Na czołówkach włoskich mediów we wtorek znalazła się informacja, że do Kijowa udają się premierzy Polski, Słowenii i Czech – Mateusz Morawiecki, Janez Jansza i Petr Fiala. Stacje radiowe i telewizyjne oraz gazety na swoich stronach internetowych cytują komunikat Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z zapowiedzią spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem.
W relacjach zaznacza się, że wyjazd organizowany jest w porozumieniu z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles’em Michelem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, a wizyta – jak głosi komunikat polskiego rządu – ma służyć „potwierdzeniu jednoznacznego poparcia całej Unii Europejskiej dla suwerenności i niepodległości Ukrainy oraz przedstawieniu szerokiego pakietu wsparcia dla państwa i społeczeństwa ukraińskiego”.
Komunikat KPRM przytoczyły między innymi dzienniki „Corriere della Sera” oraz „La Repubblica”. „La Stampa” dodaje, że w delegacji jest też polski wicepremier Jarosław Kaczyński.
Wiadomość o podróży podaje co godzinę informacyjne Radio 24.(PAP)
Węgry/ Rzecznik Orbana: premier nie pojedzie teraz do Kijowa
Premier Węgier Viktor Orban wie o wtorkowej wizycie przywódców Polski, Czech i Słowenii na Ukrainie, ale nie pojedzie teraz do Kijowa – powiedział rzecznik Orbana Bertalan Havasi portalowi Telex.
Zapytany o przyczyny, dla których Orban nie wybiera się na Ukrainę, Havasi odparł tylko: „Premier wie o tej wizycie, ale nie pojedzie teraz do Kijowa”.
We wtorek Kancelaria Premiera poinformowała, że premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Janszą udają się tego dnia do Kijowa, gdzie spotkają z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Przedstawią tam pakiet konkretnego wsparcia dla Ukrainy. (PAP)
Niemcy/ Bild: Historyczna misja pokojowa w Kijowie szefów rządów UE z Polski, Czech i Słowenii
To historyczna misja pokojowa w Kijowie – ocenia we wtorek Bild wyjazd szefów rządów Polski, Czech i Słowenii, którzy jada pociągiem do ogarniętej walkami stolicy Ukrainy, aby spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Dla wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego wyjazd ma bardzo osobiste znaczenie historyczne: w 2008 roku jego brat prezydent prof. Lech Kaczyński pojechał do Gruzji i wygłosił tam poruszające przemówienie.
Według informacji Bild, premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński spotkali się z premierem Czech Petrem Fialą i jego słoweńskim odpowiednikiem Janezem Janszą przed granicą z Ukrainą, skąd wspólnie udadzą się pociągiem w kierunku Kijowa. Pociąg przekroczył granicę z Ukrainą we wtorek rano.
Jak poinformował we wtorek rzecznik polskiego rządu w Warszawie, odważna decyzja o odbyciu spotkania została podjęta na szczycie szefów państw i rządów UE w Wersalu w ostatni piątek. „Polski rząd przygotował wyjazd w ścisłej tajemnicy i ściśle koordynował ją z przewodniczącym Rady UE Charlesem Michelem i przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen” – informuje Bild.
„Celem wizyty jest wyrażenie jednoznacznego poparcia Unii Europejskiej dla Ukrainy oraz jej wolności i niepodległości” – napisał na Twitterze premier Czech Petr Fiala. Fiala podkreślił też, ze podczas wyjazdu zostanie przedstawiony szeroki pakiet wsparcia dla Ukrainy i jej obywateli.
„Dla wicepremiera i lidera partii PiS Jarosława Kaczyńskiego wyjazd ma bardzo osobiste znaczenie historyczne: w 2008 roku jego brat Lech Kaczyński pojechał samochodem do okupowanej wówczas przez Rosję Gruzji i wygłosił tam poruszające przemówienie na temat agresji rosyjskich przywódców” – zauważa Bild i przypomina, że wtedy w gruzińskim parlamencie prezydent RP prof. Lech Kaczyński przestrzegał przed agresją Rosji, mówiąc: „Dzisiaj Gruzja, jutro Ukraina, potem kraje bałtyckie, a potem może także mój kraj: Polska”.
Holandia/ Media: wizyta premierów w Kijowie ma pokazać jednoznaczne wsparcie UE dla Ukrainy
Holenderskie media szeroko informują o ogłoszonej we wtorek wizycie szefów rządów Polski, Czech i Słowenii na Ukrainie oraz wskazują, że ma ona podkreślić jednoznaczne wsparcie Unii Europejskiej dla zaatakowanego kraju. „Naszym obowiązkiem jest być tam, gdzie wykuwa się historia” – cytuje premiera Mateusza Morawieckiego dziennik „NRC”.
Premier Czech Petr Fiala, jego słoweński odpowiednik Janez Jansza oraz polski szef rządu Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński udali się pociągiem do częściowo oblężonej stolicy Ukrainy, aby wesprzeć Ukrainę.
„NRC” podkreśla, że wyjazd odbywa się w porozumieniu z Unią Europejską i Organizacją Narodów Zjednoczonych. Dzięki tej wizycie przywódcy chcą zademonstrować „jednoznaczne poparcie Unii Europejskiej dla suwerenności i niepodległości Ukrainy”.
Dziennik „De Telegraaf” pisze, że szefowie rządów mają przekazać ukraińskiemu społeczeństwu nie tylko słowa otuchy, ale także informacje o konkretnym wsparciu dla Ukrainy.
Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)
apa/ akl/