5.7 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

Wydarzenia 2020 roku na świecie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Pandemia Covid-19 zdominowała 2020 rok. Z jej powodu zmarło ok. 1,7 mln osób, a ponad 77 mln zostało zakażonych. W większości krajów zamknięto szkoły, odwołano większość imprez sportowych, kulturalnych itp. Światową gospodarkę dotknęła największa recesja od niemal 100 lat.

 

W mijającym roku doszło także m.in. zabójstwa irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, procesu w sprawie impeachmentu prezydenta USA Donalda Trumpa, międzynarodowych protestów wywołanych śmiercią czarnoskórego Amerykanina George’a Floyda podczas brutalnej interwencji policji, a także do narzucenia Hongkongowi prawa o bezpieczeństwie państwowym, ogromnej eksplozji w porcie w Bejrucie, powyborczych protestów na Białorusi i wznowienia konfliktu zbrojnego w Górskim Karabachu. Poniżej przedstawiamy kalendarium najważniejszych wydarzeń na świecie w 2020 roku.

 

STYCZEŃ

 

1.1. AUSTRALIA – W pożarach trwających od grudnia 2019 roku spłonęło ponad 180 tys. kilometrów kwadratowych lasów. Zginęły co najmniej 34 osoby (oraz 445 w następstwie wdychania dymu), a tysiące straciły dach nad głową. Według naukowców pożar mógł spowodować śmierć od 500 mln do nawet miliarda zwierząt.

 

3.1. IRAK – W ostrzale rakietowym sił USA zginął irański generał Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej jednostki Al-Kuds, będącej siłami ekspedycyjnymi irańskich Strażników Rewolucji. Według mediów był „najbardziej wpływowym współczesnym generałem na Bliskim Wschodzie” i drugą najważniejszą osobą w Iranie. W ramach odwetu kilka dni później z Iranu wystrzelonych zostało ponad 20 pocisków rakietowych, które uderzyły w cele USA w Iraku. Według władz amerykańskich nie było ofiar.

 

7.1. CHINY – Władze poinformowały, że niezidentyfikowana dotąd choroba dróg oddechowych, zdiagnozowana u kilkudziesięciu osób, spowodowana jest przez nowy typ koronawirusa.

 

8.1 IRAN – W katastrofie Boeinga 737 ukraińskich linii lotniczych Ukraine International Airlines pod Teheranem zginęło 176 osób. Po trzech dniach władze Iranu przyznały, że jego siły zbrojne zestrzeliły samolot w rezultacie „katastrofalnego błędu” ludzkiego w okresie zwiększonych napięć z USA.

 

8.1. TURCJA – Inauguracja gazociągu Turecki Potok, biegnącego z Rosji do europejskiej części Turcji po dnie Morza Czarnego.

 

11.1. CHINY – Władze potwierdziły pierwszy zgon z powodu nowego koronawirusa. Zmarł 61-letni mężczyzna, często odwiedzający targ owoców morza Huanan w Wuhanie, uważany za miejsce pochodzenia wirusa.

 

13.1. TAJLANDIA – Władze potwierdziły pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem poza Chinami. Następne infekcje odnotowano w Korei Południowej i Japonii.

 

14.1. ŚWIAT – Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła przed rozprzestrzenieniem się nowego koronawirusa, który „być może jest przenoszony z człowieka na człowieka”.

 

16.1. ROSJA – Po podaniu się do dymisji premiera Dmitrija Miedwiediewa nowym szefem rządu został Michaił Miszustin, uważany za skutecznego menadżera i reformatora służb podatkowych.

 

16.1. USA – W Senacie rozpoczął się formalnie proces w sprawie impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa, oskarżonego o nadużycie władzy dla osobistych korzyści politycznych oraz o utrudnianie dochodzenia w Kongresie mającego na celu wyjaśnienie tej sprawy.

 

18.1. WIELKA BRYTANIA – Pałac Buckingham poinformował, że książę Harry i księżna Meghan nie będą używać tytułów Ich Królewskich Wysokości (HRH), nie będą formalnie reprezentować królowej ani otrzymywać środków publicznych na pełnienie obowiązków członków rodziny królewskiej. Wcześniej para książęca ogłosiła, że zamierza zrezygnować z roli wysokich rangą członków rodziny królewskiej, chce sama się utrzymywać i dzielić czas między Wielką Brytanię i Amerykę Północną.

 

20.1. USA – Potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Stanach Zjednoczonych. Do końca roku w tym kraju z powodu Covid-19 umrze ponad 320 tys. chorych, a ok. 18 milionów osób zostanie zainfekowanych.

 

23.1. CHINY – Władze zamknęły miasto Wuhan w prowincji Hubei. W tym czasie odnotowano co najmniej 17 zgonów z powodu koronawirusa i 570 przypadków zakażeń, m.in. w Japonii, Tajlandii, Korei Płd., USA i na Tajwanie.

 

23.1. IZRAEL – Odbyło się Światowe Forum Holokaustu w Jerozolimie, na którym przemawiali czterej przywódcy reprezentujący zwycięskie kraje II wojny światowej (wiceprezydent USA Mike Pence, prezydent Rosji Władimir Putin, prezydent Francji Emmanuel Macron, brytyjski książę Karol) oraz prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w imieniu państw sprawców. Prezydent Polski Andrzej Duda, któremu odmówiono prawa zabrania głosu, zrezygnował z uczestnictwa w Forum.

 

24.1. FRANCJA – Potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Europie. Do końca roku we Francji umrze ponad 60 tys. chorych, a zakażonych zostanie ponad 2,5 mln osób.

 

28.1. USA – Prezydent Donald Trump ogłosił plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu, odrzucony później przez Palestyńczyków i Ligę Arabską.

 

29.1. USA – Prezydent Donald Trump podpisał umowę o wolnym handlu między USA, Meksykiem oraz Kanadą (USMCA), zastępującą NAFTA.

 

30.1. ŚWIAT – Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że rozprzestrzenianie się koronawirusa stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. SARS-CoV-2 zakaziło się wówczas w Chinach ok. 8 tys. osób, 171 zmarło, a ok. 100 przypadków infekcji wykryto za granicą.

 

30.1. WŁOCHY – Potwierdzono dwa pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem. Do końca roku we Włoszech umrze z tego powodu ok. 70 tys. chorych, a ok. 2 mln zostanie zakażonych.

 

30.1. INDIE – Stwierdzono pierwszą infekcję koronawirusem w kraju. Do końca roku ponad 145 tys. Indusów umrze w powodu pandemii, a 10 mln zostanie zainfekowanych.

 

31.1. WIELKA BRYTANIA – Wielka Brytania oficjalnie opuściła Unię Europejską. Równocześnie rozpoczął się 11-miesięczny okres przejściowy. W tym samym dniu potwierdzono dwa pierwsze przypadki koronawirusa w tym kraju. Do końca roku w Wielkiej Brytanii umrze ok. 68 tys. chorych, a ponad 2 mln osób zostanie zakażonych.

 

LUTY

 

1.2. FILIPINY – Pierwszy potwierdzony zgon z powodu koronawirusa poza Chinami. Do tego momentu odnotowano ponad 360 zgonów i niemal 15 tys. infekcji we wszystkich prowincjach Chin i w około 25 krajach świata.

 

5.2. JAPONIA – Rozpoczęła się kwarantanna statku wycieczkowego Diamond Princess z ponad 3,6 tys. osób na pokładzie. Kiedy zakończyła się po ponad dwóch tygodniach, zakażonych było ponad 600 osób.

 

5.2. USA – Senat odrzucił dwa artykuły impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa, który został tym samym uniewinniony.

 

11.2. ŚWIAT – Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że choroba wywoływana przez nowego koronawirusa nazywa się Covid-19.

 

13.2. ŚWIAT – Koronawirusem zakażonych było około 60 tys. osób na całym świecie, w tym 59 tys. w Chinach i ponad 500 przede wszystkim w krajach Azji Płd.-Wsch., ale też w Australii, Niemczech, Francji, USA czy Wielkiej Brytanii.

 

14.2. FRANCJA – Potwierdzono pierwszy zgon z powodu koronawirusa w Europie. Zmarł 80-letni turysta z Chin.

 

19.2. IRAN – Zmarły pierwsze osoby zakażone koronawirusem. Do końca roku w Iranie umrze ok. 54 tys. chorych, a ponad milion zostanie zakażonych.

 

22.2. WŁOCHY – Odnotowano pierwszy zgon wywołany Covid-19.

 

25.2. W wieku 91 lat zmarł Hosni Mubarak, egipski polityk i wojskowy, prezydent Egiptu od 1981 roku, obalony podczas arabskiej wiosny w 2011 roku.

 

26.2. BRAZYLIA – W Sao Paulo potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Ameryce Łacińskiej. Do końca roku w Brazylii umrze na Covid-19 ok. 190 tys. chorych, a ponad 7,2 mln zostanie zakażonych.

 

29.2. KATAR – USA zawarły w Dosze porozumienie pokojowe z afgańskimi talibami, którego częścią jest wycofanie wojsk amerykańskich z Afganistanu oraz wymiana jeńców.

 

MARZEC

 

1.3. SYRIA – Turcja oficjalnie rozpoczęła ofensywę przeciwko siłom prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Walki w prowincji Idlib między wojskami rządowymi wspieranymi przez Rosję a rebeliantami, których popiera Turcja, trwały od początku roku.

 

11.3. ŚWIAT – Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię koronawirusa.

 

11.3. USA – Magnat filmowy Harvey Weinstein został skazany na 23 lata więzienia za gwałt i wymuszenie aktu seksualnego.

 

13.3. ŚWIAT – Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że centrum pandemii koronawirusa została Europa. Na całym świecie wirus zabił ponad 5 tys. osób, choć po tygodniu było już 10 tys. ofiar.

 

18.3. UE – Przywódcy UE zgodzili się na zamknięcie granic zewnętrznych Wspólnoty na okres 30 dni z powodu koronawirusa. W wielu krajach europejskich ogłoszono stany wyjątkowe lub lockdowny, m.in. we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Belgii czy Czechach. Według mediów wraz z końcem marca jedna trzecia populacji światowej znajdowała się w jakieś formie lockdownu.

 

20.3. INDIE – W więzieniu w Delhi stracono czterech mężczyzn skazanych na śmierć za zgwałcenie i zabicie w 2012 roku 23-letniej studentki. Śmierć Jyoti Singh wywołała protesty w całych Indiach i zszokowała świat.

 

24.3. SZWAJCARIA – Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował, że igrzyska w Tokio zostały przełożone na 2021 rok.

 

26.3. USA – W Stanach Zjednoczonych potwierdzono najwięcej zakażeń koronawirusem na świecie. Do końca roku kraj ten pozostanie pierwszym pod względem zarówno zakażeń (ok. 18 mln), jak i zgonów wywołanych Covid-19 (ponad 300 tys.). Na całym świecie odnotowano ponad 500 tys. infekcji.

 

27.3. WIELKA BRYTANIA – Do wiadomości publicznej podano, że brytyjski premier Boris Johnson ma koronawirusa. Do grona światowych przywódców zakażonych w czasie pandemii dołączyli m.in. w kwietniu premier Rosji Michaił Miszustin, w lipcu prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, w październiku prezydent USA Donald Trump, a w grudniu prezydent Francji Emmanuel Macron.

 

27.3. MACEDONIA PÓŁNOCNA – Kraj ten stał się 30. członkiem NATO.

 

KWIECIEŃ

 

2.4. ŚWIAT – Liczba zakażonych koronawirusem na całym świecie przekroczyła milion. Zmarło ponad 51 tys. chorych, liczba ta podwoi się w ciągu tygodnia.

 

7.4. AUSTRALIA – Sąd Najwyższy Australii uchylił wyrok skazujący kardynała George’a Pella na 6 lat więzienia za czyny pedofilii i uniewinnił hierarchę. Pell był najwyższym dostojnikiem Kościoła skazanym w sprawie dotyczącej pedofilii. W więzieniu spędził ponad 400 dni.

 

12.4. ŚWIAT – Z powodu spadku popytu wywołanego pandemią Covid-19 kraje OPEC i grupa OPEC+ porozumiały się w sprawie wprowadzenia największej w historii obniżki wydobycia ropy, o 10 proc. światowej podaży.

 

14.4. USA – Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenił, że światowa gospodarka na skutek pandemii koronawirusa przejdzie najgłębsze załamanie od wielkiego kryzysu z lat 30. XX wieku.

 

26.4. ŚWIAT – Liczba zmarłych z powodu Covid-19 przekroczyła 200 tys. Potwierdzono ponad 2,8 mln zakażeń.

 

MAJ

 

14.5. ŚWIAT – Liczba zmarłych z powodu Covid-19 przekroczyła 300 tys. Potwierdzono ponad 4,5 mln zakażeń. Na USA przypadało ponad 25 proc. wszystkich zgonów, na Wielką Brytanię i Włochy 10-11 proc., a na Francję i Hiszpanię po 9 proc.

 

22.5. PAKISTAN – W katastrofie samolotu pakistańskich linii lotniczych PIA w Karaczi zginęło 97 osób.

 

24.5. IZRAEL – Rozpoczął się proces premiera Benjamina Netanjahu, oskarżonego o korupcję, defraudację i nadużycie zaufania, za co grozi mu do 10 lat więzienia.

 

25.5. USA – Podczas zatrzymania przez policję w Minneapolis zmarł Afroamerykanin George Floyd, któremu jeden z policjantów przygniótł kolanem szyję, doprowadzając do jego uduszenia. Śmierć Floyda wywołała liczne i często gwałtowne protesty w USA i na całym świecie przeciwko rasizmowi i brutalności policji.

 

30.5. USA – Załogowa kapsuła Dragon z dwoma amerykańskimi astronautami na pokładzie zacumowała na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Po raz pierwszy astronautów wyniósł w kosmos statek wyprodukowany przez prywatną firmę: kapsuła została wykonana na zlecenie Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) przez firmę znanego miliardera Elona Muska, SpaceX.

 

CZERWIEC

 

7.6. ŚWIAT – Na całym świecie pandemia koronawirusa pochłonęła ponad 400 tys. ofiar śmiertelnych, z czego blisko połowę w Europie, a niemal 110 tys. w USA. Potwierdzono blisko 7 mln zakażeń.

 

15.6. INDIE – 20 indyjskich żołnierzy zginęło w starciu z armią Chin na spornej granicy obu krajów w Ladakhu w dolinie Galwanu. Władze chińskie nie potwierdziły ofiar po swojej stronie; źródła amerykańskie twierdziły, że było ich 35. Było to pierwsze od 45 lat starcie na linii Indie-Chiny z ofiarami śmiertelnymi.

 

16.6. KOREA PŁN. – Korea Płn. wysadziła w powietrze biuro łącznikowe z Koreą Płd. w przygranicznym mieście Kaesong. Biuro uruchomiono we wrześniu 2018 roku, by ułatwić komunikację i współpracę pomiędzy dwoma państwami.

 

28.6. ŚWIAT – Liczba ofiar pandemii Covid-19 na świecie przekroczyła 500 tys. Potwierdzono ponad 10 mln zakażeń.

 

30.6. CHINY – W Hongkongu weszło w życie opracowane w Pekinie prawo o bezpieczeństwie państwowym, sygnalizując początek nowej ery autorytaryzmu w tym cieszącym się dotąd szerokimi swobodami regionie Chin. Narzucenie tego prawa Hongkongowi wywołało protesty w regionie i spotkało się z krytyką państw zachodnich.

 

LIPIEC

 

7.7. USA – Administracja prezydenta Donalda Trumpa oficjalnie wycofała Stany Zjednoczone ze Światowej Organizacji Zdrowia, zarzucając jej spóźnioną reakcję na pandemię koronawirusa. Zdaniem Trumpa reakcja Organizacji na pojawienie się nowego wirusa nie była właściwa, gdyż Chiny „całkowicie (ją) kontrolują”.

 

9.7. BUŁGARIA – Rozpoczęły się trwające nadal antyrządowe protesty. Demonstranci domagają się dymisji premiera Bojko Borisowa i prokuratora generalnego Iwana Geszewa oraz przedterminowych wyborów parlamentarnych. W niektóre dni w protestach brały udział dziesiątki tysięcy ludzi.

 

10.7. TURCJA – Prezydent Tayyip Recep Erdogan podpisał dekret, który formalnie przekształcił muzeum Hagia Sophia w Stambule ponownie w meczet. Hagia Sophia była niegdyś bizantyjską bazyliką, później meczetem, a od 1934 roku muzeum.

 

21.7. UE – Na szczycie UE zdecydowano o powołaniu wartego 750 mld euro funduszu odbudowy gospodarczej po pandemii koronawirusa.

 

SIERPIEŃ

 

4.8. LIBAN – Wybuch 2750 ton saletry amonowej w porcie w Bejrucie zabił ponad 220 osób, ranił 6,5 tys. i około 300 tys. pozbawił dachu nad głową. Zniszczenia oszacowano na 10-15 mld dolarów. Już przed tragedią kraj znajdował się w największym kryzysie ekonomiczno-politycznym od dziesięcioleci.

 

9.8. BIAŁORUŚ – Rozpoczęły się masowe protesty po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich, w których miał zwyciężyć dotychczasowy szef państwa Alaksandr Łukaszenka, uzyskując prawie 80 proc. głosów. W trakcie protestów władze aresztowały dotąd ok. 30 tys. osób, wiele brutalnie pobito. Cztery osoby zginęły, kilkadziesiąt uważa się za zaginione, a ponad 1,3 tys. demonstrantów zostało rannych.

 

10.8. ŚWIAT – Liczba zakażeń wywołanych koronawirusem przekroczyła na świecie 20 mln – najwięcej infekcji odnotowano w obu Amerykach, a najmniej na kontynencie afrykańskim. Odnotowano prawie 735 tys. zgonów. W ciągu dwóch tygodni liczba zakażeń wzrosła o 5 mln.

 

11.8. USA – Senator z Kalifornii Kamala Harris została wybrana przez kandydata Partii Demokratycznej na prezydenta Joe Bidena na kandydatkę na wiceprezydenta, stając się pierwszą Afroamerykanką i Amerykanką pochodzenia induskiego ubiegającą się o to stanowisko.

 

18.8. MALI – Wojskowi dokonali zamachu stanu i zmusili do rezygnacji prezydenta Ibrahima Boubacara Keitę.

 

20.8. ROSJA – Doszło do próby otrucia rosyjskiego opozycjonisty, Aleksieja Nawalnego, środkiem bojowym z grupy Nowiczok. Kraje Zachodu podejrzewają Rosję o próbę zabójstwa, Moskwa odrzuca oskarżenia.

 

28.8. JAPONIA – Premier Japonii Shinzo Abe, najdłużej urzędujący szef rządu tego kraju, ogłosił, że rezygnuje z tej funkcji z powodu problemów zdrowotnych.

 

WRZESIEŃ

 

3.9. SŁOWACJA – Sąd oczyścił biznesmena Mariana Kocznera i Alenę Zsuzsovą z zarzutu zamordowania z premedytacją dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kusznirovej. Na 25 lat więzienia skazał Tomasza Szabo, który pomagał w morderstwie. Wcześniej na 23 lata pozbawienia wolności skazany został zabójca dziennikarza i jego partnerki, Miroslav Marczek.

 

4.9. USA – Serbia i Kosowo po dwóch dniach negocjacji w Waszyngtonie zdecydowały się na normalizację wzajemnych stosunków gospodarczych.

 

15.9. USA – W Białym Domu podpisano porozumienia pokojowe między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Bahrajnem. Mediatorem w negocjacjach była administracja amerykańska.

 

18.9. USA – W wieku 87 lat zmarła ikona amerykańskiego sądownictwa, liberalna sędzia Sądu Najwyższego Ruth Bader Ginsburg. Po jej śmierci do SN nominowana została konserwatywna sędzia Amy Coney Barrett.

 

27.9. AZERBEJDŻAN – Doszło do wznowienia konfliktu między Armenią i Azerbejdżanem o Górski Karabach, kontrolowaną i zamieszkaną przez Ormian enklawę na terytorium Azerbejdżanu. Azerbejdżan rozpoczął ostrzał ormiańskich osad, twierdząc, że wcześniej doszło do prowokacji ze strony zamieszkujących enklawę Ormian.

 

29.9. ŚWIAT – Pandemia Covid-19 pochłonęła na całym świecie 1 mln ofiar. W 188 krajach potwierdzono łącznie ponad 32 mln zakażeń.

 

PAŹDZIERNIK

 

16.10. TAJLANDIA – Władze wprowadziły stan wyjątkowy w odpowiedzi na wznowienie trwających od połowy lipca prodemokratycznych protestów. Demonstranci domagali się ustąpienia rządu, nowej konstytucji oraz reformy monarchii.

 

19.10. ŚWIAT – Na całym świecie zakażonych koronawirusem zostało 40 mln osób. Potwierdzono ponad 1,1 mln zgonów z powodu Covid-19.

 

23.10. IZRAEL – Izrael i Sudan zawarły umowę o normalizacji stosunków. W porozumieniu pośredniczyły Stany Zjednoczone, które kilka dni wcześniej wykreśliły Sudan z listy państw sponsorujących terroryzm.

 

29.10. SENEGAL – Co najmniej 140 osób utonęło w największej w tym roku katastrofie morskiej, do której doszło u wybrzeża Senegalu. Wywróciła się tam łódź przewożąca ok. 200 zmierzających do Europy migrantów.

 

LISTOPAD

 

3.11. USA – Odbyły się wybory prezydenckie. Ze względu na opóźnienia w liczeniu głosów, spowodowane dużą liczba głosów oddanych drogą korespondencyjną oraz we wczesnym głosowaniu, zwycięstwo Demokraty Joe Bidena zostało ogłoszone przez główne media amerykańskie cztery dni później.

 

4.11. ETIOPIA – Premier Abiy Ahmed Ali, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2019 roku, rozpoczął interwencję militarną w prowincji Tigraj, zarzucając władzom tego regionu dążenie do secesji. W walkach między siłami zbrojnymi Etiopii i Ludowego Frontu Wyzwolenia Tigraju zginęło co najmniej kilkuset, a według niektórych źródeł tysiące cywilów i walczących po obu stronach.

 

4.11. USA – Stany Zjednoczone formalnie przestały być stroną porozumienia paryskiego, pierwszego w historii uniwersalnego i prawnie wiążącego porozumienia w dziedzinie klimatu, które według mediów traci na znaczeniu bez udziału USA.

 

8.11. ŚWIAT – Liczba osób, u których potwierdzono infekcję koronawirusem, przekroczyła na świecie 50 mln, a zmarło ponad 1,25 mln chorych. W Europie odnotowano ok. 12 mln zakażeń, więcej niż w Ameryce Łacińskiej (ponad 11,5 mln) i Azji (ponad 11 mln).

 

9.11. AZERBEJDŻAN – Zawarto porozumienie kończące najnowszą odsłonę konfliktu zbrojnego w Górskim Karabachu, z Rosją w roli gwaranta. Wspierany przez Turcję Azerbejdżan miał przewagę militarną nad Armenią i udało mu się przejąć kontrolę nad częścią terytoriów kontrolowanych wcześniej przez Ormian. Strony zgodziły się na wprowadzenie do Karabachu rosyjskich sił pokojowych.

 

16.11. USA – Wstępne wyniki badań klinicznych szczepionki przeciw Covid-19 Moderny wykazały skuteczność na poziomie 94,5 proc. Dwa dni później koncern Pfizer poinformował, że ostateczne wyniki końcowej fazy badań przygotowywanego z firmą BioNTech projektu szczepionki wykazały 95 proc. skuteczności.

 

26.11. INDIE – 200-300 tys. rolników demonstrowało pod Delhi przeciwko nowym ustawom rolnym wprowadzonym przez rząd, które ich zdaniem uzależnią mieszkańców wsi od wielkich korporacji. Media indyjskie podały, że 250 mln pracowników w całym kraju wzięło udział w 24-godzinnym strajku generalnym.

 

27.11. IRAN – Pod Teheranem został zamordowany irański naukowiec Mohsen Fakhrizadeh, uważany za promotora irańskiego programu jądrowego. O dokonanie zamachu podejrzewany jest Izrael.

 

GRUDZIEŃ

 

4.12. ŚWIAT – 1,5 mln chorych zmarło na całym świecie z powodu Covid-19, a 65 mln osób zostało zainfekowanych.

 

8.12. WIELKA BRYTANIA – W Wielkiej Brytanii rozpoczęły się szczepienia przeciw Covid-19. To pierwszy kraj świata, w którym szczepionka opracowana przez firmy Pfizer i BioNTech weszła do użytku.

 

10.12. USA – Biały Dom poinformował, że Maroko zawrze umowę o normalizacji stosunków z Izraelem, wynegocjowaną przez Waszyngton, który w związku z tym uzna suwerenne prawo tego kraju do Sahary Zachodniej.

 

11.12. UE – Przywódcy UE podnieśli do 55 proc. cel redukcji emisji gazów cieplarnianych dla całej UE do 2030 roku.

 

18.12. ŚWIAT – Liczba zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła 75 mln, zmarło ponad 1,6 mln chorych.

 

21.12. UE – Europejska Agencja Leków zdecydowała o warunkowej autoryzacji szczepionki Pfizer i BioNTech przeciw Covid-19. Tego samego dnia Komisja Europejska wydała zgodę na dopuszczenie tego preparatu, jako pierwszego, do obrotu w Unii Europejskiej. Szefowa KE Ursula von der Leyen zapowiedziała, że szczepienia w krajach unijnych rozpoczną się w dniach 27-29 grudnia.

 

24.12. UE, WIELKA BRYTANIA – Wielka Brytania i Unia Europejska zawarły porozumienie o wzajemnych relacjach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie. Dzięki temu od nowego roku nie będzie w handlu między nimi ceł ani innych zakłóceń, co uderzyłoby w obie strony.

(PAP)

baj/ akl/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520