25.3 C
Chicago
środa, 19 czerwca, 2024

W nowym Sejmie PSL będzie miało o ośmiu posłów więcej. Kaczyński dałby Kosiniakowi-Kamyszowi wszystko za jedno „tak”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W nowym Sejmie PSL będzie miało o ośmiu posłów i o dwóch senatorów więcej; wśród nowych posłów jest wiceprzewodnicząca sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Agnieszka Kłopotek i obecny europoseł ludowców Krzysztof Hetman. Nowym senatorem został b. premier i b. prezes PSL Waldemar Pawlak.

W wyborach do Sejmu Trzecia Droga, czyli koalicja PSL i Polski 2050 uzyskała 65 mandatów; PSL zdobyło – 32, a Polska 2050 – 33. Do Senatu dostało się 6 senatorów PSL i 5 Polski 2050, którzy startowali z tzw. Paktu Senackiego.
W poprzedniej kadencji Sejmu Polskie Stronnictwo Ludowe liczyło 24 posłów, w nowej kadencji będzie miało o 8 więcej.
Nowymi posłami ludowców będą: Mirosław Adam Orliński, wiceprzewodnicząca sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Agnieszka Kłopotek, Jolanta Zięba-Gzik, Stanisław Tomczyszyn, Wiesław Różyński, Krzysztof Hetman, który jest obecnie europosłem, Adam Dziedzic, Tadeusz Samborski, Magdalena Sroka, Michał Pyrzyk, Henryk Kiepura i Zbigniew Sosnowski.
W dobiegającej końca kadencji Sejmu posłem PSL był Jan Łopata, który nie startował w tych wyborach. Do Sejmu z poprzedniego składu nie dostali się Mieczysław Kasprzak, Dariusz Kurzawa i Jacek Protasiewicz.
Posłami, których ponownie zobaczymy w Sejmie z ramienia PSL są: prezes Stronnictwa Władysław Kosiniak-Kamysz, Władysław Teofil Bartoszewski, Radosław Lubczyk, Jacek Tomczak, Krzysztof Paszyk, Andrzej Grzyb, Urszula Pasławska, Zbigniew Ziejewski, Czesław Siekierski, Marek Biernacki, Stefan Krajewski, Bożena Żelazowska, Jarosław Rzepa, Marek Sawicki, Mirosław Maliszewski, Piotr Zgorzelski, Urszula Nowogórska, Ireneusz Raś, Paweł Bejda i Dariusz Klimczak.
Do Senatu dostało się 6 senatorów PSL, 4 z nich – Jan Filip Libicki, Michał Kamiński, Ryszard Bober i Kazimierz Michał Ujazdowski – byli senatorami w ubiegającej kadencji izby.
Dwaj nowi senatorowie ludowców to Waldemar Pawlak – dwukrotny premier w 1992 r. i w latach 1993-1995, wicepremier i minister gospodarki w latach 2007-2012 oraz dwukrotnie wybierany na prezesa PSL, którym był w latach 1991-1997 oraz w latach 2005-2012, oraz Gustaw Marek Brzezin – działacz PSL, prezes tej partii na Warmii i Mazurach, od 2014 r. marszałek woj. warmińsko-mazurskiego, a wcześniej wicemarszałek i wójt gminy Ostróda. (PAP)

autor: Edyta Roś

 

ero/ godl/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520