Wydźwięk materiałów o dwóch głównych kandydatach na prezydenta jest skrajnie różny w telewizji Republika od tego w TVP1 i TVN – wynika z analizy programów informacyjnych tych telewizji prowadzonej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Projekt badawczy pod nazwą „Analiza ekspozycji kandydatów w telewizyjnych programach informacyjnych przed wyborami prezydenckimi w Polsce w 2025 roku” od ponad sześciu miesięcy prowadzi grupa studentów kierunków medioznawczych pod nadzorem zastępcy dyrektora Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS dr. Wojciecha Magusia.
Powstał już wstępny raport z tych badań, który został udostępniony PAP. „To bardzo wstępne wyniki. Pogłębione wyniki przedstawimy po drugiej turze” – powiedział PAP dr Maguś.
Przedmiotem analiz były główne programy informacyjne czterech telewizji: „19:30” – TVP1, „Fakty” – TVN, „Wydarzenia” – Polsat, „Dzisiaj informacje” – Telewizja Republika. Analizowano wydania tych programów okresie od 18 listopada 2024 r. do 10 maja 2025 r.
Badania dotyczyły m.in. tego, którzy kandydaci byli najczęściej prezentowani w programach informacyjnych i jakie było wartościujące nastawienie (pozytywne, negatywne, ambiwalentne, neutralne) redakcji wobec poszczególnych kandydatów w przekazach informacyjnych.
Wstępne wyniki przeprowadzonych analiz wskazują m.in. na znaczące, niekiedy skrajne, różnice między poszczególnymi stacjami w eksponowaniu dwóch głównych kandydatów w wyborach, a także w tonie przekazu na ich temat.
Wydźwięk materiałów na temat kandydata KO Rafała Trzaskowskiego w „Faktach” (TVN) był pozytywny w 57 proc., neutralny w 32 proc., ambiwalentny – 11 proc. W „19.30” (TVP1) był w 49 proc. pozytywny, w 41 proc. – neutralny, a w 10 proc. – ambiwalentny. Natomiast w „Dzisiaj Informacje” (TV Republika) 93 proc. materiałów na temat Trzaskowskiego miały w wydźwięk negatywny, 2 proc. było neutralnych, 5 proc. – ambiwalentnych.
Odwrotne proporcje są w przypadku materiałów o kandydacie PiS Karolu Nawrockim. W programie TV Republika w 93 proc. miały one wydźwięk pozytywny, a w 3 proc. neutralny. Natomiast w TVN był on w 64 proc. negatywny, w 19 proc. – ambiwalentny, w 17 proc. – neutralny. W programie TVP1 51 proc. materiałów na temat Nawrockiego miało wydźwięk negatywny, w 29 proc. – ambiwalentny, a 20 proc. – neutralny.
W „Wydarzeniach” (Polsat) wydźwięk materiałów na temat kandydata KO był w 53 proc. neutralny, w 20 proc. – ambiwalentny, w 24 proc. – pozytywny, w 3 proc. – negatywny. Natomiast o kandydacie PiS 46 proc. materiałów miało wydźwięk neutralny, 26 proc. – ambiwalentny, 24 proc. – negatywny, 4 proc.- pozytywny.
W przypadku kandydata Konfederacji Sławomira Mentzena w trzech telewizjach dominowały materiały o wydźwięku neutralnym: w Polsacie – 62 proc., w TVP1 i TV Republika po 53 proc. Natomiast w programie TVN w większości – 49 proc. – miały wydźwięk negatywny.
W materiałach dotyczących kandydata Trzeciej Drogi Szymona Hołowni neutralny wydźwięk materiałów dominował w TVP1 – 67 proc., w TVN – 63 proc., w Polsacie – 60 proc. Natomiast w TV Republika dominowały materiały o wydźwięku negatywnym – 39 proc., a neutralnych było 31 proc.
Neutralny wydźwięk informacji dominował też w materiałach o kandydatce Nowej Lewicy Magdalenie Biejat – 63 proc. w „Wydarzeniach” (Polsat), 60 proc. w „Faktach” (TVN), 58 proc. w „19:30” (TVP1), 43 proc. w „Dzisiaj Informacje” (TV Republika), przy czym w tym ostatnim programie najwięcej – 33 proc. – było materiałów o Biejat o wydźwięku negatywnym.
W projekcie analizowano też, jak często pojawiały się materiały kampanijne w programach informacyjnych i którzy kandydaci byli najczęściej prezentowani w tych programach.
Pod względem liczby materiałów o tematyce kampanijnej, jak i o konkretnych kandydatach, wyróżniała się TV Republika. W analizowanym okresie tematyka kampanijna zajmowała 23 proc. głównego programu informacyjnego tej telewizji, podczas gdy w programach pozostałych stacji było to 17-18 proc.
W programie „Dzisiaj Informacje” TV Republika w badanym okresie Trzaskowskiemu poświecono 358 materiałów, a Nawrockiemu – 314. W pozostałych stacjach proporcje te układały się następująco: „19:30” (TVP1) Trzaskowski – 168, Nawrocki – 185; „Fakty” (TVN) Trzaskowski – 144, Nawrocki – 173; „Wydarzenia” (Polsat) Trzaskowski – 191, Nawrocki – 195.
Hołowni najwięcej – 194 materiały – poświęcono w programie Polsatu. Po 138 materiałów na temat tego kandydata było w TVN i TVP1, natomiast w TV Republika – 105. O Mentzenie najwięcej – 99 materiałów – było w programie Polsatu, a najmniej – 28 – w TV Republika. O Biejat najwięcej – 89 – materiałów było w Polsacie, a także w TVP1 – 87, a najmniej w programie TV Republika – 32.
Analiza głównych programów informacyjnych czterech telewizji TVP1, TVN, Polsatu i Telewizja Republika będzie nadal prowadzona. Raport finalny z badania obejmie okres dłuższy – do 31 maja. Pogłębiona analiza zostanie opracowana w czerwcu, po drugiej turze wyborów.
Wstępny raport z prowadzonej dotychczas analizy eksponowania kandydatów w programach informacyjnych czterech stacji telewizyjnych zostanie zaprezentowany we wtorek podczas konferencji pod hasłem „Gra o pałac w mediach”. Towarzyszyć temu będzie debata ekspercka z udziałem prof. Agnieszki Łukasik-Tureckiej z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, prof. Łukasza Szurmińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr. Wojciecha Magusia z UMCS.(PAP)
ren/ sdd/