20.7 C
Chicago
środa, 24 lipca, 2024

Tusk „tkaczem” porozumienia w UE po wyborach europejskich

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Donald Tusk jest „tkaczem” nowego porozumienia w sprawie większości w Parlamencie Europejskim i obsady najważniejszych stanowisk w UE – pisze dziennik „La Repubblica”. Celem polskiego premiera jest wykluczenie z większości w PE premier Włoch Giorgii Meloni, sojuszniczki Mateusza Morawieckiego – dodaje.

„Wystarczyło jedno zdanie Donalda Tuska, by zamienić ryk Rzymu w miauknięcie. Bo jeśli jest ktoś, kto liczy się w pogrążonej w powyborczej traumie Europie, to jest nim polski premier. Nie tylko dlatego, że (w wyborach europejskich) 9 czerwca po raz pierwszy pokonał arcywrogów z PiS (…)” – zaznacza we wtorek publicystka rzymskiej gazety.

 

Wyjaśnia, że jest tak dlatego, że „21 mandatów zdobytych w PE (przez Koalicję Obywatelską – PAP) Tusk przynosi jako posag dla Europejskiej Partii Ludowej – rodziny politycznej, która rozdaje karty w sprawie nominacji (na najważniejsze stanowiska w UE – PAP) i (składu) przyszłej Komisji (Europejskiej)”.

 

Według włoskiego dziennika szef rządu przybył w poniedziałek do Brukseli na nieformalny szczyt UE jako najmocniejszy element „posiniaczonego Trójkąta Weimarskiego” i „zadebiutował w nowej Europie dźwięcznym policzkiem wymierzonym Giorgii Meloni”.

 

„Z wewnętrznych powodów, ale także po to, by zaznaczyć swoje znaczenie przy stole negocjacyjnym w sprawie (podziału) stanowisk w Brukseli, Tusk zamierza pozostawić włoską premier za drzwiami” – ocenia „La Repubblica”, tłumacząc, że polski premier jest przeciwny sojuszowi z konserwatystami, do których należało dotąd ugrupowanie Meloni Bracia Włosi, a także PiS.

 

Gazeta cytuje słowa Tuska: „Nie jest moim zadaniem przekonywanie Meloni, mamy już większość z Europejską Partią Ludową, liberałami, socjalistami i innymi małymi grupami (w PE – PAP)”. Przywołuje także opinię jednego ze źródeł, że „według Tuska Meloni mogłaby być koniem trojańskim PiS-u”.

 

Dziennik odnotowuje, że uwadze Tuska nie uszło, że włoska premierka spotkała się w poniedziałek w Brukseli z byłym szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim.

 

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

 

sw/ akl/ mhr/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520