26 C
Chicago
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Węgierski portal Index: PiS zyskało na sile dzięki zwycięstwu w wyborach samorządowych w Polsce

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prawo i Sprawiedliwość (PiS), jeden z największych sojuszników Fideszu, partii premiera Węgier Viktora Orbana, zyskało na sile dzięki zwycięstwu w wyborach samorządowych w Polsce – ocenia w poniedziałek węgierski portal Index.

Zwraca jednak uwagę, że jeśli Koalicja Obywatelska, która zajęła drugie miejsce, zawrze sojusze z innymi partnerami koalicji rządzącej, to będzie w stanie sprawować władzę w więcej niż 10 województwach.

Portal tygodnika gospodarczego HVG podkreśla z kolei, że partie wchodzące w skład rządzącej w Polsce koalicji dobrze poradziły sobie również w wyborach lokalnych, a wyniki jesiennych wyborów parlamentarnych zostały właściwie powtórzone.
„PiS jest najsilniejszą partią w kraju, ale łączny wynik ugrupowań, które utworzyły rząd w grudniu, jest znacznie lepszy” – zaznacza portal.
Według HVG, stosunkowo niska frekwencja w wyborach, wynosząca 51,5 proc., może być rezultatem zniecierpliwienia wyborców z powodu niespełnienia przez koalicję wielu obietnic wyborczych.
Jak ocenia portal, rząd Donalda Tuska „pracuje w trudnych warunkach”, m.in. ze względu na prawo weta prezydenta Andrzeja Dudy, często posługując się „wątpliwymi metodami” w przywracaniu praworządności.
Według sondażowych wyników podanych przez Ipsos dla trzech stacji telewizyjnych (TVP, TVN i Polsat) w niedzielnych wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju najwięcej głosów zdobyło PiS – 33,7 proc., Koalicja Obywatelska dostała 31,9 proc., a Trzecia Droga – 13,5 proc. Na dalszych miejscach znalazła się Konfederacja – 7,5 proc., Lewica uzyskała 6,8 proc., a Stowarzyszenie Bezpartyjni Samorządowcy – 2,7 proc. głosów.

 

Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520