12.9 C
Chicago
poniedziałek, 21 kwietnia, 2025

Wynagrodzenia rosną wolniej niż inflacja, mamy realny ich spadek

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wynagrodzenia nadal rosną wolniej niż inflacja, ich realny spadek jest obserwowany niemal w całej Europie – wskazali analitycy PIE komentując dane GUS. Dodali, że wiele firm planuje zwiększyć płace, ale dopiero w ostatnim kwartale 2023 zaczną one rosnąć w tempie zbliżonym do inflacji.

We wtorek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2022 r. wyniosło 6.857,96 zł, co oznacza wzrost o 13,9 proc. rdr. Zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 2,3 proc.

 

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w komentarzu do danych GUS zwrócili uwagę, że wynagrodzenia nie nadążają za inflacją kolejny miesiąc z rzędu. Ich zdaniem słabnąca siła nabywcza utrzyma się przez większą część przyszłego roku.

 

Wysokość podwyżek – jak zaznaczyli – jest mocno zróżnicowana między branżami. „Płace rosną szybko w górnictwie (36 proc.) oraz transporcie (25 proc.). O podwyżkę najtrudniej w usługach, gdzie wynagrodzenia w porównaniu do ubiegłego roku wzrosły o 6,1 proc.” – wymienili analitycy.

 

Powołując się na badania PIE i Banku Gospodarstwa Krajowego wskazali, że duża część przedsiębiorców planuje zwiększać wynagrodzenie – związane to jest jednak ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia wraz z początkiem nowego roku.

 

„Wynagrodzenie wciąż jednak rosną wolniej niż inflacja (17,4 proc.); oznacza to, że utrzymuję się realny spadek siły nabywczej wynagrodzeń. Sytuacja ta utrzyma się przez większość przyszłego roku, spodziewamy się, że dopiero w ostatnim kwartale wynagrodzenia zaczną rosnąć w tempie zbliżonym do inflacji” – wskazali eksperci z PIE.

 

Zwrócili jednocześnie uwagę, że spadek realnych wynagrodzeń obserwowany jest praktycznie w całej Europie.

 

W opinii analityków rynek pracy pozostaje stabilny, a spowolnienie gospodarcze nie powinno prowadzić do gwałtownego wzrostu bezrobocia. W listopadzie – jak zaznaczyli w komentarzu – liczba miejsc pracy wzrosła o 6,6 tys. etatów. „W skali roku zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw jest wyższe o 2,3 proc. W kolejnych miesiącach prawdopodobne są zwolnienia, zaś na wzrost liczby bezrobotnych szczególnie narażone jest budownictwo oraz przemysł” – poinformowali.

 

Dodali, że względem obecnie historycznie niskiego bezrobocia wzrost w 2023 r. nie powinny przegradzać 0,5-1,0 pkt. proc.

 

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank gospodarczy, który sporządza analizy i ekspertyzy, zajmuje się też popularyzacją polskich badań naukowych z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych w kraju i za granicą. (PAP)

 

pad/ amac/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"