23.4 C
Chicago
wtorek, 29 kwietnia, 2025

Wypowiedzi Brauna z poniedziałkowej debaty pod lupą prokuratury. Mocna krytyka Izraela i Żydów czy znieważenie i rasizm?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

www.strony.us - Strony Internetowe, Strony Internetowe Chicago Floryda, Pozycjonowanie, Pozycjonowanie stronwww, Pozycjonowanie Stron Chicago Floryda, Reklama Chicago

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga zarejestrowała sprawę dotyczącą wypowiedzi kandydata na prezydenta podczas poniedziałkowej debaty w redakcji „Super Expressu”. Śledczy z urzędu ocenią, czy mogło dojść do publicznego znieważenia z powodu ksenofobii, rasizmu lub nietolerancji religijnej.

„Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga zarejestrowała sprawę dotyczącą zachowania prezentowanego przez jednego kandydatów na urząd Prezydenta RP w dniu 28.04.2025 r. w redakcji Super Expressu” – poinformowali śledczy w serwisie X. Jak zaznaczyli, celem rozpoznania jest stwierdzenie, czy jego wypowiedzi wyczerpują znamiona czynu zabronionego z art. 257 Kodeksu karnego.
Artykuł ten stanowi, że karze pozbawienia wolności do lat 3 podlega osoba, która „publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby”.
Jak powiedział PAP rzecznik prasowy praskiej prokuratury Norbert Antoni Woliński, działania te zostały podjęte z urzędu. „Materiały zostały zarejestrowane i przypisany został do nich referent, który oceni, czy wyczerpują one znamiona danego przestępstwa. Jeśli uzna, że wyczerpują, zostanie w sprawie wszczęte postępowanie” – zaznaczył prokurator.
W związku z poniedziałkową debatą zawiadomienia do prokuratury zapowiedzieli także kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat i Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. W kontekście tych zawiadomień wymieniane są wypowiedzi kandydatów na prezydenta – Grzegorza Brauna i Macieja Maciaka.
Braun (europoseł wykluczony z Konfederacji) podczas transmitowanej przez ogólnopolskie stacje telewizyjne debaty w „SE” używał porównań i sformułowań odwołujących się do wyznawców judaizmu. Jak stwierdził, „chwała Bogu” Polska nie graniczy z „żydowskim państwem położonym w Palestynie”. Ocenił, że „wówczas ludobójcza polityka reklamowana przez ministrów, rabinów i generałów państwa Izrael mogłaby łatwo zwrócić się przeciw nam”. Stwierdził też, że „państwo Izrael jest Polakom stręczone jako sojusznik, jako jakiś lotniskowiec cywilizacji europejskiej na Bliskim Wschodzie”. Krytykował też Izrael za działania przeciwko Palestyńczykom.
Do kandydata KO Rafała Trzaskowskiego zwrócił się słowami: „parę dni temu był pan oflagowany żydowskim żonkilem, tym znakiem hańby” – powiedział, nawiązując do rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim . „O czym pan mówi? Jakiej hańby? To było powstanie w Getcie Warszawskim. O czym pan opowiada? To są bohaterowie naszej historii. To coś nieprawdopodobnego. Ja tego nie będę słuchał” – odparł Trzaskowski, po czym odwrócił się i opuścił mównicę przed upływem przeznaczonego dla niego czasu.
Kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat zapowiedziała po debacie prezydenckiej, że złoży doniesienie do prokuratury na Brauna. „Za mowę nienawiści, za szerzenie agresji” – mówiła. Wystąpienia Brauna, a także Macieja Maciaka krytykowali Trzaskowski i Szymon Hołownia. To nie powinno mieć miejsca – ocenili.
„Dział prawny Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych prowadzi szczegółową analizę wypowiedzi wszystkich kandydatów, którzy wzięli udział w debacie zorganizowanej przez redakcję +Super Expressu+” – napisał Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich we wtorek na X.
„Wstępne ustalenia wskazują, że oskarżony poseł (do parlamentu Europejskiego-PAP) Grzegorz Braun mógł dopuścić się kolejnych poważnych naruszeń prawa. Również Maciej Maciak wygłaszał treści, które mogą zostać uznane za publiczne afirmowanie zbrodniczego reżimu putinowskiego” – napisano. „Jeszcze dzisiaj złożymy w tej sprawie zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie” – dodano.
Ośrodek zastrzegł, że „Grzegorz Braun ma prawo do krytykowania Benjamina Netanjahu, który jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne i jest poszukiwany listem gończym przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze za mordy na palestyńskiej ludności cywilnej”. „Każdy ma prawo i obowiązek mówienia o zbrodniarzach takich jak Putin czy Netanjahu, nie wolno jednak przypisywać nienawistnych cech całym narodom. Znamy wielu przyzwoitych i moralnych Żydów i Rosjan, którzy sprzeciwiają się wojnie i agresji” – wskazał Ośrodek.
Maciej Maciak był pytany podczas debaty o stosunek do Władimira Putina. „Czy podziwia pan Putina?” – zapytał poseł. „Tak. Każdy z nas tutaj w Polsce nie dałby rady wytrzymać takiej presji. To świadczy o tym, że jest bardzo dobrym politykiem” – odpowiedział Maciak.
Pod koniec października ub. roku szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar przekazał do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli wniosek o uchylenie immunitetu europosła Brauna, który podejrzany jest łącznie o popełnienie siedmiu przestępstw.
O uchyleniu immunitetu Braunowi Sejm zdecydował w styczniu 2024 r., w kwietniu – w śledztwie prowadzonym w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie Braun usłyszał zarzuty, dotyczące m.in. znieważenia na terenie Sejmu grupy osób na tle religijnym. W czerwcu zeszłego roku Braun został wybrany na europosła i chroni go immunitet PE.(PAP)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"