14.9 C
Chicago
sobota, 19 kwietnia, 2025

W czasie awantury na drodze strzelił do innego kierowcy z wiatrówki. Usłyszał wyrok

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się we wtorek proces apelacyjny 22-latka oskarżonego o to, że w czasie awantury na drodze strzelił do innego kierowcy z wiatrówki. W pierwszej instancji zapadł nieprawomocny wyrok roku więzienia w zawieszeniu i 8 tys. zł zadośćuczynienia.

Prokuratura chce kary dwóch lat lub roku więzienia bez zawieszenia, obrona – warunkowego umorzenia postępowania. Wyrok ma być ogłoszony jeszcze we wtorek.

 

Do incydentu doszło w sierpniu 2019 roku na jednym z białostockich osiedli, gdy jeden z kierowców – wyjeżdżając tyłem z parkingu przed sklepem – zajechał drogę drugiemu. Po wymianie zdań kierowca, który miał złamać przepisy drogowe, wyciągnął przedmiot przypominający broń, oddał strzał, po czym odjechał. Trafił mężczyznę w czoło. Na szczęście wszystko skończyło się na wyjęciu śrutu i dwóch szwach. Nie było potrzeby hospitalizacji.

 

Po kilku godzinach zatrzymano 22-letniego strzelca oraz trzy inne młode osoby, które były z nim wtedy w samochodzie. Po przesłuchaniu w charakterze świadków, zostały zwolnione. Odnaleziona i zabezpieczona została broń, z której miał paść strzał, a której sprawca próbował się pozbyć. Jak opisywała wtedy policja, to wiatrówka o wyglądzie pistoletu.

 

Prokuratura postawiła młodemu kierowcy zarzut narażenia innego człowieka na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i spowodowanie obrażeń (według zapisu Kodeksu karnego, chodzi o naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia na czas nie dłuższy niż 7 dni). Dodatkową kwalifikacją prawną było przyjęcie, że występek miał charakter chuligański.

 

Sąd rejonowy skazał oskarżonego na rok więzienia, wykonanie tej kary zawieszając jednak na 4 lata, orzekł też 8 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz kierowcy, który został trafiony śrutem.

 

Wyrok zaskarżyły obie strony; obie mówią o rażącej niewspółmierności kary. Prokuratura uważa, że wyrok był zbyt łagodny i ponawia wniosek o karę więzienia bez zawieszenia; w pierwszej instancji chciała dwóch lat. Obrona uważa, że rażąca niewspółmierność polega na tym, że kara jest zbyt surowa, a sąd nie uwzględnił wielu okoliczności łagodzących, np. tego, że sprawca był młodociany. Obrona chce warunkowego umorzenia postępowania karnego.(PAP)

 

autor: Robert Fiłończuk

 

rof/ jann/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"