Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. Wcześniej wyniki głosowania ogłoszą terytorialne komisje wyborcze.
Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Tam, gdzie będzie ona konieczna, druga tura wyborów wójta, burmistrza i prezydenta miasta odbędzie się 21 kwietnia.
Jak podkreśliła szefowa KBW, wyniki głosowania w wyborach samorządowych ogłaszają terytorialne komisje wyborcze po tym, jak komisarz wyborczy zatwierdzi ich protokół. Z kolei Państwowa Komisja Wyborcza ogłosi zbiorcze wyniki głosowania.
„To są najtrudniejsze wybory, w których są cztery akcje wyborcze. Na pewno będą trwały kilka dni. Obwodowe komisje wyborcze mają najwięcej pracy. Myślę, że ogłoszenie wyników wyborów przez PKW mogłoby być w powyborczą środę” – powiedziała Pietrzak PAP.
Przypomniała przy tym, że w wyborach samorządowych w 2018 r. PKW podała zbiorcze wyniki wyborów w nocy ze środy na czwartek. Wówczas mieliśmy do czynienia z dwoma obwodowymi komisjami wyborczymi: zadaniem pierwszej było przeprowadzenie głosowania, zaś drugiej – ustalenie wyników głosowania.
W tegorocznych wyborach – zgodnie z nowelizacją Kodeksu wyborczego ze stycznia 2023 r. – w lokalach wyborczych będzie pracowała tylko jedna obwodowa komisja wyborcza.
W ocenie szefowej KBW to zmiana na lepsze. Jak mówiła, w poprzednich wyborach samorządowych pojawiły się m.in. z problemy z przekazywaniem pracy między komisjami, co wydłużało czas liczenia głosów. Ponadto – wskazała – były też problemy z obsadzeniem komisji i większość z nich miała minimalne 5-osobowe składy. „Teraz zwiększono liczbę komisji i niemal w całym kraju obsadzono maksymalne składy” – zauważyła.(PAP)
autorka: Aleksandra Rebelińska
Wyborcy oddadzą przeważnie cztery głosy, wybiorą ponad 46 tys. radnych i 2,5 tys. włodarzy
W wyborach samorządowych wyborcy w większości gmin będą mogli oddać cztery głosy; po jednym na radnych: gminy, powiatu i województwa oraz jeden przy wyborze wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Wybierzemy w sumie ponad 46 tys. radnych i blisko 2,5 tys. włodarzy.
W kwietniowych wyborach samorządowych w całej Polsce wybierzemy ponad 46 tys. radnych, z czego blisko 40 tys. do rad gmin, miast i miejskich, prawie 6,3 tys. do rad powiatów, 552 do sejmików wojewódzkich, i ponad 400 do rad dzielnic Warszawy. Wybierzemy również blisko 2,5 tys. włodarzy gmin i miast: 1464 wójtów, 906 burmistrzów oraz 107 prezydentów miast. W całym kraju tworzono 31 456 obwodów głosowania.
W lokalu wyborczym otrzymamy cztery lub trzy karty do głosowania – na każdej można oddać głos tylko na jedną osobę. Na dole każdej karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania. Wszystkie karty do głosowania będą koloru białego, przy czym nazwiska kandydatów będą wydrukowane na kolorowym tle.
Tam, gdzie wyborcy otrzymają cztery karty do głosowania, nazwiska kandydatów znajdą się na tle: szarym – w wyborach do rad gmin w gminach do 20 tys. mieszkańców oraz powyżej 20 tys. mieszkańców, żółtym – w wyborach do rad powiatu, niebieskim – w wyborach do sejmików wojewódzkich i różowym w wyborach wójta, burmistrza.
W miastach na prawach powiatu wyborcy otrzymają tylko trzy karty. Na szarym tle znajdą się nazwiska kandydatów do rady miasta, na niebieskim – do sejmików wojewódzkich, a na różowym – w wyborach prezydenta miasta. Kart wyborczych w miastach na prawach powiatu jest mniej, gdyż nie odbywają się w nich wybory do rad powiatu.
Wyjątkiem jest Warszawa, gdzie wyborcy oprócz tych trzech kart, otrzymają dodatkowo kartę w wyborach do rady dzielnicy – nazwiska kandydatów znajdą się na niej na tle żółtym. W Warszawie i w innych miastach na prawach powiatu mieszkańcy wybierają wyłącznie radę miejską i prezydenta miasta (miasta na prawach powiatu nie mają odrębnych organów gminy i powiatu) oraz radnych do sejmiku wojewódzkiego. Mieszkańcy stolicy głosują dodatkowo na radnych dzielnic.
Wybory do rad gmin w gminach do 20 tys. mieszkańców odbędą się w jednomandatowych okręgach wyborczych, w tych gminach w skład rady wchodzi 15 osób.
W wyborach do pozostałych rad: gmin w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców, miast na prawach powiatu, powiatów, a także do sejmików wojewódzkich i rad dzielnic Warszawy wybory są wielomandatowe i proporcjonalne. Dla wyboru rady w gminie powyżej 20 tys. mieszkańców tworzy się okręgi wyborcze, w których wybiera się od 5 do 8 radnych.
W jednym okręgu w mieście na prawach powiatu do podziału może być od pięciu do dziesięciu mandatów. Miejskie rady mogą liczyć maksymalnie 45 członków, z wyjątkiem Rady Warszawy, która liczy 60 radnych. Wyborca może oddać zawsze tylko jeden głos, niezależnie od przypadającej na okręg liczby mandatów. Mandaty są dzielone proporcjonalnie do liczby oddanych głosów między komitety, które przekroczyły 5-proc. próg wyborczy (metodą d’Hondta). Mandaty trafiają do kandydatów z danej listy, którzy otrzymali najwięcej głosów.
Także w wyborach do rad powiatu obowiązuje system proporcjonalny i 5-proc. próg wyborczy. W każdym okręgu wybiera się od trzech do dziesięciu radnych. Wyborca może skreślić tylko jedno nazwisko na jednej z list niezależnie od liczby mandatów do obsadzenia.
Piętnastu radnych wybieranych jest w powiatach liczących do 40 tys. mieszkańców. Po dwa kolejne mandaty przypadają na każde kolejne „rozpoczęte” 20 tys. mieszkańców. Rada powiatu liczy nie więcej niż 29 radnych.
Także jeden głos przysługuje wyborcy w wyborach do sejmiku wojewódzkiego. Okręgi wyborcze mogą się bardzo różnić swoją wielkością – do obsadzenia może być od 5 do 15 mandatów. W województwach liczących do dwóch milionów mieszkańców wybieramy trzydziestu radnych oraz po trzech dodatkowo na każde rozpoczęte 500 tys. mieszkańców.
Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast od 2002 r. są wybierani w wyborach bezpośrednich. Oznacza to, że zwycięża ten kandydat, który uzyskał ponad połowę ważnie oddanych głosów. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska takiego poparcia, do drugiej tury przechodzi dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem.
W tegorocznych wyborach – zgodnie z nowelizacją Kodeksu wyborczego ze stycznia 2023 r. – w lokalach wyborczych będzie pracowała tylko jedna obwodowa komisja wyborcza. (PAP)
autor: Karol Kostrzewa
Wybory samorządowe/ O blisko 47 tys. mandatów radnych w całej Polsce powalczy 183 tys. kandydatów
W wyborach samorządowych wybierzemy blisko 47 tys. radnych. W całej Polsce o mandat powalczy ponad 183 tys. kandydatów. Najwięcej kandydatów na radnych – ponad 21 tys. – wystawiło PiS. Trzecia Droga zarejestrowała blisko 15 tys. kandydatów, a KO – blisko 13 tys.
W kwietniowych wyborach samorządowych w całej Polsce wybierzemy 46 558 radnych, z czego 39 416 do rad gmin, miast i miejskich, 6170 do rad powiatów, 552 do sejmików wojewódzkich, a 420 do rad dzielnic Warszawy.
W całym kraju wszystkie komitety wyborcze zarejestrowały 183 121 kandydatów na radnych, z czego 5440 to kandydaci na radnych sejmików województw, 42 671 to kandydaci na radnych powiatów, 45 022 to kandydaci na radnych gmin, miast i miejskich powyżej 20 tys. mieszkańców, 87 424 to kandydaci na radnych gmin, miast i miejskich do 20 tys. mieszkańców, a 2564 to kandydaci na radnych dzielnic Warszawy.
Spośród sześciu komitetów o zasięgu ogólnopolskim, najwięcej kandydatów na radnych – 21 185 – zarejestrował Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość.
W wyborach do rad dzielnic Warszawy PiS wystawiło 532 kandydatów (średnia wieku 56 lat). Do rad gmin, miast i miejskich poniżej 20 tys. mieszkańców PiS zarejestrowało 4991 kandydatów (średnia wieku 49 lat), a do rad gmin, miast i miejskich powyżej 20 tys. mieszkańców – 6747 kandydatów (średnia wieku 54 lata). Z list PiS wystartuje 8195 kandydatów do rad powiatów (średnia wieku 53 lata). Komitet zarejestrował też 720 kandydatów do sejmików województw (średnia wieku 54 lata).
Z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe wystartuje 14 962 kandydatów na radnych.
Trzecia Droga wystawi 280 kandydatów w wyborach do stołecznych dzielnic (średnia wieku 44 lata). Do rad gmin, miast i miejskich poniżej 20 tys. mieszkańców Trzecia Droga zarejestrowała 5638 kandydatów (średnia wieku 48 lat), a do rad gmin, miast i miejskich powyżej 20 tys. mieszkańców – 2386 kandydatów (średnia wieku 45 lat). Z list Trzeciej Drogi wystartuje 5939 kandydatów do rad powiatów (średnia wieku 50 lat). Komitet wystawił też 719 kandydatów do sejmików województw (średnia wieku 49 lat).
Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska wystawi 12 787 kandydatów na radnych.
W wyborach do rad dzielnic Warszawy KO zarejestrowała 568 kandydatów (średnia wieku 48 lat). Do rad gmin, miast i miejskich poniżej 20 tys. mieszkańców KO zgłosiła 1181 kandydatów (średnia wieku 47 lat), a do rad gmin, miast i miejskich powyżej 20 tys. mieszkańców – 5104 kandydatów (średnia wieku 48 lat). Z list KO wystartuje 5214 kandydatów do rad powiatów (średnia wieku 51 lat), a do sejmików województw – 720 kandydatów (średnia wieku 52 lata).
Z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewica wystartuje 3106 kandydatów na radnych.
Lewica zarejestrowała 326 kandydatów do rad dzielnic Warszawy (średnia wieku 37 lat). Do rad gmin, miast i miejskich poniżej 20 tys. mieszkańców Lewica zarejestrowała 353 kandydatów (średnia wieku 49 lat), a do rad gmin, miast i miejskich powyżej 20 tys. mieszkańców – 885 kandydatów (średnia wieku 47 lat). W wyborach do rad powiatów Lewica wystawiła 844 kandydatów (średnia wieku 51 lat). Z list Lewicy wystartuje 698 kandydatów do sejmików województw (średnia wieku 48 lat).
Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy zarejestrował 2119 kandydatów na radnych.
Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy nie zarejestrowali żadnego kandydata do rad dzielnic Warszawy. Do rad gmin, miast i miejskich poniżej 20 tys. mieszkańców komitet zarejestrował 126 kandydatów (średnia wieku 39 lat), a do rad gmin, miast i miejskich powyżej 20 tys. mieszkańców – 788 kandydatów (średnia wieku 42 lata). Z list Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców wystartuje 499 kandydatów do rad powiatów (średnia wieku 40 lat). W wyborach do sejmików województw komitet wystawił 706 kandydatów (średnia wieku 42 lata).
Komitet Wyborczy Stowarzyszenie „Bezpartyjni Samorządowcy” wystawi w wyborach 1199 kandydatów na radnych.
W wyborach do rad dzielnic Warszawy ten komitet wystawi 23 kandydatów (średnia wieku 48 lat). Do rad gmin, miast i miejskich poniżej 20 tys. mieszkańców Stowarzyszenie „Bezpartyjni Samorządowcy” zarejestrował 363 kandydatów (średnia wieku 43 lata), a do rad gmin, miast i miejskich powyżej 20 tys. mieszkańców – 86 kandydatów (średnia wieku 43 lata). Z list komitetu wystartuje 242 kandydatów do rad powiatów (średnia wieku 48 lat). Komitet zarejestrował też 485 kandydatów do sejmików województw (średnia wieku 44 lata).(PAP)
Autorka: Aleksandra Rebelińska
reb/ godl/ mhr/