Teksański Senat uchwalił ustawę, która wprowadza stałe obowiązywanie czasu letniego (DST) w całym stanie. Projekt został zatwierdzony wcześniej przez Izbę Reprezentantów.
Senat Teksasu przyjął stosunkiem głosów 27 do 4 projekt ustawy HB 1393, która likwiduje zmiany czasu, wprowadzając czas letni jako obowiązujący przez cały rok – w całym stanie.
Propozycja autorstwa posła do stanowej Izby, republikanina Willa Metcalfa z Conroe, został wcześniej przegłosowana w Izbie Reprezentantów Teksasu, co oznacza, że przed projektem jeszcze tylko jeden etap – ustawa trafi na biurko gubernatora Grega Abbotta, który zdecyduje, czy ją podpisze.
Jednak nawet jeśli Abbott zdecyduje się zatwierdzić projekt, ustawa nie wejdzie w życie od razu. Obecne prawo federalne nie zezwala stanom na samodzielne wprowadzenie stałego czasu letniego – mogą jedynie całkowicie z niego zrezygnować. Teksańskie przepisy będą musiały więc poczekać, aż Kongres zmieni prawo federalne.
Co najmniej 18 innych stanów (m.in. Floryda, Missisipi, Oklahoma i Alabama) uchwaliło podobne ustawy i również czeka na decyzję Kongresu. Wyzwalaczem dla stanowych przepisów mogłoby być zatwierdzenie w krajowej legislaturze projektu ustawy federalnej „Sunshine Protection Act”. Ta jednak trafiała pod obrady w Kongresie już pięć razy i nigdy nie uzyskała wystarczającego poparcia.
Zdanie Amerykanów na temat zmiany czasu jest podzielone. W sondażu z 2019 roku 40 proc. mieszkańców USA popierało stały czas standardowy, 31 proc. – stały czas letni, a 28 proc. opowiadało się za utrzymaniem status quo, czyli kontynuacją zmian czasu dwa razy do roku.
Red. JŁ