3.6 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

Świat stracił ostatnią wielką królową

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

“Świat stracił ostatnią wielką królową”, „była monarchinią nas wszystkich”- tak włoska prasa żegna w piątek Elżbietę II zmarłą w wieku 96 lat. Zwraca się uwagę na stojące przed królem Karolem III wyzwanie utrzymania jedności królestwa.

Publicysta dziennika „Corriere della Sera” podkreśla: „Elżbieta II nie była tylko monarchinią Zjednoczonego Królestwa; była królową nas wszystkich”. Dlatego jego zdaniem nieuchronne jest nadejście „fali żalu i nostalgii”.

 

“Ta drobna, wielka kobieta towarzyszyła życiu czterech pokoleń i każdy na swój sposób przepracuje żałobę”- napisał autor komentarza Beppe Severgnini odnotowując lekcje, jakich udzieliła.

 

Jako pierwszą wymienił spójność i wierność samej sobie i to, jak zauważył, do takiego stopnia, że niekiedy wydawało się to anachroniczne.

 

„Ale uczucia, jakie panują w tych godzinach pokazują, że nie trzeba zawsze ulegać modom, by zdobyć szacunek i sympatię. Rządzący i politycy- nie tylko w Wielkiej Brytanii- powinni mieć to na uwadze”- zaznaczył znany publicysta.

 

Jako drugą lekcję Elżbiety II wskazał jej „niesłychane poczucie obowiązku”. Jak napisał, „była ona przekonana, że przywileje monarchii muszą zostać odpłacone codzienną pracą”.

 

Pisząc o polityce komentator zauważył, że królowa „znała świat lepiej od dygnitarzy, których przyjmowała”.

 

„Zawsze zachowywała dla siebie swoje opinie. Ta neutralność od chwili Brexitu musiała kosztować ją niemało wysiłku”- podkreślono w „Corriere della Sera”.

 

Na łamach tych padają też pytania o to, jakim monarchą będzie Karol III po życiu w cieniu matki.

 

Według „Il Messaggero” Karol III- „wieczny książe” stoi przed wyzwaniem utrzymania jedności królestwa.

 

„La Repubblica” pisze, że zmarła „ostatnia wielka królowa”.

 

„Trudno znaleźć inny sposób, by opisać kobietę, którą teraz opłakuje nie kraj, nie królestwo, ale cały świat”- zaznaczono.

 

Według rzymskiej gazety królową doświadczyły „naprawdę straszne” lata 2020-2021. W tym kontekście przypomina się skandal seksualny z udziałem jej syna Andrzeja, „ucieczkę” wnuka- księcia Harry’ego do USA, zarzuty rasizmu postawione przez jego żonę osobom z rodziny , śmierć męża księcia Filipa.

 

„Nieugięta monarchini szła naprzód mimo wszystko, mimo wieku, bólu z powodu podzielonej rodziny, presji, aby abdykowała na rzecz starzejącego się syna, który czekał bez końca na koronę; miała uśmiech na ustach , lekkie poczucie humoru, które rozgrzewało scenę i serca ludzi”- przypomina dziennik.

 

„Wierność królestwu, ludowi i rodzinie; oto dziedzictwo przekazane synowi Karolowi III”- pisze „La Stampa”.Zauważa, że brytyjska królowa stała się „ikoną i babcią świata”.

 

“Ale była też- dodaje- ostatnią monarchinią naprawdę monarchiczną. Jej koledzy wydają się zawsze przepraszać za to, że uosabiają instytucję archaiczną i pozornie bezsensową, gdy jeżdżą na rowerze albo stoją w kolejce w supermarkecie”- ocenia dziennik.

 

Jak pisze, Elżbieta II uosabiała monarchię poczuciem obowiązku, profesjonalizmem, skrupulatnością i godnością; „to nim zdobyła miłość swoich poddanych i podziw reszty świata”.

 

„Wiedziała, że forma jest treścią, zwłaszcza w monarchii , która żyje symbolami, a bez symboli umiera. I dlatego zachowała wszystkie, także te najbardziej archaiczne”- oceniła włoska gazeta.

 

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

 

Japonia/ Premier: królowa Elżbieta II współtworzyła mocne relacje japońsko-brytyjskie

Królowa Elżbieta II wniosła „wielki wkład” w umocnienie więzi Japonii z Wielką Brytanią, powiedział w piątek premier Fumio Kishida, dodając, że jej śmierć jest wielką stratą dla społeczności międzynarodowej.

„Rząd Japonii składa serdeczne kondolencje brytyjskiej rodzinie królewskiej, brytyjskiemu rządowi i narodowi brytyjskiemu” – powiedział premier Japonii cytowany przez agencję Reutera.

 

„Jestem głęboko zasmucony wiadomością o jej odejściu” – dodał japoński polityk.(PAP)

 

W.T. Bartoszewski: Elżbieta II była mądra, dowcipna, miała nieprawdopodobne poczucie obowiązku służenia

Elżbieta II przeprowadziła Wielką Brytanię przez rozmaite turbulencje, to jest wzór trudny do naśladowania, była mądra, dowcipna z nieprawdopodobnym poczuciem obowiązku służenia; o Polsce myślała jak najlepiej- powiedział poseł PSL, wieloletni wykładowca m.in. w Oksfordzie Władysław Teofil Bartoszewski.

Brytyjska królowa Elżbieta II zmarła w czwartek w wieku 96 lat. Na tronie zasiadała od 1952 r. – dłużej niż jakikolwiek monarcha w historii tego kraju.

 

Bartoszewski podkreślił, że Elżbieta II przeprowadziła Wielką Brytanię przez rozmaite turbulencje, a musiała przejąć królewską koronę nagle jako młoda kobieta. „I sprawdziła się fantastycznie, to jest wzór trudny do naśladowania. Była bardzo rozsądna, wyważona, mądra i z nieprawdopodobnym poczuciem obowiązku służenia, co się normalnie politykom nie zdarza” – powiedział Bartoszewski PAP.

 

Przypomniał też, że w czasie II wojny światowej była kierowcą i mechanikiem samochodowym. „Potrafiła naprawiać samochody i zresztą później, już jako królowa, też się tym zabawiała, bo pamiętała to z młodości, bardzo często sama prowadziła samochód, bo lubiła i potrafiła to robić” – zaznaczył Bartoszewski.

 

Zwrócił też uwagę na niesamowitą pracowitość Elżbiety II. „Potrafiła mieć w ciągu roku 300 oficjalnych spotkań, to jest ciężka praca, ale ona nigdy nie użalała się nad sobą, uważała, że jest w uprzywilejowanej sytuacji” – mówił Bartoszewski.

 

Mówiąc o dorobku i wpływie Elżbiety II na światową politykę podkreślił budowanie relacji z byłymi brytyjskimi koloniami.

 

„Po rozpadzie Imperium Brytyjskiego, kiedy kolonie robiły się niezależne, udało się jej utrzymać związek Wielkiej Brytanii z tymi koloniami i dlatego była głową rozmaitych państw takich jak Kanada, Australia czy Nowa Zelandia” – przypomniał Bartoszewski.

 

„Była bardzo lubiana w państwach afrykańskich, bo miała fantastyczne wyczucie jak rozmawiać z ludźmi, jak okazywać im szacunek. Kompletnie jej nie interesowało, czy ktoś jest biały czy ma ciemny kolor skóry. To stworzyło podstawę do odbudowania pewnych relacji Wielkiej Brytanii z byłymi koloniami, bo to się mogło zupełnie inaczej potoczyć” – zwrócił uwagę poseł PSL.

 

Mówił też, że Elżbieta II miała świetne relacje z wieloma prezydentami Stanów Zjednoczonych m.in. w kluczowym okresie z Ronaldem Reaganem, z którym – jak mówił – nie tylko rozmawiała o polityce, ale też wspólnie jeździli konno.

 

Bartoszewski podkreślił też, że Elżbieta II patrzyła na sprawy polityczne z dystansu, bo doradzała 14 brytyjskim premierom, a we wtorek poprosiła o utworzenie nowego rządu Liz Truss – 15. premiera obejmującego tę funkcję za czasów jej panowania. „W związku z tym miała inne spojrzenie na taką długotrwałą politykę, była dowcipna, bezpośrednia, ale miała tytanowy kręgosłup” – podkreślił Bartoszewski.

 

Pytany jak Elżbieta II odbierała Polskę i Polaków, Bartoszewski opowiedział o obchodach w Wielkiej Brytanii 50. rocznicy zakończenia II wojny światowej w 1995 roku. Bartoszewski opowiadał, że jako przedstawiciel Polski na to spotkanie poleciał jego ojciec Władysław Bartoszewski, który wtedy był ministrem spraw zagranicznych.

 

„Na trybunie honorowej siedziała królowa Elżbieta, jej mąż książę Edynburga, a za nimi siedzieli bezpośrednio prezydent Cypru i mój ojciec, dlatego że byli jedynymi gośćmi, którzy uczestniczyli jako żołnierze w II wojnie światowej, prezydent Cypru był w lotnictwie, a mój ojciec był w AK. Elżbieta II doceniała polskie wojsko w czasie II wojny światowej i jak najlepiej myślała o Polsce” – powiedział Bartoszewski. (PAP)

 

autor: Karol Kostrzewa

 

Chiny/ Prezydent Xi Jinping złożył kondolencje w związku ze śmiercią królowej Elżbiety II

Przywódca Chin Xi Jinping przekazał brytyjskiemu królowi Karolowi III kondolencje w związku ze śmiercią królowej Elżbiety II – poinformowała w piątek państwowa chińska telewizja CCTV. Zmarła królowa jako pierwszy brytyjski monarcha odwiedziła Chiny.

W nocie adresowanej do Karola III w imieniu chińskiego rządu i narodu Xi przekazał brytyjskiej rodzinie królewskiej, rządowi i Brytyjczykom wyrazy szczerego współczucia w związku z odejściem Elżbiety II – podała CCTV.

 

Elżbieta II jako pierwszy panujący monarcha Wielkiej Brytanii złożyła wizytę w Chinach – w 1986 roku. W czasie tej historycznej, sześciodniowej podróży odwiedziła Pekin, Szanghaj, Xian, Kunming oraz Kanton, gdzie wciąż rośnie zasadzone przez nią drzewo.

 

Królowa dwukrotnie – w 1975 i 1986 roku – odwiedzała Hongkong, który był wówczas brytyjską kolonią. Podróż z 1975 roku była pierwszą wizytą panującego brytyjskiego monarchy w tym mieście. Podróż do Chin i Hongkongu w 1986 roku uznawana była zaś za kluczową w kontekście podpisanej dwa lata wcześniej deklaracji dotyczącej przekazania Chinom władzy nad Hongkongiem.

 

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

 

Korea Płd./ Prezydent Jun: królowa Elżbieta II miała silną wiarę w ludzką wolność

Brytyjska królowa Elżbieta II miała silną wiarę w sprawę ludzkiej wolności i pozostawiła po sobie wielką spuściznę godności – napisał w piątek na Twitterze prezydent Korei Płd. Jun Suk Jeol, przekazując kondolencje z powodu śmierci monarchini.

„Najgłębsze kondolencje dla mieszkańców Zjednoczonego Królestwa w związku z odejściem Jej Wysokości Królowej Elżbiety II. Miała ona silną wiarę w sprawę ludzkiej wolności i pozostawiła wielką spuściznę godności. Jej życzliwe serce i dobre uczynki pozostaną w naszej pamięci” – oświadczył Jun. (https://tinyurl.com/55hcztc7)

 

Elżbieta II odwiedziła Koreę Południową w 1999 roku i spotkała się tam m.in. z ówczesnym prezydentem tego kraju Kim Dae Dzungiem. W azjatyckim kraju spędziła swoje 73. urodziny, które przypadły na 21 kwietnia 1999 roku. (PAP)

 

anb/ ap/

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520