Chicago: (In. wł.) – W sobotę wieczorem odbyło się spotkanie z Prezesem Instytutu Pamięci Narodowej, Dr. Karolem Nawrockim w Muzeum Polskim. Tematem spotkania był „Udział Polaków na frontach II wojny światowej”.
Richard Owsiany i Małgorzata Kot z Muzeum Polskiego powitali gości z Polski, Konsul Małgorzate Bąk-Guzik, przedstawicieli polonijnych organizacji, szkół, studentów – którzy są laureatami różnych konkursów związanych z Polską i Polonią.
Dr. Nawrocki mówił w swoim przemówieniu o wielu zasłużonych polskich weteranach, którzy znaleźli schronienie na amerykańskiej ziemi po II wojnie światowej. Podkreślił niezwykłą rolę, jaką pełni Muzeum Polskie w Ameryce, które jest skarbnicą wiedzy o Polonii.
Podkreślił także ogromny wkład setek tysięcy Amerykanów polskiego pochodzenia, którzy służyli w armiii amerykańskiej. Nawiązał m.in. do Generala Edwarda Rownego i jego służby w czasie II wojny światowej i potem przez kilka dekad dla różnych amerykańskich administracji. Dodam, że Ambasador Rowny był moim mentorem przez dwie dekady.
Ze swej strony jako autor chciałbym nawiązać do innych wybitnych Amerykanów polskiego pochodzenia jak chociażby Roman Pucinski, który służyl w amerykańskich siłach powietrznych, potem był Kongresmanem, Aldermanem w Chicago. Inna wybitna postać to Ed Derwinski, który pełnił urząd Kongresmana. George W. Bush, Sr. mianował go pierwszym w historiii Stanów Zjednoczonych – Sekretarzem d/s Weteranów.
„Bądźmy dumni tak jak inne narody ze swoich bohaterów. Ich poświęcenie powinno być przykładem dla kolejnych pokoleń, a słowo patriotyzm niech nie ulega przedawnieniu”, napisali organizatorzy w zaproszeniu do uczestników spotkania.
W czasie spotkania wręczono wiele dyplomów nauczycielom i administratorom polonijnych szkół, studentom polonijnych szkół , którzy uczestniczyli w różnych konkursach. Gratulacje dla wszystkich wyróżnionych.
Spotkanie z Prezesem Instytutu Pamięci Narodowej, Dr. Karolem Nawrockim zorganizowali Koordynatorzy Przystanku Historia IPN w Chicago: Helena Sołtys, Bernadetta Manturo, Marek Adamczyk we współpracy z Muzeum Polskim w Ameryce Pólnocnej.
W tym ważnym spotkaniu udział wzięli: dr Karol Nawrocki — Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Marzena Kruk — Dyrektor Archiwum, dr Rafał Leśkiewicz — Dyrektor Biura Rzecznika Prasowego, Magdalena Głowa — Dyrektor Generalny, Adrianna Garnik — Zastępca Dyrektora Biura Prezesa, Agnieszka Jędrzak — Zastępca Dyrektora Biura Współpracy Międzynarodowej, Łukasz Witek — główny specjalista w Biurze nowych Technologii oraz Jarosław Dębowski — Asystent Prezesa.
Warto podkreślić, że spotkanie Prezesa i delegacji Instytutu Pamięci Narodowej w Muzeum Polskim jest częścią wizyty delegacji w Stanach Zjednoczonych, odwiedzania polonijnych muzeów i innych miejsc, gdzie są zgromadzone dokumenty dotyczące działalności poloninych organizacji.
Członkowie delegacji zwiedzili Muzeum Polskie przed oficjalnym spotkaniem.
Spotkanie w Muzeum Polskim miało charakter zamknięty ze względu na ograniczenia związane z pandemią i wymagano wcześniejszej rejestracji.
Tekst i zdjęcia @ Andrzej Mikolajczyk