W niedzielę kandydaci w wyborach prezydenckich wznawiają kampanię wyborczą po żałobie narodowej wprowadzonej w dniu pogrzebu papieża Franciszka. Politycy odwiedzą m.in. Poznań, Łódź oraz Gniezno.
Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta Andrzeja Dudy, w sobotę – w dniu pogrzebu papieża Franciszka – w Polsce obowiązywał dzień żałoby narodowej. Kandydaci na prezydenta zawiesili na ten dzień kampanię wyborczą. Jedynie kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen kontynuował w sobotę działania kampanijne.
W niedzielę kandydaci wracają do spotkań z wyborcami. W południe w Łodzi odbędzie się konwencja wyborcza popieranego przez PiS kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego. Organizatorzy wskazują, że ma w niej wziąć udział ponad 4 tys. osób.
Odpowiedzią na konwencję Nawrockiego ma być – według nieoficjalnych wiadomości – wiec, jaki w Poznaniu organizuje kandydat KO Rafał Trzaskowski. Ma rozpocząć się o 15.30 na Placu Wolności. Sztabowcy kandydata spodziewają się dużej frekwencji. „Rafał będzie miał ważne wystąpienie” – powiedziała PAP Agnieszka Pomaska (KO) ze sztabu Trzaskowskiego.
Także Magdalena Biejat będzie w niedzielę walczyła o głosy poparcia w stolicy Wielkopolski. Kandydatka Nowej Lewicy w samo południe spotka się z mieszkańcami Poznania m.in. w Parku Cytadela. Następnie uda się do Piły, gdzie jej sztab planuje spacer i spotkanie otwarte z wyborcami oraz konferencję prasową dla mediów.
Wielkopolskę odwiedzi też Grzegorz Braun (Konfederacja Korony Polskiej). W Gnieźnie na prelekcji z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego wygłosi wykład.
W połowie kwietnia IBRiS przeprowadził dla PAP sondaż wśród uprawnionych do głosowania mieszkańców Poznania. Według badania 50 proc. poznanian chce głosować na Trzaskowskiego, 12 proc. – na Nawrockiego. Kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia cieszy się w stolicy Wielkopolski 10 proc. poparciem, Magdalena Biejat – 9 proc., kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen – 5 proc., a kandydat partii Razem Adrian Zandberg (4 proc.). Pozostali kandydaci uzyskali poparcie – nie przekraczające 2 proc głosów.
W niedzielę wieczorem Adrian Zandberg spotka się z młodymi wyborcami podczas transmisji live w serwisie Twitch.
W poniedziałek kandydaci spotkają się na wieczornej debacie w SE. Z planów sztabów wynika, że kandydaci będą również prowadzić intensywna kampanię w majówkę. Niektórzy wybierają się nad polskie morze, niektórzy za granicę.
18 maja w wyborach rywalizować ma 13 kandydatów: Artur Bartoszewicz (ekonomista), Magdalena Biejat (kandydatka Lewicy), Grzegorz Braun (europoseł wykluczony z Konfederacji), Szymon Hołownia (marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi), Marek Jakubiak (poseł koła Wolni Republikanie), Maciej Maciak (lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju), Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji), Karol Nawrocki (prezes IPN, kandydat popierany przez PiS), Joanna Senyszyn (była posłanka SLD, ekonomistka), Krzysztof Stanowski (dziennikarz), Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy i kandydat KO), Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców), Adrian Zandberg (poseł, kandydat partii Razem).
Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca. (PAP)
Jeszcze przed pierwszą turą wyborów kilka debat prezydenckich; pierwsza z nich – w poniedziałek
Jeszcze przed pierwszą turą wyborów prezydenckich ma się odbyć kilka debat prezydenckich. W pierwszej z nich, organizowanej przez „Super Express” w poniedziałek, mają wziąć udział – według organizatorów – niemal wszyscy zarejestrowani kandydaci na prezydenta. Kolejne debaty, organizowane przez inne redakcje, są zaplanowane na 4, 9 i 12 maja.
Poniedziałkowa debata „Super Expressu” rozpocznie się o godz. 18.00. Według organizatorów, swój udział w niej potwierdzili „niemal wszyscy kandydaci”, a formuła debaty ma być taka, że uczestnicy będą przepytywali siebie nawzajem. Rola dziennikarzy ma się ograniczyć się do przeprowadzenia i nadzorowania wydarzenia.
Kolejna debata zaplanowana jest na niedzielę, 4 maja, na godz. 20; organizowane przez telewizję wPolsce24 wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Bunt młodych”. Organizatorzy deklarują, że chcą „oddać głos młodym”. „To nie będą proste pytania. Nie wierzę, żeby ci kandydaci, którzy tyle mówią o szacunku do młodego pokolenia, tutaj wymiękli, odpuścili. My zresztą na to nie pozwolimy” – mówił w jednym z serwisów telewizji wPolsce24 jej dziennikarz Michał Karnowski, zapowiadając debatę.
Kolejne starcie kandydatów na prezydenta zaplanowała telewizja Republika na piątek, 9 maja. Stacja zapowiedziała ją jeszcze podczas poprzedniej, zorganizowanej przez siebie debaty w Końskich. Republika planuje także zorganizowanie debaty przed drugą turą wyborów, jednak jej data nie jest jeszcze znana.
Niecały tydzień przed pierwszą turą prezydenckich wyborów – 12 maja, o godzinie 20.00 – ma się z kolei odbyć debata organizowana przez TVP, TVN i telewizję Polsat. Ta debata odbędzie się w siedzibie Telewizji Polskiej.
Oprócz debat, może dojść także do przedwyborczych spotkań inicjowanych przez samych kandydatów. W czwartek kandydat na prezydenta Trzeciej Drogi, marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział za pośrednictwem mediów społecznościowych, że w najbliższym czasie zamierza debatować z innymi kandydatami w obecności ich wyborców. W piątek wyzwanie Hołowni przyjęła kandydatka Lewicy Magdalena Biejat. „Świetny pomysł, Szymonie! Spotkajmy się u Ciebie. Akurat w najbliższy wtorek organizuję w Białymstoku spotkanie otwarte z moimi wyborcami. Serdecznie Cię na nie zapraszam” – napisała Biejat na platformie X.
Dzień wcześniej Hołownia proponował debatę Trzaskowskiemu; kandydat Trzeciej Drogi chciał, by odbyła się ona 30 kwietnia w Gdańsku. Trzaskowski jednak odpowiedział, że nie skorzysta z zaproszenia, bo „nie zamierza się spierać ze swoimi przyjaciółmi”. Przypomniał również o zaplanowanej na poniedziałek, 28 kwietnia, debacie organizowanej przez „Super Express”. „Tam wszyscy się spotkamy” – dodał.
Do tej pory w kampanii przed wyborami prezydenckimi odbyły się trzy debaty, z których dwie w Końskich 11 kwietnia (Świętokrzyskie), a trzecia – 14 kwietnia w telewizji Republika.
Debata w Końskich początkowo miała być spotkaniem jeden na jeden Trzaskowskiego i Nawrockiego (kandydat KO zaprosił do debatowania popieranego przez PiS kandydata) jednak sztaby nie porozumiały się co do warunków jej przeprowadzenia. Ostatecznie doszło do dwóch debat: pierwsza rozpoczęła się o godz. 19 na miejskim rynku, transmitowana była przez TV Republika, wPolsce24 i TV Trwam, a pojawili się na niej: Karol Nawrocki, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Krzysztof Stanowski oraz Joanna Senyszyn. Z kolei ok. godz. 21 kolejna debata rozpoczęła się w koneckiej hali sportowej – transmitowały ją TVP, Polsat i TVN, a uczestniczyło w niej ośmioro kandydatów – poza tymi z pierwszej debaty, również: Rafał Trzaskowski, Magdalena Biejat i Maciej Maciak.
Sprawa debat w Końskich wywołała wiele emocji, nie tylko związanych z wypowiedziami polityków. Kontrowersje wywołała m.in. kwestia finansowania tej, która odbyła się hali sportowej, i początkowo była planowana jako debata Trzaskowskiego z Nawrockim, a w jej sprawie odbyło się spotkanie przedstawicieli sztabów obu kandydatów i TVP. Minister sportu Sławomir Nitras, zaangażowany w kampanię kandydata KO, zapewniał, że wszystkie koszty organizacji debaty poniósł lub poniesie komitet wyborczy Trzaskowskiego.
Badania przeprowadzone po 11 kwietnia, a także oceny komentatorów wskazywały, że sytuacja z debatą w Końskich zadziałała na niekorzyść Rafała Trzaskowskiego, skorzystał za to Karol Nawrocki i inni kandydaci, m.in. Hołownia i Biejat.
Według sondażu Ipsos dla „19.30” i TVP Info opublikowanego kilka dni po debacie, 28 proc. Polaków chciało zagłosować na Trzaskowskiego; na Nawrockiego – 22 proc., na Mentzena – 15 proc. Kolejnego dnia w sondażu ośrodka Pollster dla „Super Expressu” podano, że gdyby w II turze wyborów spotkali się Trzaskowski i Nawrocki, to kandydat KO uzyskałby 55 proc. poparcia, a kandydat popierany przez PiS – 45 proc.
Z opublikowanego w ostatnich dniach sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że na Trzaskowskiego zagłosowałoby 31,7 proc. osób deklarujących udział w wyborach prezydenckich, na Nawrockiego – 27,6 proc., a na Mentzena (Konfederacja) – 11,3 proc.
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja, a jeśli będzie potrzebna ich druga tura, odbędzie się ona 1 czerwca.
O fotel prezydenta RP ubiega się 13 kandydatów zarejestrowanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Są to: Artur Bartoszewicz (ekonomista), Magdalena Biejat (kandydatka Lewicy), Grzegorz Braun (europoseł wykluczony z Konfederacji), Szymon Hołownia (marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi), Marek Jakubiak (poseł koła Wolni Republikanie), Maciej Maciak (lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju), Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji), Karol Nawrocki (prezes IPN, kandydat popierany przez PiS), Joanna Senyszyn (była posłanka SLD, ekonomistka), Krzysztof Stanowski (dziennikarz), Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy i kandydat KO), Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców), Adrian Zandberg (poseł, kandydat partii Razem). (PAP)
mk/ sdd/ js/