8.9 C
Chicago
piątek, 9 maja, 2025

Targi polskich uniwersytetów w Chicago

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Przedstawiciele NAWA czyli Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej odwiedzili Chicago wraz z delegacjami 11 polskich uczelni, aby informować młodych Polaków w USA o możliwościach studiowania w Polsce. Jest to kolejna cenna inicjatywa pokazująca możliwości edukacyjne w Polsce na uczelniach zarówno państwowych jak i prywatnych.

 

Targi polskich uczelni odbywały się przez dwa dni w Centrum Kopernikowskim, w Anexie, gdzie polonijni studenci i ich rodzice mogli otrzymać informacje na temat studiów na 11. wiodących uczelniach w Polsce, na temat możliwości programów stypendialnych czy też oferty wymiany studenckiej dostępnych dla studiujących lub rozpoczynających studia.

Rozmawialiśmy z Dr. Joanną Jancz, Kierownikiem Zespołu Promocji Szkolnictwa Wyższego za Granicą. Dowiedziliśmy się w czasie rozmowy, że Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej powstała 6 lat temu. Pod koniec ubiegłego roku zmieniły się władze NAWA.

Na Targach pojawiło się wiele znaczących postaci w ramach delegacji z polskich uczelni. Mieliśmy bardzo interesujące rozmowy z prof. dr. hab. Ewą Krogulec, Prorektorem ds Rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego i członkami jej delegacji, jak również pozostałych uczelni.

W Targach polskich uczelni w Chicago wzięły udział następujące uczelnie:

  • Uniwersytet Jagielloński i Wydział Medyczny UJ
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Uniwersytet Warszawski
  • Uniwersytet Wrocławski
  • Warszawski Uniwersytet Medyczny
  • Akademia Nauk Stosowanych Vincenta Pola w Lublinie
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • a także Study in Lublin

Polonijni studenci mogli dowiedzieć się jakie są wymagania dotyczące studiowania w Polsce, jakie dokumenty należy złożyć na każdej z uczelni, jak wygląda rekrutacja, jakie programy stypendialne oferowane przez uczelnie lub instytucje są dostępne dla studiujących. Osoby rozważające podjęcie studiów w Polsce mogą również uzyskać informacje na temat najpopularniejszych kierunków, specjalności oraz usłyszeć o międzynarodowych sukcesach studentów i absolwentów.

Najbardziej popularne są programy medyczne prowadzone w języku angielskim na kilku polskich uczelniach. Spotkaliśmy studentów polonijnych, którzy studiują medycynę na uczelniach w Krakowie, w Warszawie. Znamy studentów, którzy właśnie w Polsce zdobywają edukację w dziedzinie medycznej.

Dla polonijnych studentów jest to korzystniejsze finansowo – studia medyczne są w Polsce tańsze. Wyzwaniem jest jednak znalezienie praktyk, stażów medycznych po zakończeniu studiów i po powrocie do USA. Niektórzy absolwenci pokonali tę barierę. Pozdawali egzaminy, zrobili staż i weszli do służby medycznej w USA. Znamy grupę absolwentów, którzy ukończyli studia w Polsce, powrócili do USA i wciąż nie zdobyli stażu/rezydencji niezbędnego do pracy w służbie zdrowia.

Przedstawiciele NAWA czyli Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej zaznajamiali wszystkich zainteresowanych odwiedzających targi z możliwościami akademickimi w Polsce, odpowiadali na pytania, służyli radami.

Fundacja NAWA administruje programami stypendialnymi dla Polonii im. gen. Władysława Andersa czy Poland My First Choice NAWA skierowanymi do osób polskiego pochodzenia, posiadających Kartę Polaka lub polskie obywatelstwo. Warto osobiście poznać wymogi tych programów, gdyż programy te dają możliwość Polakom mieszkającym na całym świecie daje szansę na studiowanie w Polsce.

Młodzież polonijna miała okazję zapoznania się z możliwościami udziału w wymianach studenckich, dzięki umowom podpisanym pomiędzy polskimi i amerykańskimi uczelniami. Dodatkowym atutem może być też uzyskanie podwójnego dyplomu. Kilkanaście lat temu wyzwaniem było uzyskanie polskich dokumentów, indeksu, dyplomów czy potwierdzenia studiów w Polsce. Dzisiaj ta kwestia została pozytywnie rozwiązana. Niektóre uczelnie przyznają studentom podwójne dyplomy.

Przez ponad 20. lat wraz z żoną, firmą Educational & Communication Consulting, Inc. oraz organizacjami polonijnymi wspieramy współpracę polskich i amerykańskich uczelni, a także indywidualne osoby, które potrzebują rzetelnych informacji dotyczących uznania polskich przedmiotów i dyplomów w U.S.A.

Uczestniczyliśmy w konferencji PIASA w Nowym Jorku w 2001 roku, potem w konferencjach Waszyngtonie, gdzie odbyło się szereg sesji naukowych poświęconych wyższej edukacji w Polsce. Jedna z sesji odbyła się wtedy z udziałem prof. Jerzego Buzka, byłego premiera RP, prof. Krzysztofa Pawłowskiego, ówczesnego rektora NLU-WSB w Nowym Sączu. Uczestniczył wtedy w konferencji także Radosław Sikorski, Dr. Mark Brzezinski, obecny Ambasador USA w Polsce. Wiele rzeczy się od tego czasu zmieniło w Polskiej edukacji wyższej.

Pomagaliśmy także w nawiązaniu współpracy pomiedzy Illinois State University a Politechnika Opolską w 2008 roku. Podpisano wtedy umowę o współpracy akademickiej. Jednym z mówców na otwarciu roku akademickiego były wtedy Dr. Andrzej Duda, obecnie Prezydent RP. Rozmawialiśmy z prezydentem RP o współpracy akademickiej Polska – USA w czasie jego wizyty w Dolinie Krzemowej w 2019 roku.

W czasie wizyt w Polsce w grudniu 2021 roku w Polsce miałem przywilej odwiedzić Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego (to najlepsza szkoła dziennikarska w Polsce i najlepsza uczelnia państwowa), gdzie mieliśmy spotkania robocze. Miałem przywilej spotkać się z prof. Arkadiuszem Mężykiem, Rektorem Politechniki Śląskiej, który pełni także funkcję przewodniczącego rektorów polskich uczelni wyższych. Rozmawialiśmy wtedy o współpracy polsko-amerykańskiej, a także o konferencjach „NEXT – Talks for the Future Generations” organizowanej dla polonijnej młodzieży przez Polish American Youth Council i Dziennik Związkowy pod patronatem Konsulatu RP. Mieliśmy także spotkanie z dr Anną Tymofiejczuk, Dziekanem Wydziału Mechanicznego Politechniki Śląskiej oraz z Dr. Małgorzatą Nadziakiewicz-Odrobina.

Obecne Targi Polskich Uczelni Wyższych w Chicago były współorganizowane przez NAWA przy współudziale Konsulatu Generalnym RP w Chicago oraz Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, który było reprezentowane prze Prezesa p. Ewę Koch oraz Dr. Annę Dunajewski. Dodam, że ZNP obchodziło w 2023 roku 70. Lecie działalności.

 

Tekst i zdjęcia @ Andrzej Mikołajczyk

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"