22.9 C
Chicago
piątek, 18 kwietnia, 2025

USA finalizują jeden z największych pakietów pomocy wojskowej dla Ukrainy. Prof. Lewicki: „Nawet ze 160 mld dol. Ukraina tej wojny w takim tradycyjnym tego słowa znaczeniu nie wygra”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Stany Zjednoczone finalizują jeden z największych pakietów pomocy wojskowej dla Ukrainy i przygotowują się do podpisania kontraktów na dostawy broni i sprzętu dla Sił Zbrojnych Ukrainy o wartości ok 6 miliardów dolarów – podał portal Politico, powołując się na dwóch urzędników administracji USA.

Pakiet pomocowy może zostać sfinalizowany i ogłoszony w piątek i będzie częścią wsparcia Ukrainy o wartości 61 miliardów dolarów, podpisanego przez prezydenta USA Joe Bidena.

Jak podaje Politico, według jednego z urzędników i osoby zaznajomionej z planami, w pakiecie znajdą się m.in. systemy Patriot, amunicja artyleryjska, drony, broń przeciwdronowa i rakiety powietrze-powietrze, które zostaną zamontowane na myśliwcach.
Według portalu oczekuje się, że minister obrony USA Lloyd Austin ogłosi nową pomoc podczas wirtualnego spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. (PAP)

Pentagon przygotowany do dostaw amunicji na Ukrainę

Pentagon od miesięcy przygotowywał się do rozpoczęcia dostaw amunicji na Ukrainę, dzięki czemu transporty będą mogły szybko ruszyć przez Polskę, Niemcy i inne kraje – poinformował w czwartek portal Deutsche Welle.
Były naczelny dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie Ben Hodges powiedział DW: „Myślę, że departament obrony w minionych tygodniach ciężko pracował, żeby osiągnąć gotowość”.
Niemiecki ekspert ds. bezpieczeństwa Nico Lange interpretuje te słowa tak, że Pentagon już przygotował transporty, dzięki czemu będą one mogły szybko dotrzeć na zachodnią granicę Ukrainy.
Stamtąd ładunki będą przewożone na front w sposób „zdecentralizowany”, tzn. w różnych pociągach, także nocnych – powiedział Lange DW. Ponadto Ukraina dysponuje zachodnimi pojazdami do przewożenia ciężkich ładunków.
DW przytacza opinię Hodgesa, że „rosyjskie lotnictwo wojskowe, które ma ogromną przewagę pod względem liczby i jakości samolotów, nie było dotychczas w stanie zniszczyć ani jednego pociągu czy konwoju, który przewoził amunicję bądź sprzęt z Rzeszowa do Ukrainy i przez Ukrainę”.
Od strony polskiej najważniejszym punktem przerzutu zachodniej pomocy jest lotnisko w Rzeszowie – pisze DW.
Hodges wskazał, że głównym centrum logistycznym, jeśli chodzi o amerykańskie dostawy dla Ukrainy, są Niemcy – „ze względu na ich położenie geograficzne, świetnie rozwiniętą infrastrukturę, a wreszcie prawie 80-letnią obecność USA w Niemczech i współpracę z tym krajem”.
W Nadrenii-Palatynacie, niedaleko bazy amerykańskiego lotnictwa wojskowego w Ramstein, leży też największy magazyn amunicji sił amerykańskich poza USA.
Według Hodgesa w nowym pakiecie amerykańskiej pomocy znajdą się pociski artyleryjskie ATACMS o zasięgu 300 km, dzięki którym – w jego opinii – Ukraina będzie mogła atakować struktury dowodzenia oraz rosyjskie magazyny amunicji i broni. (PAP)

 

Prof. Lewicki: Ukraina walczy o przetrwanie, pakiet USA dla Ukrainy wystarczy na kwartał

Ukraina walczy o przetrwanie, a wyposażenie i broń, jaką Ukraina otrzyma od Stanów Zjednoczonych w ramach przyznanego pakietu pomocowego, wystarczy na kwartał – ocenił w rozmowie z PAP amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. Według niego, później niezbędna będzie pomoc europejska.
Prezydent Joe Biden podpisał w środę ustawę o pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu o wartości 95 mld dol. Sama Ukraina dostanie sprzęt wojskowy i uzbrojenie o wartości niemal 61 mln dol.
Amerykanista z warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, prof. Zbigniew Lewicki pytany, czy pakiet pomocowy dla Ukrainy może przesądzić o losach wojny, odpowiedział, że Ukraina walczy o przetrwanie. „Nawet ze 160 mld dol. Ukraina tej wojny w takim tradycyjnym tego słowa znaczeniu nie wygra. Nie pokona Rosji, nie zmusi jej do poddania się czy do zrezygnowania z wszelkich roszczeń terytorialnych. Pytanie tylko, na jakich warunkach i kiedy zostanie zawarte zawieszenie broni. I co to będzie oznaczało dla terytorium Ukrainy. Tego nie wiemy w tym momencie, ale Ukraina walczyła i walczy o przetrwanie, a nie o pokonanie Rosji” – powiedział PAP prof. Lewicki. Jak dodał, „brak przegranej jest w pewnym sensie zwycięstwem”.
Zdaniem eksperta, wyposażenie i broń, jaką Ukraina otrzyma w ramach przyznanego pakietu pomocowego, nie wystarczą na długo. „Powiedzmy na kwartał” – stwierdził profesor. „Jeżeli w tym czasie dojdzie do porozumienia ukraińsko-rosyjskiego albo Rosja zaatakuje z jakąś wielką siłą, może nawet +atomową+, to sprawa jest oczywista. Jeżeli żadna z tych sytuacji nie nastąpi, to wtedy pomoc europejska będzie niezbędna, bo nie widzę możliwości, żeby Kongres uchwalił jeszcze jedną transzę pomocy dla Ukrainy” – zauważył.
Ukraińcy prosili o pomoc miesiącami. Profesor Lewicki zaznaczył, że problemy z uchwaleniem pakietu pomocy Ukrainie wynikały z rozgrywek prowadzonych w Izbie Reprezentantów. „O osobę spikera Izby (Mike’a Johnsona), ewentualne usunięcie go z tej funkcji. Były też duże spory pomiędzy Republikanami i wpływ Donalda Trumpa. To, że w końcu Izba zagłosuje tak, jak zagłosowała, a Joe Biden od razu podpisze ustawę, nie jest żadną niespodzianką. W grę wchodził tylko moment, w którym to nastąpi. Ale to nie jest przełom, jeśli chodzi o stosunek członków Izby do całego problemu, tylko o wewnętrzne rozgrywki w ramach partii republikańskiej” – ocenił amerykanista.
Jego zdaniem, pomoc przyznana Ukrainie poważnie osłabi siłę wojskową i gospodarczą Rosji oraz jej pozycję na arenie międzynarodowej. Z kolei Stany Zjednoczone, dodał, będą miały okazję do sprawdzenia, jaką bronią dysponują Rosjanie, ale też przetestują własną na polu walki. „Bo co innego jest wystrzelić pocisk czy sprawdzić czołg na manewrach, a co innego w warunkach bojowych, kiedy przeciwnik atakuje. To wszystko Amerykanie zyskają, nie tracąc ani jednego żołnierza, co jest zupełnie niespotykane w historii wojskowości. To jest klucz do tej pomocy amerykańskiej. Bo przecież nie ma co mówić o sympatii Waszyngtonu do Ukrainy. Tu mówimy o polityce światowej, a nie emocjach. I w związku z tym maleje ich potrzeba kontynuowania pomocy” – powiedział profesor.
Prof. Lewicki zwrócił też uwagę, że Amerykanie nie będą kupowali broni, którą przekażą Ukrainie. „Oni produkują broń u siebie. To oznacza pracę dla robotników, podatki itd. To jest bardzo dobre dla gospodarki i przemysłu zbrojeniowego. Amerykańskiej pomocy nie można interpretować w kategoriach altruizmu, tylko realizmu politycznego” – dodał ekspert.
Po podpisaniu wielomiliardowego pakietu wsparcia dla Ukrainy Joe Biden zapowiedział, że „w ciągu kilku godzin” USA zaczną wysyłać sprzęt na Ukrainę. Prof. Lewicki tłumaczy, że będzie to możliwe, ponieważ część uzbrojenia już wcześniej została zmagazynowana w okolicach Rzeszowa (oddalonego o niecałe 100 km od granicy z Ukrainą – PAP). „To podkreślenie znaczenia Polski jako najbardziej korzystnego kanału dostarczania broni Ukrainie, co podnosi nasze znaczenie w oczach Pentagonu i Waszyngtonu” – powiedział amerykanista. (PAP)
autorka: Agnieszka Lipska
al/ par/ wus/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"