12.9 C
Chicago
poniedziałek, 21 kwietnia, 2025

Zimą czeka nas „piękna katastrofa”. Rząd Morawieckiego wprowadzając embargo na rosyjski węgiel już w kwietniu wydał wyrok na Polaków

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W najbliższych dniach premier Mateusz Morawiecki wyda polecenie spółkom w sprawie zakupu węgla. Istnieje obawa, że w zimie surowca zabraknie dla gospodarstw domowych i lokalnych ciepłowni – informuje czwartkowy „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak napisano, „planowane są większe zakupy węgla za granicą i większe wydobycie w Polsce”. Źródła DGP przekonują, że „jest rozważana dopłata dla każdego gospodarstwa domowego ogrzewanego tym surowcem”. „Miałaby ona działać obok systemu dopłat dla jego dostawców. Ten ruszy niebawem” – przypomniano.

 

„Chodzi o kwotę rzędu minimum tysiąca złotych. Koszt dla budżetu to ok. 10 mld zł” – mówi rozmówca „DGP”. „Dyskutowane będą też dopłaty do pelletu czy termomodernizacji budynków jednorodzinnych” – podano.

 

„DGP” pisze, że „pomysły na przetrwanie tej zimy budzą jednak mieszane uczucia w rządzie”. „Przecież jak zrobimy te dopłaty, to podmioty handlujące węglem podbiją ceny” – uważa jeden z informatorów gazety. „W resortach są rozpatrywane także rekomendacje zgłoszone przez Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP), w tym m.in. zerowy VAT na węgiel w 2022 r. czy obniżenie standardów emisyjnych dla tego rodzaju paliwa (co pozwoliłoby używać surowca gorszej jakości)” – czytamy w „DGP”.

 

Gazeta informuje, że „obok kwestii dopłat w przyszłym tygodniu rząd ma ogłosić program +Ciepłe mieszkanie+, skierowany do właścicieli mieszkań w budynkach wielolokalowych”. „Od połowy lipca korekty czekają też inny rządowy program – +Czyste powietrze+. Zdaniem współpracowników premiera energetyczne i węglowe spółki z udziałem skarbu państwa nie przygotowały się należycie na nadchodzący sezon grzewczy i nie wykazują zbyt dużej chęci większego zaangażowania w dystrybucję węgla, zasłaniając się m.in. kodeksem handlowym” – przekazano.

 

Dodano, że „z kolei otoczenie wicepremiera i szefa MAP Jacka Sasina tłumaczy, że nie mogą one swobodnie nim handlować i wskazują, że to szef rządu i minister klimatu nie docenili wyzwania”. „Gdzieś pomiędzy nimi jest resort klimatu, który narzeka, że nie może skutecznie motywować spółek do działań, nie mając jednocześnie nad nimi nadzoru właścicielskiego” – wskazano. (PAP)

 

„Puls Biznesu”: Polski Ład odbierze Polakom ciepło

Obciążenie podatkiem minimalnym CIT doprowadzi przedsiębiorstwa ciepłownicze do zapaści – ostrzega minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, cytowana przez czwartkowy „Puls Biznesu”.

„Nie tylko organizacje przedsiębiorców apelują do rządu o wycofanie tzw. podatku minimalnego (płaconego także od strat). Ogromne niebezpieczeństwo dla siebie dostrzegły również przedsiębiorstwa ciepłownicze, w dużej mierze należące do skarbu państwa. W ich obronie wystąpiła Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. W piśmie do Artura Sobonia, wiceministra finansów, ostrzega przed zapaścią ciepłownictwa, jeżeli rząd nie zrezygnuje obciążenia branży tym podatkiem” – informuje „PB”.

 

„Puls Biznesu” ocenia, że „minimalny podatek dochodowy to najbardziej krytykowana przez ekspertów oraz firmy regulacja, która weszła w życie 1 stycznia 2022 r. wraz z tzw. Polskim Ładem (rozliczenie daniny za ten rok ma nastąpić w 2023 r.)”. „Wskazywali, że mocno uderzy w przedsiębiorstwa niskomarżowe oraz ponoszące straty nie ze swojej winy” – dodano.

 

Jak napisano, „pod wpływem zmasowanej krytyki Ministerstwo Finansów (MF) postanowiło zmienić przepisy”. „W projekcie zmian w ustawie o podatku CIT, który jest drugim etapem naprawy Polskiego Ładu, zaproponowało opóźnienie podatku o rok (wszedłby w życie 1 stycznia 2023 r.) oraz zdjęcie daniny z niektórych kategorii podatników. Nie ma wśród nich niekomunalnych przedsiębiorstw ciepłowniczych (40 proc. branży), a o wyłączenie ciepłownictwa spod podatku usilnie zabiega resort klimatu rozczarowany projektem MF” – przekazano.

 

„Proponowane przepisy nie wypełnią zamierzeń w stosunku do przedsiębiorstw ciepłowniczych. Przepisy miały uwzględniać specyfikę działalności, w których niska rentowność (lub strata) wynika z obiektywnych przesłanek (np. dotyczących cen regulowanych przez państwo lub wynikających z notowań surowców), jak również określonych grup podatników (np. przedsiębiorstw finansowych z uwagi na charakter ich działalności)” — można przeczytać w piśmie minister Moskwy do wiceministra Sobonia.

 

„PB” przypomina, że „resort klimatu jeszcze przed przekazaniem projektu do konsultacji sygnalizował MF, że podatek minimalny negatywnie wpłynie na branżę ciepłowniczą (około 400 koncesjonowanych przedsiębiorstw)”. „Minister Moskwa podkreśla, że w zakresie sprzedaży i dystrybucji ciepła przedsiębiorstwa ciepłownicze nie działają na wolnym rynku, więc nie są w stanie ustalać ceny i stawek, aby minimalizować straty, szczególnie w obecnej sytuacji, czyli wojny w Ukrainie, wzrostu cen nośników energii oraz praw do emisji CO2” – przekazano. (PAP)

 

ksi/ ok/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"