HomeKultura

W Polsce ukaże się druga na świecie naukowa edycja “Mein Kampf”

W Polsce ukaże się druga na świecie naukowa edycja “Mein Kampf”

Historyk i politolog prof. Eugeniusz C. Król jest autorem polskiego tłumaczenia książki Adolfa Hitlera “Mein Kampf” – drugiej na świecie edycji tej publikacji. Naukowiec opatrzył ją krytycznym wstępem oraz przypisami – informuje środowa “Rzeczpospolita”.

 

Jak informuje “Rz” historyk i politolog prof. Eugeniusz C. Król pracował nad książką trzy lata.

 

Publikacja miała być wydana pierwotnie przy współpracy z Instytutem Studiów Politycznych PAN. Jednak po protestach niektórych naukowców władze instytutu w 2016 r. odstąpiły od udziału w tym projekcie i zmieniono wydawcę. Jak napisano w dzienniku, jednym z użytych w dyskusji argumentów przeciwko angażowaniu się w projekt PAN było stwierdzenie, że wydanie tej książki będzie świadczyło o faszyzacji życia w Polsce.

 

“Przedstawiciele wydawnictwa Bellona zapewniają nas, że +Mein Kampf+ nie będzie reklamowana, a jej cena jest +zaporowa+ dla masowego odbiorcy” – czytamy w “Rz”.

 

Zdaniem prof. Króla cytowanego w dzienniku, “Mein Kampf” jest źródłem historycznym, a przybliżenie współczesnemu czytelnikowi jej zawartości „pomoże rozpoznać niebezpieczne absurdy hitlerowskiego programu przebudowy świata, a także określić punkty oznaczające początek drogi, która doprowadziła narodowych socjalistów, a wraz z nimi całe Niemcy, do zbrodni i zagłady”.

 

Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr Cywiński cytowany przez dziennik stwierdził, że nie zna tego wydania oraz zawartych w nim omówień, komentarzy ani całego aparatu naukowego. “Jeżeli zatem edycja krytyczna ma służyć celom naukowym, to osobiście jestem w stanie to zrozumieć. Jeśli natomiast wydawca, np. w celu zarobkowym, będzie prowadził aktywną kampanię promocyjną czy reklamową, której zasięg będzie z założenia szerszy, to może się to zderzyć z treścią art. 256 kodeksu karnego (propagowanie faszyzmu – red.) – dodaje dr Cywiński w wypowiedzi dla “Rz”.

 

(PAP)

 

szz/ krap/

COMMENTS