Kolejki do popularnych miejsc, spacerowicze w dolinach, a także sporo wspinających się wysoko na szlakach – tak wygląda Zakopane, do którego w przedłużony listopadowy weekend przyjechały tłumy turystów.
„W związku z tym Krupówki chwilowo nie są tak mocno oblężone jak powinny być, natomiast pod kluczowymi dolinami, takimi jak Chochołowska czy Kościeliska utworzył się korek; jest gwar i tłok” – podkreślił w piątkowej rozmowie z PAP Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. Jak dodał, szczelnie wypełnione są też okoliczne parkingi.
W centrum Zakopanego do atrakcji turystycznych tworzą się kolejki; odwiedzający chcą zobaczyć m.in. muzeum Kamila Stocha. W czwartek ustawiały się one też do restauracji, co – jak ocenił Wagner – jest „dość nieprawdopodobne”, zważywszy na to, jak wiele miejsc gastronomicznych miasto ma gościom do zaoferowania.
Wielu turystów przebywa wysoko na szlakach. „Oznacza to, że nie tylko spacerowicze ruszyli w doliny. Inni turyści – mam nadzieję, że ci sprawniejsi, bo nie chciałabym myśleć, że na trudne, zamrożone szlaki poszli tacy, którzy się na tym nie znają – wyruszyli też wysoko w góry” – wyjaśnił Wagner. Jak doprecyzował, liczne grupy znajdujące się na grani to oznaka, że jeszcze więcej osób przebywa w niższych partiach oraz w samym mieście. „Potężny gwar odnotowujemy też na Gubałówce, nie da się przejechać szczytem, bo płynie tam rzeka ludzi” – dodał reprezentujący Izbę Gospodarczą.
„Nich tylko trochę zajdzie słońce, ci turyści spłyną w kierunku Zakopanego i dość szczelnie wypełnią uliczki, które o poranku, kiedy wyjechałem do pracy – między 7:45 a 8:15 – już były lekko zakorkowane; ok. godz. 10 główne ulice przy skrzyżowaniach już dość mocno +stały+” – ocenił Wagner.
Pytany o to, jak tegoroczny listopadowy weekend w Zakopanem wygląda na tle tych z poprzednich lat, wskazał, że choć nie dysponuje na razie szczegółowymi danymi, to uważa, że turystyczne oblężenie jest większe niż w ubiegłym roku, a także większe niż w roku 2019.
„Diagnozuję to na razie nie na podstawie danych wpływających od członków naszej Izby, czy od znajomych i przyjaciół z branży, tylko na podstawie ilości samochodów, które dostrzegam poza centrum Zakopanego” – wyjaśnił Wagner.
Wskazał, że zwykle o tej porze roku – w ciągu listopadowego weekendu – zakopiańskie hotele rozpoznawalnych marek, a także obiekty z długoletnią tradycją były wypełnione, ale przyjezdni zazwyczaj nie pojawiali się tłumie w miejscach poza granicą administracyjną Zakopanego.
„Teraz wypełniają Kościelisko, a nawet Chochołów, Podczerwone, całą zakopiańską Olczą, aż do Szaflar – wszędzie jest bardzo dużo samochodów, widać bardzo dużo świateł w obiektach. To znaczy, że Zakopane już się +nasyciło+ i goście musieli korzystać z noclegów dużo dalej od Krupówek, które oczywiście najbardziej kochają” – ocenił przedstawiciel Izby.
Jego zdaniem taki stan rzeczy świadczy też o tym, że do Zakopanego przyjechali nie tylko goście z zasobnymi portfelami, których stać na kolejny wyjazd w tym roku, ale też ci dysponujący nieco mniejszym budżetem. „Oni poszukują skromniejszych i tańszych noclegów poza centrum, do którego sobie dojadą” – wskazał Wagner.
W jego ocenie z jednej strony jest to efekt „postu turystycznego”, a z drugiej narastającej obawy, że „może za tydzień, dwa lub trzy nie będzie dało się nic więcej w Polsce zrobić; a na pewno nie w Zakopanem, gdzie statystyki dotyczące szczepień nie są zbyt korzystne”.
„Dlatego jeśli ktoś chce podróżować i myślał o Podhalu, to teraz się zmobilizował. Ta determinacja i popyt były widoczne już w połowie października, albo nawet jeszcze wcześniej, kiedy nie byliśmy w stanie dalece rozpoznać prognozy pogody, tak skomplikowanej dla Podhala” – podkreślił reprezentujący Izbę.
Powiedział, że jednak już wtedy goście „masowo zarezerwowali noclegi na długi weekend”, ryzykując w pewnym stopniu, że pogoda nie będzie sprzyjała ani górskim wędrówkom, ani korzystaniu z miejskich atrakcji. Kiedy potwierdziło się, że warunki atmosferyczne będą korzystne, ilość rezerwacji wzrosła jeszcze bardziej. A ci, którym udało się ich dokonać, mogą przez weekend cieszyć się tatrzańską jesienią.
Tatrzański Park Narodowy w piątkowym komunikacie turystycznym poinformował, że na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie nie ma wolnych miejsc parkingowych, a na drodze dojazdowej mogą tworzyć się korki. Mimo ładnej pogody TPN przypomina, że w wyższych partiach Tatr miejscami zalega cienka warstwa śniegu i występują liczne oblodzenia; na niżej położonych szlakach miejscami również jest ślisko. Ponadto dni są krótkie, więc wyprawę należy zaplanować tak, by wrócić z niej przed zapadnięciem zmroku. (PAP)
Zakopane/ Klienci awanturowali się w lokalu, odpowiedzą za znieważenie interweniujących policjantów
Para trzydziestoparolatków z Krakowa, którzy po zjedzeniu posiłku i wypiciu alkoholu w jednym z zakopiańskich lokali nie chciała zapłacić rachunku, została zatrzymana przez policjantów. Podczas interwencji obrzucili funkcjonariuszy wyzwiskami i wulgaryzmami.
Policjanci patrolujący Zakopane zostali wezwani do jednej z restauracji przy Krupówkach. Obsługa prosiła o pomoc w związku z pijanymi i wulgarnymi klientami. Na ich zachowanie skarżyły się również inne osoby znajdujące się w lokalu. Para nie tylko nie chciała zapłacić rachunku, ale miała dopuścić się zniszczenia toalety – właściciel oszacował straty na kilkaset złotych.
„Pomimo prób spokojnego przeprowadzenia interwencji, nie obyło się bez wyzwisk i wulgaryzmów pod adresem interweniujących funkcjonariuszy w obecności licznej klienteli. Ostatecznie, po kilku ostrzeżeniach para w kajdankach została wyprowadzona z lokalu” – relacjonował Gleń.
Na Krupówkach kobieta nadal ubliżała policjantom, a po umieszczeniu w radiowozie kopała po drzwiach, usiłując się z niego wydostać. Policjantka, która konwojowała kobietę, została kilka razy boleśnie uderzona. 33-letnia kobieta i 34-letni mężczyzna po wytrzeźwieniu usłyszą zarzuty. (PAP)
wos/ lena/