20.7 C
Chicago
środa, 24 lipca, 2024

Tournee Taylor Swift może wpłynąć na… gospodarkę i inflację w Europie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Tournee Taylor Swift może wpłynąć tego lata na gospodarkę i inflację w Europie, zważywszy, że setki tysięcy fanów amerykańskiej piosenkarki będą wydawać pieniądze na przeloty, hotele, kwatery Airbnb, bilety koncertowe, restauracje i pamiątki – pisze w piątek „New York Times”.

Wielbiciele supergwiazdy, nazywani „swifties”, oczekują na jej tournee w Europie, a ekonomiści zastanawiają się nad tym, jak wpłynie ono na gospodarkę. Główny ekonomista Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Philip Lane, zapytany o to, czy igrzyska olimpijskie w Paryżu i mistrzostwa świata w piłce nożnej zwiększą uporczywą presję inflacyjną, zwłaszcza w sektorze usług, odpowiedział dziennikarzowi: „To ciekawe, wymienił pan te wszystkie rzeczy, a nie wspomniał o Taylor Swift”.

W piątek Swift występuje w Londynie na stadionie Wembley; oczekuje się, że w brytyjskiej stolicy jej koncerty zobaczy około 700 tys. osób. W USA ekonomiści oswoili się już z faktem, że trasy koncertowe gwiazdy pozostawiają za sobą „ślad ekonomiczny”, a pewna firma oceniła, że tournee pod tytułem Eras Tour wygeneruje w Ameryce wydatki rzędu 4,6 mld dol. – relacjonuje „NYT”.
Banki centralne Europy zaczęły obniżać stopy procentowe lub szykują się do takich kroków, ale trasa koncertowa Eras Tour może pomieszać im szyki, ponieważ kreuje tak duży popyt w sektorze usług i turystyki, że może spowolnić spadek inflacji i skłonić banki do zwlekania z obniżaniem kosztu pieniądza – wyjaśnia dziennik.
„Wszystko to sprawi, że obraz (gospodarki), jaki mają banki centralne, będzie trochę zamazany” – ocenił strateg londyńskiej firmy finansowej TD Securities Lucas Krishan.
W maju przyspieszyła inflacja w Portugalii, częściowo dlatego, że wzrosły ceny pokoi hotelowych w związku z koncertami Swift, która wystąpiła w Lizbonie 24 i 25 maja.
Bank Barclays prognozuje, że trasa koncertowa gwiazdy może wpompować w brytyjską gospodarkę 1 mld funtów. „NYT” zastrzega, że takie założenia trudno sprawdzić, a ponadto nawet miliard funtów nie wpłynie istotnie na stagnację w Wielkiej Brytanii. Jednak koncerty będą miały znaczenie dla wybranych miast i sektorów gospodarki. Gdy ubiegłego lata rozpoczęła się sprzedaż biletów na trasę Eras Tour, liczba wyszukiwań lokali Airbnb w miastach, w których odbędą się koncerty, wzrosła o 300 proc.
Wpływ trasy koncertowej będzie miał wymiar raczej w skali mikro niż makro, ale nie ulega wątpliwości, że Taylor Swift jest „wielkim fenomenem i regiony, które odwiedza, odczują wielkie ożywienie” – ocenia dziennik.
Trasa Eras Tour rozpoczęła się w marcu 2023 roku i składa się ze 153 koncertów. Występy na PGE Narodowym w Warszawie zaplanowano na 1, 2, 3 sierpnia 2024 roku.
Taylor Swift została Człowiekiem Roku 2023 tygodnika „Time”. W kwietniu po raz pierwszy znalazła się na liście miliarderów publikowanej przez magazyn „Forbes”. Jest pierwszą artystką, która zarobiła miliard dolarów wyłącznie dzięki piosenkom i występom.(PAP)

fit/ kar/

 

arch.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520