14.9 C
Chicago
niedziela, 25 lutego, 2024

W wieku 86 zmarł Silvio Berlusconi. „Był politykiem kochanym i nienawidzonym”. Uroczystości pogrzebowe w środę w katedrze w Mediolanie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Zmarły w poniedziałek w wieku 86 lat były trzykrotny premier Włoch Silvio Berlusconi był wyróżniającym się, kontrowersyjnym politykiem, który odmienił Włochy – pisze niderlandzki dziennik „De Telegraaf”. „Był politykiem kochanym i nienawidzonym” – zaznacza gazeta.

Największy dziennik Niderlandów ocenia, iż Berlusconi był jednym z najbardziej wyróżniających się europejskich polityków ostatnich dziesięcioleci.
„De Telegraaf” przypomina, że dzięki zmarłemu premierowi złamany został monopol socjalistów i chadeków, którzy rządzili Włochami do połowy lat 90. ubiegłego wieku. Gazeta opisuje wzloty i upadki kontrowersyjnego polityka i przypomina, że był on pierwszym powojennym premierem kraju, który przetrwał na tym stanowisku pełną kadencję.
W karierze Berlusconiego wszystko musiało ustąpić miejsce pieniądzom i władzy, twierdzi z kolei dziennik „De Volkskrant”. Gazeta twierdzi, że były premier nie miał skrupułów zarówno w biznesie jak i polityce. „Berlusconi był makiawelistą bez żadnego wstydu” – twierdzi dziennik.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

 

Francja/ Media o śmierci Berlusconiego: zmarł mężczyzna o tysiącu żyć, który kochał bardzo młode kobiety

Silvio Berlusconi trzykrotnie stojący na czele włoskiego rządu przedsiębiorca medialny, wieloletni właściciel klubu piłkarskiego AC Milan, ma na swoim koncie szereg publicznych i prywatnych skandali oraz przyjaźń z Władimirem Putinem – przypominają francuskie media, określając polityka jako „mężczyznę o tysiącu żyć”, który „kochał bardzo młode kobiety”.

„Były szef włoskiego rządu do końca pozostanie centralną postacią transalpejskiej polityki; mimo chaotycznego dojścia do władzy, powtarzających się skandali seksualnych i licznych niepowodzeń prawnych, przedsiębiorca, mistrz komercyjnej telewizji, jest uosobieniem sukcesów i ekscesów olśniewających Włoch” – pisze dziennik „Liberation”.

 

„Berlusconi to najbogatszy człowiek we Włoszech i premier, który sprawował władzę najdłużej od narodzin Republiki Włoskiej: dokładnie 3340 dni. Ale pomimo jego długowieczności, niezaprzeczalnego zmysłu taktycznego, talentu komunikacyjnego, jego działania w rządzie pozostają naznaczone serią prywatnych i finansowych skandali oraz względną impotencją polityczną – owocem jego swobodnego i kochającego przyjemności temperamentu, jego konfliktów interesów i porozumień zawieranych z siłami politycznymi o niekiedy sprzecznych ideologiach” – komentuje z kolei dziennik „Le Monde”.

 

Jak dodaje gazeta, „cień na wizerunek umiarkowanego konserwatysty rzuciła jego demonstracyjna przyjaźń z Władimirem Putinem, której nigdy nie przerwano pomimo rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r.”

 

„Jego pamięć będzie na zawsze związana z AC Milan, klubem, który uratował przed bankructwem, kupując go od Giussy’ego Fariny. Pod jego rządami klub stał się wielkim Milanem, panującym we włoskiej i europejskiej piłce nożnej, zdobywając 29 tytułów, w tym 5 Ligi Mistrzów” – przypomina stacja BFM TV

 

„Berlusconi dwa lata studiował na Sorbonie po maturze, dzięki czemu mówił po francusku i doskonale znał repertuaru Charlesa Treneta i Charlesa Aznavoura” – zauważa „Le Monde”.

 

„Berlusconi kochał (bardzo młode) kobiety. Człowiek, który dominował we włoskiej polityce przez kilka dziesięcioleci prawdopodobnie przejdzie do historii dzięki swoim głośnym eskapadom seksualnym i imprezom +bunga bunga+. Jacques Chirac (prezydent Francji w latach 1995-2007) nigdy nie był pruderyjny, ale eskapady Berlusconiego wprowadzały go w zdumienie” – pisze z kolei tygodnik „Le Point”.

 

Włochy/ Ansa: uroczystości pogrzebowe Silvio Berlusconiego w środę w katedrze w Mediolanie

W środę w katedrze w Mediolanie odbędą się uroczystości pogrzebowe byłego trzykrotnego premiera Włoch Silvio Berlusconiego, który zmarł w poniedziałek w wieku 86 lat – przekazała agencja Ansa, powołując się na kurię w stolicy Lombardii, rodzinnym mieście polityka i magnata finansowego.

Na mszy obecny będzie prezydent Włoch Sergio Mattarella.

 

Trumna z ciałem Berlusconiego zostanie przewieziona ze szpitala w Mediolanie, gdzie zmarł do jego rezydencji w Arcore.

 

We wtorek trumna zostanie wystawiona w studiu jego telewizji Mediaset w miejscowości Cologno Monzese koło Mediolanu – poinformowała Ansa.

 

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

 

sw/ adj/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520