W Warszawie trwa pierwszy Festiwal Rymkiewiczowski. Jego patronem jest zmarły w zeszłym roku wybitny polski poeta, eseista i dramaturg Jarosław Marek Rymkiewicz. Do 10 listopada zaplanowano ponad dwadzieścia różnorodnych wydarzeń – od literatury, przez filozofię i teatr po muzykę.
„Pierwszy festiwal odbywa się pod hasłem „Dziady, upiory, przodkowie” – powiedział syn patrona festiwalu profesor Wawrzyniec Rymkiewicz. Jak podkreślił, festiwal nie jest poświęcony tylko twórczości Jarosława Marka Rymkiewicza, ale również tematom, które artysta poruszał w swojej twórczości. Wskazał, że termin festiwalu, który odbywa się chwilę po zaduszkach, jest odpowiedni, ponieważ śmierć była jednym z ważniejszych zagadnień dla Jarosława Marka Rymkiewicza. Zwrócił również uwagę na bogatą festiwalową ofertę, która obejmuje różne wydarzenia: od koncertów przez spektakle teatralne aż do spotkań z różnymi osobami.
Dziś odbędą się warsztaty pieśni pogrzebowych, a także warsztaty filozoficzne o śmierci. Wieczorem w Instytucie Teatralnym będzie można obejrzeć spektakl na podstawie sztuki Jarosława Marka Rymkiewicza „Lekcja Anatomii”.
W kolejnych dniach festiwalu zaplanowano między innymi wystawę poświęconą „Dziadom” Adama Mickiewicza, którą będzie można zobaczyć w Bibliotece Narodowej, i uroczystą galę, podczas której Adam Strug wykona utwory do tekstów Adama Mickiewicza i Jarosława Marka Rymkiewicza.
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/#Piotrowska/w mk