19 lipca zmarła Eugenia Herma – aktorka teatralna, telewizyjna, filmowa i radiowa. O śmierci artystki poinformował we wtorek, w mediach społecznościowych, Związek Artystów Scen Polskich. Artystka miała 92 lata.
„Z wielkim smutkiem żegnamy Eugenię Herman, aktorkę teatralną, telewizyjną, filmową i radiową” – napisano we wpisie ZASP.
Eugenia Herman była absolwentką PWST w Łodzi. Była związana z łódzkim Teatrem Nowym, na deskach którego zadebiutowała w 1951 roku rolą Bregel w „Poemacie pedagogicznym” Antoniego Makarenki w reżyserii Kazimierza Dejmka – oraz Teatrem Polskim w Warszawie. Występowała gościnnie także w Teatrze Narodowym.
Eugenia Herman była wielką damą teatru i kina – widzom zawsze będzie się kojarzyć z postaciami kobiet z klasą, nobliwymi, nico złośliwymi inteligentkami o silnym charakterze. Taka była nawet w niewielkich rolach, jak ta ostatnia w odcinku „Kometa” „Ojca Mateusza”, gdzie wcieliła się w panią Stefanię, pensjonariuszkę domu pogodnej starości, czy jako Marzena w „Plebanii”, albo ciotka wójta i księdza w serialu „Ranczo”.
Debiutowała w 1956 roku w „Nikodemie Dyzmie” Jana Rybkowskiego, a zaraz potem pojawiła się w „Człowieku na torze” Andrzeja Munka i „Kapeluszu pana Anatola”, również Rybkowskiego – tytuły z historii polskiego kina, wielkie reżyserskie nazwiska… Potem był jeszcze Krzysztof Zanussi („Za ścianą”, „Bilans kwartalny”, „Dotknięcie ręki”), Tomasz Zygadło („Sceny dziecięce z życia prowincji”), Marek Koterski („Życie wewnętrzne”, „Nic śmiesznego”, „Ajlawju”), Ryszard Ber („Cudzoziemka”), Wojciech Marczewski („Ucieczka z kina Wolność”). I znane seriale – m.in. „Królowa Bona”, „W labiryncie”, „Jest jak jest”, „Matki, żony i kochanki”, „Egzamin z życia”.
Eugenia Herman była również zaangażowana w działalność pedagogiczną. Wykładała na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi, pracowała także jako pedagog w Studiu Aktorskim przy Teatrze Żydowskim w Warszawie, a także w Szkole Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie.
Aktorka była laureatką nagrody za rolę drugoplanową Księżnej Yorku w „Ryszardzie III” Szekspira w Teatrze Polskim w Warszawie na XXXIV Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Została także wyróżnione złotym Krzyżem Zasługi, a także odznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
„Była pogodna i pełna energii. Odeszła artystka, pedagog, piękna, elegancka kobieta z klasą” – czytamy we wpisie ZASP.
(PAP) Anna Kruszyńska/PHOTO: JAROSLAW ANTONIAK/MWMEDIA
akr/ pat/