„Odrażającym” nazwała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen rozszerzenie przez Izrael działań wojennych w Strefie Gazy na infrastrukturę cywilną, w tym szkołę, która służyła jako schronienie dla Palestyńczyków. Wezwała Izrael do zdjęcia blokady na pomoc humanitarną.
Von der Leyen odniosła się do sytuacji w Strefie Gazy po rozmowie telefonicznej z królem Jordanii Abdullahem II.
„Przywódcy rozmawiali o pogarszającej się sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy, która już od 11 tygodni znajduje się pod ostrą blokadą” – poinformowała po telefonie KE.
„Rozszerzenie izraelskich działań militarnych w Strefie Gazy, których celem stała się infrastruktura cywilna, w tym szkoła, która służyła jako schronienie dla przesiedlonych rodzin palestyńskich, i w wyniku której giną cywile, w tym dzieci, jest odrażające” – podkreśliła w oświadczeniu von der Leyen.
W izraelskich atakach na Strefę Gazy w poniedziałek zginęły 52 osoby. Jak podała kontrolowana przez Hamas obrona cywilna, co najmniej 33 Palestyńczyków, w większości dzieci, zginęło w ataku na szkołę w mieście Gaza służącą jako schronienie dla uchodźców.
Izraelska armia przekazała, że celem uderzenia było znajdujące się na terenie szkoły centrum dowodzenia Hamasu i wysocy rangą bojownicy tej terrorystycznej grupy.
Von der Leyen przypomniała, że KE zawsze popierała i będzie popierać prawo Izraela do samoobrony, ale – jak zaznaczyła – „ta eskalacja i nieproporcjonalne użycie siły wobec cywilów nie mogą być uzasadnione prawem humanitarnym i międzynarodowym”.
„Izrael musi natychmiast przywrócić dostarczanie pomocy zgodnie z zasadami humanitarnymi, przy udziale ONZ i innych międzynarodowych partnerów humanitarnych” – podkreśliła szefowa KE.
Izrael, który od kilkunastu dni intensyfikuje działania militarne, wznowił w zeszłym tygodniu ograniczone dostawy pomocy humanitarnej po trwającej od początku marca blokadzie. Organizacje pomocowe alarmują, że pomoc jest wciąż za mała, a blokada pogorszyła i tak tragiczną sytuację palestyńskich cywilów.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w poniedziałek, że zapasy większości rodzajów sprzętu medycznego niemal całkowicie się wyczerpały, podobnie jak zasoby 42 proc. podstawowych leków i szczepionek.
Wojna w Strefie Gazy trwa od 7 października 2023 r., gdy Hamas najechał południe Izraela, zabijając około 1200 osób, a 251 porywając. Według izraelskiej armii w niewoli pozostaje 23 zakładników; przetrzymywane są też ciała 35 osób. W wojnie zginęło ponad 53,9 tys. Palestyńczyków – informuje ministerstwo zdrowia Strefy Gazy.
Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)