Teksas dołączył do powiększającego się grona stanów, które umożliwiły swoim mieszkańcom korzystanie ze złota i srebra jako legalnych środków płatniczych. Po wejściu w życie ustawy, którą gubernator Greg Abbott podpisał pod koniec czerwca, Teksańczycy będą mogli płacić w sklepach kartami płatniczymi, powiązanymi z Texas Bullion Depository.
29 czerwca gubernator Teksasu Greg Abbott podpisał ustawę HB 1056, która tworzy stanowy system transakcyjny oparty na złocie i srebrze. Teksas dołącza tym samym do licznej grupy stanów, w tym m.in. Florydy i Missouri, które ustanowiły te kruszce legalnym środkiem płatniczym.
Teksańskie przepisy są innowacyjne o tyle, że na ich podstawie zostanie uruchomiony w pełni elektroniczny system płatniczy, który umożliwi mieszkańcom stanu korzystanie z fizycznych zasobów złota zdeponowanych w Texas Bullion Depository.
Podczas płatności kartą w sklepie należność odpowiadająca kwocie zakupów będzie pobierana „w złocie” (lub srebrze) z depozytu. Sprzedawca nie będzie wiedział, że doszło do transakcji kruszcem, gdyż zapłatę otrzyma w dolarach – zupełnie jak w przypadku standardowej płatności kartą.
System umożliwi Teksańczykom deponowanie oszczędności w „twardej walucie” z jednoczesną opcją łatwej zamiany na gotówkę i wydanie ich w razie potrzeby.
Ustawa wchodzi w życie etapami, począwszy od września 2026 roku. W pełni funkcjonalny system ma zostać uruchomiony 1 maja 2027 roku.
Zwolennicy ustawy argumentują, iż złoto i srebro lepiej chronią wartość pieniądza w obliczu inflacji i przywracają „konstytucyjne zasady monetarne”. Ekonomista Kevin Freeman, który poparł nowe przepisy, zauważył, że dolar stracił ok. 95 proc. siły nabywczej w ciągu swojego istnienia.
Przeciwnicy ustawy ostrzegają, iż stanowa inicjatywa może łamać federalne prawo monetarne, narażając urzędników na konsekwencje prawne. Abbott odparł te zarzuty, twierdząc, że prawo opiera się na Artykule 1, Sekcji 10 Konstytucji USA, który pozwala stanom na wykorzystywanie złota i srebra jako legalnego środka płatniczego.
Red. JŁ