21.7 C
Chicago
piątek, 14 czerwca, 2024

W niedzielę Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dziękuję za troskę i dbałość o zachowanie najwyższych standardów przy odbudowie i renowacji skarbów naszej kultury i za wzbogacanie naszego narodowego dziedzictwa – mówił cytowany w komunikacie MKDNiS minister kultury Piotr Gliński. 18 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków.

Resort kultury przypomniał, że dzień ten został ustanowiony w 1983 r. przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOMOS). „To święto wszystkich, którzy wkładają wiele wysiłku w ratowanie zabytków i opiekę nad nimi – konserwatorów, historyków sztuki i architektury, urbanistów, archeologów i przedstawicieli innych zawodów pracujących na rzecz ochrony zabytków, a także wszystkich odpowiedzialnych właścicieli, opiekunów i zarządców zabytkowych obiektów dziedzictwa kulturowego” – napisano w komunikacie opublikowanym na stronie ministerstwa kultury.

 

„Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński podziękował wszystkim zaangażowanym w ochronę i zachowanie dla przyszłych pokoleń narodowego dziedzictwa kulturowego” – podał resort. Państwo polskie dba o zabytki, ale ich piękno to przede wszystkim efekt pracy bardzo wielu specjalistów, którym – w tym szczególnym dniu – dziękuję za troskę i dbałość o zachowanie najwyższych standardów przy odbudowie i renowacji skarbów naszej kultury, dziękuję za wzbogacanie naszego narodowego dziedzictwa – powiedział cytowany w komunikacie Gliński.

 

Szef resortu kultury i sportu podkreślił również, że „Ministerstwo w latach 2016-2020 na remonty i konserwacje polskich zabytków przekazało 653 mln zł, co stanowi wzrost aż o 280 mln zł w stosunku do lat 2011-2015. Aktualny budżet na rok 2021 wynosi 132,6 mln i został już dwukrotnie w tym roku zwiększony o łączną kwotę 20 mln. Dzięki systematycznemu zwiększaniu budżetu w ramach programu +Ochrona zabytków+ każdego roku odnawianych jest coraz więcej obiektów – zarówno o znaczeniu lokalnym, jak i tych, wpisanych na prestiżowe listy Pomników Historii czy UNESCO”.

 

„Niezależnie od zwiększenia budżetu na ochronę zabytków, udało nam się przez ostatnie lata znacząco zwiększyć liczbę obiektów wpisanych na prestiżową listę Pomników Historii, dzięki czemu są one poddane szczególnej ochronie. W 2015 r. w Polsce było 60 takich obiektów w całym kraju, dziś mamy już 109 Pomników Historii” – przypomniał Gliński.

 

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w środę w godz. 10.00 – 16.00 odbędzie się webinarium „Architektura drewniana od deski do deski. Teoria i praktyka”. Konferencję otworzy wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, generalny konserwator zabytków prof. Magdalena Gawin, która objęła honorowy patronat nad wydarzeniem.

 

Konferencja będzie inauguracją działalności Centrum Architektury Drewnianej w Otwocku, powołanego w ramach Krajowego Programu Ochrony i Opieki nad Zabytkami na lata 2019-2022.

 

MKNDiS informuje, że „webinarium jest skierowane do szerokiego grona odbiorców: pasjonatów architektury drewnianej, właścicieli takich obiektów, służb konserwatorskich, organizacji pozarządowych oraz osób zaangażowanych w ochronę i popularyzację budownictwa drewnianego. Konferencja online będzie miała formułę 5 paneli dyskusyjnych, w których wezmą udział eksperci i specjaliści z zakresu ochrony architektury drewnianej, właściciele i zarządcy budynków, konserwatorzy i historycy sztuki oraz działacze organizacji pozarządowych”.

 

Szczegółowe informacje dotyczące webinarium można znaleźć pod adresem: https://www.gov.pl/web/kulturaisport/miedzynarodowy-dzien-ochrony-zabytkow2 (PAP)

 

Autor: Olga Łozińska

 

oloz/ wj/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520