14.5 C
Chicago
niedziela, 20 kwietnia, 2025

Wiele państw „umila” świąteczny czas restrykcjami i ograniczeniami

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

WŁOCHY / We Włoszech wprowadzono obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz. To jeden z zapisów wydanego w czwartek przez rząd przedświątecznego dekretu zaostrzającego walkę z pandemią Covid-19 w związku z błyskawicznym szerzeniem się wariantu Omikron koronawirusa.

Dekret został wydany w dniu, gdy padł we Włoszech rekord dobowej liczby zakażeń od początku pandemii – ponad 44 tysiące.

 

Wymóg maseczek na zewnątrz ma obowiązywać do końca stycznia 2022 roku. Ponadto w środkach transportu oraz w kinach, teatrach, salach koncertowych, na imprezach sportowych wszyscy muszą mieć maseczki typu Ffp2.

 

Wprowadzony też został zakaz jedzenia i picia w kinach, teatrach i w obiektach sportowych.

 

Do końca stycznia zabroniona będzie organizacja wszelkich masowych imprez, wydarzeń i koncertów pod gołym niebem. Tym samym nie będzie można zorganizować żadnych imprez sylwestrowych na placach. Również do końca stycznia zamknięte będą dyskoteki i wszelkie sale taneczne.

 

W rządowym dekrecie zapisano, że od 1 lutego ważność przepustki covidowej, czyli Green Pass, zostanie skrócona z dziewięciu do sześciu miesięcy.

 

Wzmocniona przepustka covidowa, czyli Super Green Pass, wystawiana tylko osobom zaszczepionym i wyleczonym z Covid-19 wymagana będzie w barach i restauracjach. Ci, którzy mieć będą tylko negatywny wynik testu nie wypiją kawy przy barze; dla nich przeznaczone są tylko stoliki na zewnątrz.

 

Super Green Pass wymagany będzie w siłowniach, na basenach, w muzeach i galeriach oraz w placówkach kulturalnych, w parkach rozrywki, salonach gry.

 

Na konferencji prasowej szef naukowo-technicznego komitetu doradców rządu Włoch profesor Franco Locatelli podkreślił, że wariant Omikron jest pięć razy bardziej zaraźliwy niż poprzednie. Ponowił apel o szczepienie się przeciwko Covid-19.

 

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

 

Australia/ W obawie przed Omikronem wracają obostrzenia dla ponad połowy mieszkańców

Dla 17 mln mieszkańców Australii wracają obostrzenia w związku z obawą przed nowym wariantem koronawirusa Omikron – podał w czwartek Reuters. Restrykcje covidowe będą dotyczyć najludniejszych stanów – Nowej Południowej Walii, Wiktorii oraz Australii Zachodniej.

Powraca w tych stanach obowiązek noszenia masek w pomieszczeniach zamkniętych, zostają określone nowe limity liczby osób na spotkaniach oraz meldowanie się w miejscach publicznych za pomocą kodów QR.

 

„Dzisiejsze zmiany są skromne, ostrożne i zapobiegawcze (…)” – powiedział premier Nowej Południowej Walii Dominic Perrottet.

 

Polityk zwrócił także uwagę na problem kolejek w punktach badań na obecność koronawirusa. Ma to związek ze świątecznymi odwiedzinami, ponieważ przy przekraczaniu granicy między australijskimi stanami w większości przypadków wymagany jest negatywny test PCR przeprowadzony nie później niż 72 godziny przed podróżą – pisze Reuters.

 

Premier Australii Scott Morrison zapewnił, że już nigdy nie wrócą w kraju lockdowny, ale Australijczycy muszą wziąć na siebie większą odpowiedzialność za swoje zdrowie.

 

Nowe zasady przeciwepidemiczne wchodzą w życie dwa dni przed świętami i to pomimo zaszczepienia australijskiego społeczeństwa na poziomie ponad 90 proc. – zauważa agencja Reutera.

 

W Australii w czwartek zarejestrowano największy od początku pandemii koronawirusa dzienny przyrost zakażeń do ponad 8,2 tys. nowych przypadków. Większość tych infekcji odnotowano właśnie w najludniejszych stanach kraju. (PAP)

 

Dania/ Od 27 grudnia na granicy wymóg negatywnego testu na Covid-19

Duńskie ministerstwo zdrowia poinformowało w czwartek o wprowadzeniu od 27 grudnia wymogu okazywania na granicy negatywnego testu na Covid-19. Jednocześnie przestaną obowiązywać certyfikaty o zaszczepieniu.

Według komunikatu resortu zdrowia „tzw. szybki test powinien być wykonany do 48 godzin przed wjazdem, a PCR do 72 godzin przed wjazdem”. Rezydenci będą mogli alternatywnie przeprowadzić test już w Danii w ciągu 24 godzin po przybyciu.

 

Za niespełnienie wymogu przeprowadzenia testu grozi kara w wysokości 3,5 tys. koron (ok. 470 euro).

 

Obowiązek poddania się badaniu nie obowiązuje dzieci poniżej 15 lat, a także niektórych grup osób, w tym przejeżdżających tranzytem oraz w ruchu przygranicznym.

 

Jak podkreślił duński resort zdrowia „celem wprowadzenia wymogu jest przeciwdziałanie importowi nowych zakażeń w okresie, gdy przewiduje się na świecie wzrost zakażeń wersją Omikron”. „Ponadto testując pasażerów przed wejściem na pokład samolotu można zmniejszyć ryzyko zakażenia podczas podróży” – zaznaczono.

 

Według Duńskiej Agencji Kontroli Chorób Zakaźnych (SSI) przyjęcie dwóch dawek szczepionki przeciw Covid-19 zapewnia znacznie mniejszą ochronę w przypadku wersji Omikron niż w przypadku innych wersji koronawirusa.

 

Szwecja wprowadzi na granicy wymóg negatywnego testu na Covid-19 od 28 grudnia, a w Norwegii już taki obowiązek istnieje. (PAP)

 

Grecja/ Rząd przywraca restrykcje pandemiczne na okres świąteczno-noworoczny

W Grecji z powodu rozprzestrzeniania się wariantu koronawirusa Omikron, zgromadzenia publiczne związane z Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem zostają odwołane – poinformował w czwartek minister zdrowia Thanos Plewris. W tym okresie wraca też obowiązek noszenia masek zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz.

Zaostrzone restrykcje zaczną obowiązywać od godziny 4 rano w piątek do co najmniej 2 stycznia 2022 roku – sprecyzował szef resortu zdrowia.

 

Ponadto Plewris oświadczył, że „mocno zachęca” podróżnych przybywających do Grecji, by w dwa i cztery dni po swoim przejeździe do kraju zrobili test na obecność koronawirusa.

 

Greckie władze w środę zarejestrowały ponad 5,6 tys. nowych zakażeń koronawirusem oraz prawie 70 zgonów związanych z Covid-19. Tym samym łączna liczba infekcji koronawirusowych przekroczyła w tym kraju już 1 milion, a liczba powiązanych z nimi zgonów – 20 tys.

 

Według danych amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa do środy w Grecji pierwszą dawkę preparatu przeciw Covid-19 przyjęło prawie 69 proc. populacji, a w pełni zaszczepione było ponad 64 proc. Ponad 28 proc. greckiego społeczeństwa podano także dawkę przypominającą szczepionki. (PAP)

 

Austria / Sylwester z godziną policyjną, ograniczenia wjazdu dla czterech krajów

Surowsze zasady podczas spotkań, ograniczenia wjazdu dla czterech krajów, godzina policyjna obowiązująca także w Sylwestra – to jedne z nowych ograniczeń, ogłoszonych po środowym szczycie z udziałem władz federalnych, krajów związkowych i nowego ogólnokrajowego sztabu kryzysowego do zwalczania pandemii (GECKO).

Po zakończeniu ogólnokrajowego lockdownu w połowie grudnia rząd początkowo zapowiedział złagodzenie restrykcji (m.in. zniesienie godziny policyjnej w Sylwestra), jednak to już nieaktualne – informuje portal Nachrichten.

 

„Wiemy, że Omikron działa szybko. Dlatego staramy się działać równie szybko” — zapowiedziała szefowa GECKO Katharina Reich, informując o zaplanowanych działaniach, mających na celu spowolnienie rozprzestrzenianie się wirusa.

 

Obowiązująca obecnie godzina zamknięcia lokali gastronomicznych zostanie przesunięta od 27 grudnia z godz. 23 na 22. Dotyczyć to będzie także nocy sylwestrowej. „Nie czas na świętowanie” – skomentowała Reich, dodając, że ewentualne spotkania powinny odbywać się „małych grupach, z udziałem osób przetestowanych, najlepiej na zewnątrz”.

 

Pomimo niezadowolenia branży turystycznej, od 25 grudnia utrudniony będzie wjazd osób z kilku krajów o wysokiej zachorowalności na Covid-19 (aktualnie do grupy tej należy Wielka Brytania, Holandia, Dania i Norwegia). Przyjeżdżający z tych krajów będą objęci obowiązkową kwarantanną, z wyłączeniem osób zaszczepionych 3 dawkami i posiadającymi negatywny wynik testu PCR. Nie obejmuje to dzieci.

 

Kraje związkowe nastawiają się tymczasem na zapewnienie wystarczającej liczby szczepień i testów w okresie świątecznym z uwagi na wprowadzenie od lutego 2022 r. powszechnego obowiązku szczepień przeciw Covid-19.

 

„Obłożenie oddziałów intensywnej terapii jest nadal bardzo wysokie. Trudno powiedzieć, czy kolejny lockdown będzie potrzebny, nie można tego wykluczyć” – skomentował gubernator Górnej Austrii Thomas Stelzer.

 

Marzena Szulc (PAP)

 

mszu/ kgod/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"