9.8 C
Chicago
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Władze Ukrainy pomawiają polskich rolników wysypujących ukraińskie zboże o prowokacje i pouczają polską policję

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Rozsypanie ukraińskiego zboża na torach kolejowych w Polsce, to nowa prowokacja polityczna, mająca na celu podzielenie naszych narodów – napisał we wtorek wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow na platformie X. Polscy rolnicy wysypali tego dnia niewielką ilość ukraińskiego zboża z wagonu towarowego.

„Od dwóch lat ukraińscy rolnicy zbierają zboże w kamizelkach kuloodpornych, pod ostrzałem rakiet i przy wybuchach min. A ukraińska armia dosłownie wywalczyła korytarz dla tego zboża przez Morze Czarne. To właśnie przez Morze Czarne przechodzi 90 proc. naszego eksportu” – zaznaczył wicepremier.
Zwrócił uwagę, że to jest nie tylko kwestia przetrwania Ukrainy, ale i „bezpieczeństwa żywnościowego, które zależy od ukraińskiego zboża, zwłaszcza w Afryce i Azji”. (http://tinyurl.com/3jnvdtvt)
Kubrakow odniósł się również do rocznicy rewolucji godności, obchodzoną właśnie w Ukrainie: „10 lat temu, na Majdanie podczas Rewolucji Godności, setki Ukraińców zginęło za prawo do życia zgodnie z wartościami wolnej i nowoczesnej Europy. I nadal wierzymy, że Europa to miejsce, w którym szanuje się pracę i docenia się partnerstwo”.
Sytuację ze zbożem skomentował również ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz: „Zdecydowanie potępiamy wysypanie ukraińskiego zboża przez protestujących w Medyce. Policja powinna stanowczo reagować i ukarać tych, którzy łamią prawo. (…) Wstyd i hańba, panowie!” – oświadczył na platformie X. (http://tinyurl.com/y3mbt5au)
Ukrzaliznycia (Ukraińskie linie kolejowe – PAP) na swojej stronie internetowej napisała, że jest oburzona działaniami polskich protestujących i wzywa do zaprzestania nielegalnych akcji. „Takie działania nie przyczyniają się do rozwiązywania ewentualnych problemów, ale grają na korzyść kraju-agresora. Spółka wysłała teraz odpowiedni apel do polskich organów ścigania” – poinformowała.
Odniosła się również do wysypanego zboża: „Na stacji towarowej Medyka polscy protestujący otworzyli właz dwóch ukraińskich wagonów towarowych zawierających zboże. Ukraiński ładunek jechał do Niemiec tranzytem przez Polskę” – czytamy w komunikacie.
We wtorek rolnicy w Medyce zaostrzyli protest. Na miejscu obecnie jest ich około 250. Jest też około 150 samochodów osobowych, pojedyncze ciężarówki i kilka ciągników rolniczych. Policja zaznacza, że do tej pory protestujący przepuszczali po jednej ciężarówce w obu kierunkach, ale we wtorek rolnicy zaostrzyli protest i zaprzestali w ogóle przepuszczania ciężarówek. „Kolejki będą więc rosły” – podkreśla policja.
Portal Suspilne poinformował na Telegramie, że polscy rolnicy zablokowali linię kolejową w pobliżu punktu kontrolnego Medyka-Szeginie. „Wyrzucili zboże z wagonu towarowego” – czytamy w informacji z nagraniem wideo, na którym widać, jak zboże jest wysypywane na tory. (https://t.me/suspilnenews/29386)
Jak zaznacza polska policja, przebywająca na miejscu grupa rolników przeszła we wtorek z drogi, gdzie prowadzi protest, w rejon biegnącego wzdłuż niej torowiska. Według policji przebywali tam kilka minut i po negocjacjach z funkcjonariuszami wrócili na miejsce protestu. Po ich odejściu na torach zauważona została niewielka ilość wysypanego zboża. (PAP)

ira/ ap/ mal/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520