i nie oznacza wycofania się. Nie możemy tego zrobić. Wiem, że w Europie i na świecie jest ogromna obawa, że Stany Zjednoczone rezygnują z pozycji globalnego lidera. Ale nie popełniajcie błędu. Mamy niebezpieczne czasy, ale nie wolno wam przestać liczyć na Amerykę” – podkreślał.
Senator John McCain to jeden z najbardziej poważanych amerykańskich polityków. W 2008 roku startował w wyborach prezydenckich z ramienia republikanów, ale przegrał z Barackiem Obamą. W czasie konferencji McCain ma się spotkać m.in. z polskim prezydentem Andrzejem Dudą.
Głównym tematem dyskusji w Monachium są relacje ze Stanami Zjednoczonymi pod wodzą prezydenta Donalda Trumpa. Uczestnicy spotkania rozmawiają też o Brexicie, przyszłości Unii Europejskiej, bezpieczeństwie Europy, rosyjskiej propagandzie i o wojnie domowej w Syrii.

Wojciech Cegielski, Monachium, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS

WORDPRESS: 0