9.2 C
Chicago
niedziela, 20 kwietnia, 2025

TVP zrobiło „Reset”. Działacze PiS: Za Tuska demokracja była fasadowa

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Do 2015 roku demokracja w Polsce po prostu nie funkcjonowała, mieliśmy demokrację fasadową, więc można było przyzwyczaić się do tego, że pewne fakty nigdy nie zostaną przedstawione – powiedział we wtorek w TVP wicepremier Piotr Gliński, komentując m.in. film „Reset”.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński był we wtorek gościem „Wiadomości” TVP. Został zapytany m.in. o nerwowe reakcje przedstawicieli opozycji na emitowany w TVP serial dokumentalny „Reset”, a także o obawy opozycji związane z komisją ds. badania wpływów rosyjskich.
„Przedstawiciele polskiej opozycji bardzo często boją się faktów, boją się argumentować, boją się debatować, boją się pojedynku na argumenty, zastępują to na ogół złymi emocjami, nawoływaniem do nienawiści czy wykluczenia drugiej strony sceny politycznej” – komentował wicepremier.
„Mamy niestety problem z przeszłością, bo często ta przeszłość miała miejsce, kiedy w Polsce nie funkcjonowała demokracja. Kiedy była na przykład jedna linia medialna, wszystkie duże telewizje podobnie prowadziły narrację, było niewiele pluralizmu w mediach, czy też wszystkie na przykład instytucje państwa były w rękach jednej opcji politycznej, tak do 2015 roku praktycznie było” – mówił Gliński.
Było też, jak dodał, było „wielkie wsparcie grup zagranicznych, które miały tu swoje interesy, więc demokracja po prostu nie funkcjonowała, nawet jeśli ona formalnie była”. „To była demokracja fasadowa, więc można było ukrywać rzeczywistość, można było przyzwyczaić się do tego, że fakty nigdy nie zostaną odkryte i przedstawione” – powiedział wicepremier.
„Przede wszystkim Donald Tusk to jest taki polityk, który zawsze funkcjonował w takiej pluszowej ramie medialnej, zawsze miał ochronę medialną, nigdy do mediów przeciwstawnych nie był gotowy dać nawet wywiadu. W tej chwili odmawia debaty w mediach publicznych” – zaznaczył Gliński. (PAP)

Politycy PiS przypominają 12 pytań do szefa PO dot. polityki wobec Rosji

Wokół kwestii polsko-rosyjskiej polityki prowadzonej za rządów PO narosło bardzo wiele wątpliwości, niejasności, które chcielibyśmy, aby Donald Tusk raz na zawsze przeciął – mówił rzecznik PiS Rafał Bochenek. Politycy PiS przypomnieli jednocześnie 12 pytań do szefa PO dot. polityki wobec Rosji.
Rzecznik PiS a także posłowie ugrupowania Szymon Pogoda i Przemysław Drabek podczas wtorkowej konferencji prasowej zaprezentowali spot przedstawiające archiwalne wypowiedzi szefa PO Donalda Tuska dotyczące Rosji i polsko-rosyjskiej polityki.
„Nasz człowiek w Warszawie i polityka resetu” – podsumował spot Bochenek. Nawiązał też, do wyemitowanego w poniedziałek w TVP odcinka programu „Reset”.
Jak ocenił, przedstawione w programie materiały, jednoznacznie wskazują, że polityka resetu z Rosją za czasów Platformy Obywatelskiej i Donalda Tuska „to nie jest jakieś określenie publicystyczne, tylko rzeczywiście była prowadzona”.
Bochenek dodał, że Tusk „jednoznacznie mówił o tym, że on jako premier i jego rząd będą prowadzić dialog z Rosją taką, jaką ona jest”. „Że chcą nawiązywać więzi polityczne, gospodarcze, a także te związane z zapewnianiem bezpieczeństwa w regionie” – kontynuował.
Zdaniem rzecznika PiS to mocno zastanawiające w kontekście dyskusji, która odbywa się w przestrzeni publicznej „w obliczu zmian ustawowych związanych z powołaniem komisji, która ma zbadać wpływy agentury rosyjskiej w Polsce”. „To nabiera zupełnie nowego znaczenia. Można spojrzeć na te sprawy, na te wypowiedzi w zupełnie innym świetle” – ocenił.
„Jeżeli Donald Tusk, politycy PO uważają, że nie mają nic do ukrycia, to uważamy, że powinni wreszcie odnieść się do tych zrzutów, które od dłuższego czasu są stawiane w przestrzeni publicznej” – podkreślił.
Bochenek wraz z politykami PiS przypomnieli jednocześnie, że kilkanaście tygodni temu zadali liderowi PO 12 pytań, w kluczowych sprawach z punktu widzenia bezpieczeństwa wewnętrznego, bezpieczeństwa energetycznego, polityki międzynarodowej.
„Kierowaliśmy te pytania do Donalda Tuska, z apelem aby się do tego odniósł, ponieważ wokół tych kwestii narosło bardzo wiele wątpliwości, sprzeczności, niejasności, które chcielibyśmy, aby Donald Tusk raz na zawsze przeciął i być może ma jakieś argumenty, które wyjaśniają nam te sprawy; rozjaśnią okoliczności decyzji, które w ostatnich latach zapadały i miały wpływ na bezpieczeństwo i suwerenność państwa polskiego” – mówił Bochenek.
Pod koniec stycznia politycy PiS zapytali m.in. dlaczego Tusk zrezygnował z instalacji amerykańskiej tarczy antyrakietowej w latach 2008-2009, dlaczego w roku 2010 kierowany przez niego rząd PO-PSL umorzył 1 mld 200 mln zł rosyjskiej spółce Gazprom oraz dlaczego kierowany przez niego rząd PO-PSL zaakceptował umowę gazową z Gazpromem do 2037 roku całkowicie uzależniając Polskę od rosyjskiej energii, a także dlaczego Tusk oddał śledztwo smoleńskie w ręce Rosjan. (PAP)
autor: Rafał Białkowski

 

rbk/ tgo/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"