19.3 C
Chicago
piątek, 18 kwietnia, 2025

Szef Google’a na szczycie w Paryżu: „Dzięki AI możemy poprawić nasze życie”. Przeciwnicy AI alarmują: „Ludzkość pozbędzie się samej siebie”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Szef koncernu Google Sundar Pichai przekonywał w poniedziałek w wystąpieniu na szczycie AI Action Summit w Paryżu, że sztuczna inteligencja może przyczynić się do poprawy życia. Ocenił, że świat jest na początku wielkich przemian, które niesie ze sobą AI.

„Jesteśmy na początku zmiany spowodowanej przez AI i wiemy już, że będzie ona największa w naszym życiu” – powiedział Pichai. Prognozował, że „każde przedsiębiorstwo i każdy sektor – w tym sektor publiczny – będzie używał tej technologii na swój sposób, a możliwości są ogromne”. Jak podkreślił, „AI można zastosować w wielu sferach aktywności ludzkiej i we wszystkich sektorach gospodarki”.
„Każde pokolenie obawia się, że nowa technologia pogorszy życie następnego pokolenia, a jednak niemal zawsze jest odwrotnie” – przekonywał Pichai. Apelował, by „nie pozwalać, aby przywiązanie do teraźniejszości przeszkadzało w drodze ku przyszłości”, i zapewnił: „Mamy wyjątkową możliwość, by dzięki AI poprawić nasze życie”.
Prognozował, że następne lata przyniosą „całkowite przekształcenie technologii”. Kolejną „wielką zmianą paradygmatu w informatyce” stanie się – według niego – informatyka kwantowa.(PAP)

 

Francja/ Szczytowi AI w Paryżu towarzyszy „antyszczyt” przeciwny „fundamentalizmowi AI”

Szczytowi AI Action Summit, który rozpoczął się w poniedziałek w Paryżu, towarzyszy kontrwydarzenie zorganizowane przez filozofa Erica Sadina. Spotkanie dotyczy stworzonych przez sztuczną inteligencję wyzwań dla społeczeństwa, środowiska i sfery kultury.
„Żyjemy w epoce władzy wspieranej przez przemysł cyfrowy i sztuczną inteligencję, podtrzymywanej przez większość przywódców politycznych. Ten fundamentalizm AI zajmuje całe terytorium i przedstawiany jest jako jedyna droga” – powiedział Sadin, otwierając spotkanie. Ocenił, że AI, która zdaje się „nieunikniona”, ma jednak „gigantyczne skutki społeczne” i grozi tym, że „ludzkość pozbędzie się samej siebie”.
„Antyszczyt” rozpoczął się od incydentu: około 20 aktywistów pojawiło się na sali z transparentem „Przeciwko AI – Rewolucja Anty-Tech”, zwracając się w szczególności do siedzącej na sali mer Paryża Anne Hidalgo. Krytykowali ją za – ich zdaniem – „masową kontrolę AI nad mieszkańcami” podczas igrzysk olimpijskich w stolicy Francji latem 2024 roku.
Sadin w wystąpieniu krytykował „nieprzerwaną automatyzację” życia i „postępujące delegowanie fundamentalnych umiejętności” ludzkich systemom generatywnej sztucznej inteligencji.
Udział w spotkaniu, odbywającym się kilkaset metrów od słynnej hali wystawowej Grand Palais, w której trwa AI Action Summit, biorą przedstawiciele zawodów, które już odczuwają wpływ AI: tłumacze, scenarzyści, dziennikarze. Obradują pod hasłem „o humanizm naszych czasów”, a dyskusje dotyczą skutków AI dla całego społeczeństwa, dla świata pracy, sfery kultury i edukacji. Udział w spotkaniu zapowiadało około 700 osób. Prócz Sadina, który zajmuje się refleksją nad nowymi technologiami, inicjatorem spotkania jest dziennikarz Eric Barbier z Krajowego Związku Dziennikarzy (SNJ).
Z Paryża Anna Wróbel (PAP)
awl/ akl/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"