Wpływowi przedstawiciele Niemiec i Rosji spotkali się w połowie kwietnia w Baku na tajnym spotkaniu – poinformowały niemiecki tygodnik „Zeit” i telewizja ARD. Na spotkaniu w stolicy Azerbejdżanu obecny był Ralf Stegner, poseł SPD z parlamentarnej komisji kontroli wywiadu.
Według mediów, miało to być trzecie takie spotkanie. Omawiano najwyraźniej przyszłość Dialogu Petersburskiego, forum dyskusyjnego, które były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder założył wspólnie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem w 2001 roku.
Forum, które miało na celu zbliżenie niemieckiego i rosyjskiego społeczeństwa obywatelskiego, zostało rozwiązane po rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Na ostatnim spotkaniu Stegnerowi towarzyszyła grupa wpływowych polityków, m.in. były szef Urzędu Kanclerskiego Ronald Pofalla, były przewodniczący SPD i były premier Brandenburgii Matthias Platzeck oraz minister ds. europejskich z CDU w rządzie Armina Lascheta w Nadrenii Północnej-Westfalii Stephan Holthoff-Pfoertner.
Uczestnikiem spotkania miał być także były sekretarz generalny OBWE, a obecnie dyrektor Genewskiego Centrum Polityki Bezpieczeństwa, Szwajcar Thomas Greminger.
Według niemieckich mediów, ze strony rosyjskiej w spotkaniu wziął udział Wiktor Zubkow, były premier Rosji i przewodniczący rady nadzorczej państwowego Gazpromu. Zubkow przez długi czas prowadził Dialog Petersburski z ramienia strony rosyjskiej.
W Baku towarzyszył mu Walerij Fadiejew, przewodniczący prezydenckiej Rady Praw Człowieka i doradca Putina – przekazał portal programu informacyjnego stacji ARD, tagesschau. Unia Europejska objęła Fadiejewa sankcjami, ponieważ szerzył on „dezinformację i propagandę” w celu usprawiedliwienia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
W przypadku Stegnera podróż do Baku jest kontrowersyjna również ze szczególnego powodu: był on członkiem parlamentarnej komisji kontroli służb wywiadowczych Bundestagu (PKGr) w ostatniej kadencji parlamentu i „dlatego jest szczególnie interesujący dla Rosji” – zauważył tagesschau.
„Jedną z zasad dobrej polityki zagranicznej jest to, że nawet, a zwłaszcza w trudnych czasach rosnących napięć, konfliktów i wojen, należy utrzymywać kontakty we wszystkich częściach świata, a także z Rosją” – napisali Stegner, Platzeck, Pofalla i Holthoff-Pfoertner we wspólnym oświadczeniu, cytowanym w piątek przez agencję dpa.
„Spotkania takie jak to z 14 kwietnia 2025 r. opierają się na prywatnej inicjatywie i są organizowane i finansowane nieformalnie”. Informacje istotne dla bezpieczeństwa lub nawet tajne nie były wymieniane, ani nie mogły zostać uzyskane w żaden inny sposób – podkreślili politycy w oświadczeniu wydanym po ujawnieniu przez media informacji o spotkaniu i krytyce, jaka w Niemczech spadła na jego uczestników.
Polityk chadeckiej CDU Peter Beyer powiedział portalowi dziennika „Bild” w kontekście tej sprawy, że takie spotkania służą jedynie interesowi Putina, który chce odzyskać dostęp do Niemiec. „Takie spotkanie nie może leżeć w interesie Niemiec i narodu niemieckiego” – podkreślił Beyer.
Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)