92 Rocznica Grobu Nieznanego Żołnierza

92 Rocznica Grobu Nieznanego Żołnierza

W Warszawie na Placu Piłsudskiego odbyła się uroczysta odprawa warty honorowej. Dzisiaj przypada 92. rocznica Grobu Nieznanego Żołnierza.

 

Pułkownik Mariusz Kubarek z Garnizonu Warszawa w rozmowie z IAR przypomniał, że warszawski grób powstał po to, żeby przypominać o czynie zbrojnym polskiego wojska.

Na filarach grobu znajdują się tablice upamiętniające ważne bitwy, powstania oraz działania poszczególnych jednostek. Pułkownik Kubarek podkreślił, że to jedyne miejsce w kraju, które przetrwało wojenne zawieruchy i polityczne zmiany. Grobu pilnują od początku powstania mundurowi. Po pierwszej wojnie światowej warty pełnili nie tylko żołnierze, ale także funkcjonariusze innych służb mundurowych.

Po 1946 roku, gdy odbudowano pomnik, warty wystawiają żołnierze z Garnizonu Warszawa. Pełnione są przez cały rok i całą dobę. Przy płycie grobu płonie cały czas znicz, symbolizujący płomień pamięci.

Przed drugą wojną światową w Polsce były trzy groby-pomniki, które upamiętniały bezimiennych żołnierzy poległych w walce za ojczyzę. Obecnie przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywają się najważniejsze uroczystości państwowe. Tu również składają wieńce zagraniczne delegacje.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/A.Drążkiewicz/to/

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0