27.4 C
Chicago
poniedziałek, 20 maja, 2024

Zakonnice z Teksasu pozwały biskupa. Nie chcą wykonać polecenia Watykanu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Grupa teksańskich zakonnic stara się o uzyskanie zakazu zbliżania się dla biskupa Michaela Olsona oraz innych urzędników Kościoła Katolickiego. Siostry twierdzą, że hierarchowie dążą do „bezprawnego przejęcia kontroli” nad ich klasztorem.

Siostry z klasztoru Trójcy Przenajświętszej w Arlington złożyły w poniedziałek pozew przeciwko biskupowi Olsonowi, diecezji Fort Worth i Stowarzyszeniu Chrystusa Króla w Stanach Zjednoczonych. Zawały w nim prośbę o nałożenie przez sędziego zakazu zbliżania się do ich klasztoru bpa Olsona i innych urzędników KK.

W zeszłym tygodniu Watykan wydał dekret, w którym stwierdza otrzymanie przez Stowarzysznia Chrystusa Króla pełnej kontroli nad klasztorem Trójcy Przenajświętszej w Arlington oraz zarządzania mieszkającymi tam zakonnicami.

Spór najwyższych władz Kościoła Katolickiego z klasztorem wynika ze śledztwa kanonicznego ws. Matki Teresy Agnes Gerlach – przełożonej klasztoru – która miała złamać śluby czystości poprzez rozmowy telefoniczne z księdzem rezydującym w innym klasztorze. Matka-przełożona zaprzeczyła oskarżeniom i złożyła w zeszłym roku osobny pozew cywilny o naruszenie prywatności, kradzież, zniesławienie i próbę przejęcia niezależnej organizacji przez biskupa Olsona. Sędzia odrzucił wówczas skargę twierdząc, że nie ma jurysdykcji w tej sprawie.

W wydanym w weekend klasztor twierdzi, że „doświadczył ciągłych ataków i nadużyć” ze strony Olsona „w brzydkiej próbie przejęcia kontroli nad zarządzaniem [klasztoru], [jego] finansami i życiem [zakonnic]”.

„Modlimy się, aby biskup Fort Worth żałował swoich nadużyć, przeprosił za nie publicznie, a także osobiście i dokonał należnego zadośćuczynienia klasztorowi. Dopóki tego nie zrobi, ani on, ani jego delegaci nie będą mile widziani na naszym terenie” – podano w oświadczeniu klasztoru Trójcy Przenajświętszej w Arlington.

W najnowszym pozwie siostry argumentują, że klasztor jest niezależną teksańską korporacją non-profit, zarządzaną przez radę nadzorczą.

W sobotnim oświadczeniu Diecezja Fort-Worth przekazała, że odmowa przyjęcia przez zakonnice watykańskiego nakazu jest „smutna i niepokojąca”.

„Stolica Apostolska działała w sposób promujący i wspierający jedność w Chrystusie dla uzdrowienia Arlington Carmel i każdej z zakonnic, które są członkami wspólnoty – a nie tylko byłej przeoryszy i jej byłych doradców” – twierdzi diecezja w oświadczeniu.

Red. JŁ

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520