Donald Tusk ma problemy ze stworzeniem stabilnej koalicji, nie może się dogadać z koalicjantami co do programów i chce to przykryć pomysłami z komisjami śledczymi i stawianiem np. prezesa banku centralnego przed Trybunałem Stanu – oceniła w czwartek w Programie Pierwszym Polskiego Radia europoseł PiS Beata Szydło.
W środę wieczorem biuro prasowe Koalicji Obywatelskiej poinformowało, że klub KO skierował do Sejmu projekty uchwał dot. powołania komisji śledczych ws. tzw. afery wizowej, Pegasusa i tzw. wyborów kopertowych. Zapowiedź ich powołania złożył we wtorek Donald Tusk. Lider PO powiedział też, że Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga oraz Lewica dysponują wystarczającą większością głosów w Sejmie, aby postawić przed Trybunałem Stanu prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.
Jak skomentowała Szydło, jeśli zapowiedź dotycząca prezesa Glapińskiego zostanie wykonana, to „Tusk szykuje nam katastrofę ekonomiczną”. „Pozycja prezesa NBP jest obserwowana przez rynki finansowe i stabilność polskich finansów zależy również od tego, jakie komunikaty płyną” – powiedziała europoseł PiS.
„Tusk ma problemy ze stworzeniem stabilnej koalicji, z dogadaniem się, nawet nie co do personaliów i stołków, bo każdego dnia pojawiają się inne propozycje, kto ma objąć jaki resort, natomiast nie może się dogadać co do programów. Obiecano bardzo dużo w kampanii wyborczej i teraz już wiadomo, że większość tych rzeczy nie zostanie przygotowana i wprowadzona w życie, bo po prostu nie ma projektów, o których mówiono. Więc trzeba to czymś przykryć. Stawia się kolejne pomysły dotyczące czy komisji śledczych, czy stawiania kogoś przed Trybunałem Stanu” – oceniła była premier.
Dodała, że dzięki Glapińskiemu i mądrej polityce NBP Polska przeszła stabilnie przez kryzys covidowy i wojnę na Ukrainie. „Polskie wskaźniki gospodarcze to pokazują” – stwierdziła Szydło.
Pierwszy projekt uchwały złożony przez klub KO dotyczy „powołania komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w okresie od dn. 1 stycznia 2019 r. do dn. 20 listopada 2023 r.”
Komisja śledcza ds. tzw. wyborów kopertowych ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenta RP w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego. W projekcie uchwały zapisano, że w szczególności komisja zbada działania ówczesnych członków Rady Ministrów, w tym premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina i podległych im osób. Sprawdzi też, w jaki sposób realizowane były polecenia członków rządu w tym zakresie, zwłaszcza przez Pocztę Polską i Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.
Złożono również projekt uchwały ws. powołania „komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystywaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej w okresie od dn. 16 listopada 2015 r. do dn. 20 listopada 2023 r.”. (PAP)
kmz/ godl/