Izraelskie władze poinformowały USA, że przyczyną ostrzelania pojazdu oenzetowskiego Światowego Programu Żywnościowego (WFP) przez izraelskie wojsko w Strefie Gazy był „błąd w komunikacji” między jednostkami – przekazał w czwartek wiceambasador USA przy ONZ Robert Wood.
„Wzywamy do natychmiastowego skorygowania tych procedur (…) Izrael musi nie tylko wziąć odpowiedzialność za ten błąd, ale i podjąć konkretne działania, by izraelskie wojsko w przyszłości nie strzelało do personelu ONZ” – powiedział Wood podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęconego Strefie Gazy.
Do incydentu doszło we wtorek, nikt nie został w nim ranny. Opancerzony i wyraźnie oznaczony samochód WFP został ostrzelany 10 kulami, gdy zbliżał się do izraelskiego posterunku kontrolnego przy przejściu granicznym Kerem Szalom – przekazano w komunikacie WFP. Jak dodano konwój posiadał wymagane zezwolenia.
Był to pierwszy przypadek ostrzelania auta WFP przez izraelskie wojsko. Oenzetowska agencja ogłosiła, że z przyczyn bezpieczeństwa czasowo wstrzymuje ruch swoich pojazdów na terenie Strefy Gazy.
Organizacje humanitarne są coraz częściej atakowane, niesienie pomocy uniemożliwiają też wydawane przez izraelskie wojsko nakazy ewakuacji kolejnych obszarów Strefy Gazy – zaznaczył WFP. Z powodu ostatnich ograniczeń ogłoszonych przez wojsko Światowy Program Żywnościowy utracił dostęp do ostatniego działającego magazynu żywności w środkowej części Strefy Gazy.
WFP jest największą na świecie organizacją humanitarną dostarczającą pomoc żywnościową. Niesie pomoc ok. połowie spośród ponad 2 mln mieszkańców Strefy Gazy. Organizacja informuje na swojej stronie, że z powodu ograniczeń w dostawach humanitarnych do Gazy WFP w ostatnim czasie musiał zmniejszyć wydawane porcje żywnościowe.
Wojna w Strefie Gazy wybuchła po terrorystycznym ataku Hamasu na Izrael 7 października 2023 r., w którym zabito blisko 1200 osób, a 251 porwano; część jest wciąż więziona. W izraelskiej interwencji przeciwko Hamasowi zginęło jak dotąd ponad 40,6 tys. Palestyńczyków. Strefa Gazy jest zrujnowana, panuje w niej kryzys humanitarny na wielką skalę, a większość ludności stała się wewnętrznymi uchodźcami.
Z Jerozolimy Jerzy Adamiak (PAP)