16.8 C
Chicago
czwartek, 30 maja, 2024

Więcej za szkolną wyprawkę. Inflacja dotarła także na rynek artykułów szkolnych

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W porównaniu z ubiegłym rokiem za szkolną wyprawkę trzeba zapłacić o ponad 10 proc. więcej. Inflacja dotarła także na rynek artykułów szkolnych, a w sieciach handlowych rozpętała się prawdziwa walka o klienta – pisze we wtorek „Dziennik Gazeta Prawna”.

Rządowe wsparcie w wysokości 300 zł dla każdego ucznia rozpoczynającego rok szkolny wystarcza na coraz mniej. W 2021 r. na artykuły szkolne rodzice będą musieli przeznaczyć ponad 90 zł – o ponad 10 proc. więcej niż przed rokiem i aż o ponad 40 proc. więcej niż przed pandemią – wynika z analizy dziennika.

 

„Kwota ta obejmuje koszyk podstawowych produktów, do tego kupowanych po jednej sztuce. Nie obejmuje podręczników, które są darmowe tylko dla uczniów szkoły podstawowej. Tymczasem za jeden trzeba zapłacić od 30 zł do ponad 50 zł. A do pierwszej klasy szkoły ponadpodstawowej potrzeba ich kilkanaście” – czytamy.

 

Gazeta zwraca uwagę, że do tego dochodzi jeszcze odzież i obuwie, jak choćby halówki i strój na WF.

 

„Na niewiele zdają się więc zabiegi sieci handlowych, w postaci promocji na artykuły szkolne. Skłonność dostawców do obniżek jest mniejsza, w ten sposób odrabiają straty po trudnym 2020 roku. Do tego dokłada się jeszcze wysoka inflacja, która w lipcu wyniosła 5 proc. (rok do roku) i była najwyższa od dekady. Ostatni raz tak mocno ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły w maju 2011 roku” – podsumowuje „DGP”.

 

W analizie porównano ceny podstawowych artykułów dla uczniów w pięciu sieciach handlowych. (PAP)

 

Autor: Mieczysław Rudy

 

rud/ dki/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520