Premier Donald Tusk podczas wtorkowego posiedzenia klubu KO zwrócił uwagę posłom, by intensywniej pracowali w kampanii prezydenckiej Rafała Trzaskowskiego – mówił w Studiu PAP Mariusz Witczak (KO). Dodał, że kwestia aktywności polityków KO w internecie pojawiła się w toku dyskusji jako sprawa techniczna.
Fragment wypowiedzi dostępny na: https://wideo.pap.pl/pap-media,101/witczak-premier-zwrocil-uwage-by-politycy-ko-pracowali-intensywniej-w-kampaniifragment,79577
Jak donoszą media, podczas wtorkowego posiedzenia klubu Koalicji Obywatelskiej w KPRM, premier, przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk miał ostrzec polityków przed „oddawaniem pola” opozycji w internecie podczas kampanii prezydenckiej.
Witczak, zapytany w piątek w Studiu PAP, czy premier poruszał temat większej aktywności „prawej strony” w kampanii w internecie, odpowiedział, że tak. Jak zauważył, sam klub był poświęcony głównie reformom, które miałyby być przeprowadzone od września po „wygranych wyborach przez Rafała Trzaskowskiego”. Dodał, że kwestia aktywności polityków KO w internecie pojawiła się w toku dyskusji jako „sprawa techniczna”.
„Premier zwrócił uwagę na to, żeby pracować intensywniej i nie lekceważyć nawet tych, którym idzie słabo (…). Zawsze warto dyskutować o lepszej jakości pracy i to pod każdym względem” – powiedział.
Poseł KO został też zapytany o wypowiedź Szymona Hołowni, marszałka Sejmu, kandydata na prezydenta, który we wtorek mówił, że rządowa „koalicja przetrwa, kiedy będzie prezydent, który nie jest ani z PiS-u, ani z Platformy”. W ocenie Witczaka są to słowa kampanijne, wynikające z obecnych nastrojów, które – w jego ocenie – są odzwierciedleniem emocjonalnej relacji do sondaży, jakie ma Hołownia. Jego zdaniem taka wypowiedź raczej nie przysporzy wyborców marszałkowi.
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Ich ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca. Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała do tej pory 14 komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta: Magdaleny Biejat, Grzegorza Brauna, Szymona Hołowni, Marka Jakubiaka, Wiesława Lewickiego, Macieja Maciaka, Sławomira Mentzena, Karola Nawrockiego, Wojciecha Papisa, Romualda Starosielca, Pawła Tanajno, Rafała Trzaskowskiego, Marka Wocha i Adriana Zandberga. Zgłoszono również komitety: Dawida Jackiewicza, Anny Skirgiełło i Dominiki Jasińskiej.
Swój start w wyborach deklarowali dotąd także: dziennikarz Krzysztof Stanowski, przewodniczący Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz, była posłanka SLD, nauczycielka akademicka Joanna Senyszyn oraz Katarzyna Cichos jako bezpartyjna kandydatka.
Adrian Kowarzyk (PAP)