27.4 C
Chicago
poniedziałek, 20 maja, 2024

Włochy/Drożeje kawa, za espresso trzeba zapłacić nawet 1,40 euro

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

We Włoszech drożeje kawa, co budzi coraz większe zaniepokojenie milionów jej miłośników. Za filiżankę espresso trzeba zapłacić w dużych miastach nawet 1,40 euro. Coraz mniej jest barów, które serwują ją za mniej niż 1 euro.

Złe warunki meteorologiczne w Brazylii i w związku z tym kłopoty z produkcją kawy, wahania w wymianie euro- dolar, wzrost kosztów transportu i jego utrudnienia z powodu kryzysu na Morzu Czerwonym – wszystko to, jak wyjaśniają eksperci, wpływa na podwyżki cen.

Obecnie średnia cena espresso w kraju wynosi około 1,20 euro- wynika z obliczeń włoskiej organizacji konsumenckiej Assoutenti. Trzy lata temu trzeba było zapłacić 1 euro, a to oznacza wzrost ceny o prawie 15 procent.
Wyrażane są obawy, że za małą czarną być może trzeba będzie już niedługo zapłacić nawet 2 euro.
Przypomina się, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy notowania gatunku Robusta na giełdzie wzrosły o 90 procent. Arabica zdrożała o 55 procent.
Z analiz stowarzyszenia obrońców praw konsumentów wynika, że najwięcej za espresso trzeba zapłacić w Bolzano i Trento na północy; ponad 1,30 euro, a najmniej w Catanzaro na południu – średnio 0,99 euro. W kolebce wyśmienitej kawy, za jaką uważany jest Neapol, kosztuje ona około 1,05 euro.
“Obawiamy się, że wzrost notowań giełdowych kawy może doprowadzić w najbliższych tygodniach do podwyżek zarówno w barach , jak i w sklepach”- powiedział prezes organizacji Assoutenti Gabriele Melluso.
W lokalach we Włoszech serwuje się rocznie około 6 miliardów filiżanek kawy.

 

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520