14.9 C
Chicago
sobota, 18 maja, 2024

Tyle ma kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Kwota robi wrażenie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Koszt budowy pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu jest rzędu 150 mld zł, przy czym może to być kilkanaście miliardów w dół lub w górę – oszacował w czwartek prokurent spółki Polskie Elektrownie Jądrowe Jan Chadam. Jak dodał, projekt na pewno będzie opóźniony.

Jak podkreślił Chadam na kongresie Europower-OZE Power, spółka jest na etapie przygotowania finansowania. W kwestii części dłużnej jest po rozmowach z konsorcjami doradców finansowych, którzy pomogą w zdobyciu finansowania na rynkach globalnych – poinformował Chadam, zaznaczając, że żaden bank krajowy nie udźwignie finansowania projektu tej skali.

Jak dodał, spółka liczy na udział w finansowaniu amerykańskiego EXIM Banku i ma z nim wstępne ustalenia, ale wymagające jeszcze doprecyzowania.
Chadam przypomniał, że wszystkie sposoby finansowania wymagają i gwarancji i zaangażowania państwa, ponieważ czas realizacji jest na tyle długi i niepewny, że żaden bank nie jest w stanie pożyczyć pieniędzy bez gwarancji państwa.
Podkreślił, że projekt na pewno będzie opóźniony, ponieważ nie ma przypadku, żeby ktoś na świecie się nie spóźnił z budową elektrowni jądrowej. „Doświadczenia światowe są niezbyt optymistyczne” – zaznaczył. Ale wierzymy, że opóźnienie i przekroczenie budżetu będą mniejsze niż gdzie indziej – dodał Chadam.
Należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa spółka PEJ jest inwestorem i przyszłym operatorem planowanej pierwszej elektrowni w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). Obecna wersja PPEJ z 2020 r. zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Jako partnera dla pierwszej elektrowni poprzedni rząd wskazał konsorcjum Westinghouse-Bechtel. Budowa w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino miałaby się zacząć w 2026 r., pierwszy blok miałby ruszyć w 2033 r., a kolejne dwa w ciągu następnych trzech lat. Ministerstwo klimatu zapowiada zaktualizowanie PPEJ w 2024 r. (PAP)

wkr/ mmu/ js/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520