Około tysiąca niezidentyfikowanych ciał ofiar może nadal znajdować się pod ruinami w Strefie Gazy – stwierdził w piątek przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Richard Peeperkorn.
Peeperkorn nie podał źródeł tych ocen – zauważył Reuters – jednak władze medyczne Strefy Gazy, przekazujące systematycznie informacje o stratach, utrzymują, że w ciągu ostatnich trzech tygodni ponad 7 tys. mieszkańców zginęło w trakcie ostrzałów i bombardowań.
7 października sprawująca władzę w Strefie Gazy terrorystyczna organizacja Hamas dokonała rajdu przez granicę Izraela. W wielokierunkowym ataku na osiedla, bazy i odbywający się na wolnym powietrzu koncert zginęło ponad 1200 osób, zaś co najmniej 229, w tym dzieci i seniorów, zostało uprowadzonych jako zakładnicy do Strefy Gazy. Izrael odpowiedział ostrzałem i żądaniem natychmiastowego zwolnienia porwanych. (PAP)
Sondaż: już tylko 29 proc. Izraelczyków chce natychmiastowej ofensywy w Strefie Gazy
Zaledwie 29 proc. respondentów w sondażu ośrodka Lazar Researches uznało, że siły Izraela powinny natychmiast wkroczyć do Strefy Gazy – poinformowała gazeta Maariv. 49 procent uważa, że można poczekać z decyzją – wynika ze zrealizowanych w ostatnich dniach, a opublikowanych w piątek badań opinii publicznej.
Gazeta zauważa, że tydzień wcześniej grupa popierająca szybką inwazję była znacznie większa (65 proc.). Zmiana – skomentowali badacze – najprawdopodobniej jest związana z nowymi okolicznościami zewnętrznymi, a nie ze zmianą sentymentów politycznych.
Jednak o ile zdaniem ekspertów poglądy polityczne nie wpływały na odpowiedzi o rychłej inwazji, o tyle badanie Maariv wykazało również, że gwałtownie wzrosło poparcie dla opozycji. Gdyby obecnie odbyły się wybory, to partie wspierające prawicowego premiera Benjamina Netanjahu uzyskałyby zaledwie 43 mandaty, podczas gdy opozycyjne miałyby ich aż 77.
W ataku Hamasu na Izrael 7 października terroryści zamordowali około 1200 osób, głównie cywilów, i uprowadzili do Strefy Gazy ponad 220 cywilów w wieku od 9 miesięcy do 85 lat, którzy są nadal przetrzymywani jako zakładnicy. (PAP)
os/ mms/