11.4 C
Chicago
piątek, 12 kwietnia, 2024

Wielka Brytania/ Minister obrony: Agenci Putina znów mogą użyć Nowiczoka w naszym kraju

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Rosyjscy agenci mogą znowu użyć na terenie Wielkiej Brytanii bojowego środka trującego Nowiczok – ostrzegł brytyjski minister obrony Grant Shapps. W rozmowie z „The Sun on Sunday” powiedział też, że Władimir Putin jest jednym największych zagrożeń dla pokoju na świecie od czasów Adolfa Hitlera.

Nowiczok był użyty do próby zabójstwa byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala i jego córki Julii w 2018 roku w Salisbury na południu Anglii, o co Wielka Brytania oskarżyła później dwóch agentów rosyjskiego wywiadu wojskowego, a także m.in. do próby otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego w 2020 roku, który w zeszłym tygodniu zmarł w kolonii karnej na północy Rosji.
„Putin ma krew Nawalnego na rękach. Nawalny nigdy nie powinien był znaleźć się w więzieniu. Jego +przestępstwem+ było przeciwstawienie się autokratycznemu, a teraz dyktatorskiemu Putinowi, który ma długą historię mordowania swoich przeciwników. Robi to w kraju i za granicą” – powiedział Shapps, dodając, że świat nie może się zachwiać ani ugiąć przed tego rodzaju ohydnym zachowaniem.
„Zobaczmy, co stało się w Salisbury. Widzieliśmy, do czego zdolny jest Putin. Jego zachowanie czyni go pariasem. Myśli, że im więcej tego robi, tym jest silniejszy. Ale w oczach świata czyni go to bardziej zdesperowanym i słabszym” – podkreślił minister obrony. Zapytany, czy w Wielkiej Brytanii może mieć miejsce kolejny atak z użyciem Nowiczoka, odparł: „Zawsze śledzimy i staramy się zapobiegać takim rzeczom. Ale czy uważam, że ma taki zamiar? Widzieliśmy to. Więc tak”.
„Ponieważ jest to tak daleko poza parametrami cywilizacji, Brytyjczykom czasami trudno w to uwierzyć. Ale to modus operandi Putina. Jego podejście, gdy kogoś nie lubi, nie jest takie, żeby go pokonać w wyborach, lecz po prostu go zabić” – wyjaśnił Shapps, dodając, że Putin stał się „jednym z największych zagrożeń dla pokoju na świecie od czasów Hitlera”.

 

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520