14.9 C
Chicago
niedziela, 25 lutego, 2024

To na „uczenie demokracji”. Morawiecki przyznał 4,3 mln zł dotacji fundacji będącej zaplecze eksperckim Kukiza

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dotacja dla fundacji „Potrafisz Polsko!” ma służyć krzewieniu wartości demokratycznych i przygotowaniu platformy głosowania elektronicznego – powiedział w Programie Trzecim PR przewodniczący koła poselskiego Kukiz’15-Demokracja Bezpośrednia Paweł Kukiz.

Wirtualna Polska poinformowała w ubiegłym tygodniu, że premier Mateusz Morawiecki przyznał 4,3 mln zł dotacji Fundacji „Potrafisz Polsko!”, która miała być zapleczem eksperckim ruchu Pawła Kukiza. Za publiczne pieniądze organizacja będzie popularyzować referenda – czyli realizować jeden z punktów politycznego programu Kukiza – napisała wp.pl.

 

O sprawę tę pytany był w środę Paweł Kukiz w „Salonie Politycznym Trójki”. „Fundacja zajmuje się przede wszystkim działalnością dobroczynną oraz szerzeniem wartości demokratycznych, proobywatelskich, które powinny być tożsame państwu obywatelskiemu” – powiedział Kukiz.

 

Jak mówił, fundacja ma np. promować artykuły konstytucji stanowiące, że władza zwierzchnia w RP należy do narodu, który sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio, a także przyznające członkom społeczności lokalnej prawo do zmiany miejscowych władz w drodze referendum.

 

„Projekt Instytutu Demokracji Bezpośredniej to projekt, o którym rozmawiałem z premierem co najmniej od roku, o konieczności edukacji polskiego społeczeństwa w zakresie instytucji demokratycznych” – mówił poseł. Zaznaczył, że fundacja „opiekuje się” tym projektem i nie pozyskuje z tego tytułu żadnych pieniędzy.

 

Zapowiedział, że w miarę realizacji projektu informacje o nim będą publikowane na stronie internetowej.

 

„Myśmy się starali o te pieniądze w różnych miejscach, było ciężko. Uważam, że powinniśmy natychmiast wyedukować społeczeństwo i wprowadzić przynajmniej elementy edukacji bezpośredniej, dlatego, że za chwileczkę się pozabijamy” – mówił.

 

Według Kukiza od 1/4 do 1/3 przyznanej kwoty zostanie przeznaczone na platformę głosowania elektronicznego, przygotowywaną przez – jak mówił – „chyba najlepszą firma w Polsce”, zatrudniającą kompetentnych informatyków; a platformy będą mogły korzystać np. spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty lokalne i organizować głosowania, których wyniki będą wiarygodne.

 

Dodał, że fundacja zbiera m.in. pieniądze na pomoc Ukrainie – ostatnia zbiórka przyniosła 250 tys. na samochody dla ukraińskiego wojska, a „nikt w zarządzie fundacji od 2015 r, nie pobiera wynagrodzenia”.

 

Pytany o start w wyborach, Kukiz powiedział, że zależy od „kilku warunków”, w tym wypełnienia warunków umowy z PiS, w tym poparcie przez tę partię ustawy o sędziach pokoju. „Jeśli PiS zagłosuje z sędziami pokoju, to wówczas usiądę z prezesem Kaczyńskim do rozmów”.

 

Jak podawała 7 kwietnia wp.pl, Morawiecki przyznał 10 lutego br. 4 mln 284 tys. 900 zł mln zł fundacji „Potrafisz Polsko!”.

 

„+Potrafisz Polsko+ do 2016 roku działała pod nazwą Fundacja Stypendialna „Dzieło Św. Kingi”. Założyli ją w 2002 r. działacz pro-life Wiesław Prostko i jego żona. Organizacja miała przyznawać stypendia studiującym absolwentom i uczniom zespołu szkół im. Św. Kingi w Łącku” – informowała wp.pl. Na początku 2016 r. ogłosiła, ze podjęła „decyzję o dołączeniu do wielkiego ruchu społecznego Kukiz’15, a Fundacja staje się jednym z narzędzi wsparcia tego Ruchu”. Nazwę fundacji zmieniono na „Potrafisz Polsko!” – hasło ugrupowania Kukiza z kampanii wyborczych.(PAP)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520