14.2 C
Chicago
wtorek, 22 kwietnia, 2025

Sondaż: Polacy, Czesi i Słowacy wolą etat, a Chorwaci czy Węgrzy chcą pracować na swoim. Polskie biura wciąż kochają papier

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Polacy, Czesi i Słowacy wolą etat, ale Chorwaci czy Węgrzy chcą pracować na swoim – zauważa wtorkowy „Dziennik Gazeta Prawna”, powołując się na sondaż Eurostatu, który zapytał młodych Europejczyków, co myślą o zakładaniu firm.

Jak wskazuje gazeta, cytująca sondaż Eurostatu, spośród wszystkich państw członkowskich najwyższy odsetek zwolenników samozatrudnienia odnotowano na Cyprze – 64 proc. (unijna średnia 39 proc.). W regionie Europy Środkowej wyróżniają się pod tym względem Chorwaci (57 proc.) i Węgrzy (52 proc.).

 

„Z kolei aż 68 proc. Finów woli pracę na etacie, co jest najwyższym wynikiem w UE (średnia to 55 proc.)” – zwraca uwagę dziennik.

 

Na pytanie: „jaką wybrałbyś formę zatrudnienia” na etat wskazało po 55 proc. badanych Polaków i Czechów oraz 52 proc. Słowaków.

 

Największe znaczenie dla zwolenników umowy o pracę ma regularność wynagrodzenia oraz bezpieczeństwo zatrudnienia – wskazano. Z kolei dla tych, którzy wolą własną działalność gospodarczą – „możliwość bycia sobie szefem” i dowolnego kreowania godzin pracy. „Relatywnie rzadko (unijna średnia 29 proc.) padała odpowiedź związana z lepszymi zarobkami na samozatrudnieniu” – podkreśla dziennik. Dodaje, że w możliwość taką wierzy niespełna jeden na czterech Polaków (23 proc.) i jest to najniższa wartość w regionie. Bardziej optymistyczni pod tym względem są Węgrzy (43 proc.) i Chorwaci (41 proc.).

 

Na pytanie, czy respondenci rozważyliby założenie własnej działalności gospodarczej, odsetek odpowiadających „tak”, ale jednocześnie niepodejmujących żadnego kroku w tym kierunku, wynosi dla całej UE 46 proc. „Blisko tej średniej lokują się respondenci z Polski, Czech i ze Słowacji, tak odpowiadających Węgrów i Rumunów było 56 proc., a Chorwatów aż 59 proc.” – stwierdza gazeta. Wyższy odsetek odnotowano jedynie na Cyprze (67 proc.) – dodaje.

 

Dziennik zauważa, że 28 proc. młodych Polaków jest przekonanych, iż przedsiębiorcy walczą o utrzymanie. Wyższy odsetek notowano w Portugalii, Estonii i na Słowacji – 32 proc. Podkreśla jednocześnie, iż Polacy znajdują się pośród 11 państw, których mieszkańcy uważają, że przedsiębiorcy dużo zarabiają (23 proc. – o 4 pkt proc. więcej od średniej).

 

Badanie Eurostatu przeprowadzono 10-20 października 2022 r, metodą CAWI na próbie 25 tys. 992 osób. (PAP)

 

Polskie biura wciąż kochają papier

Nasze firmy najwolniej w regionie przekonują się do elektronicznych dokumentów i przechowywania ich w chmurze. Prym wiodą Węgrzy – pisze wtorkowy „Puls Biznesu”.

Czesi są entuzjastycznie nastawieni do łączenia pracy zdalnej ze stacjonarną. Polacy i Węgrzy podchodzą do tego bardziej powściągliwie — wynika z badania przeprowadzonego na reprezentatywnej próbie firm z tych trzech państw na zlecenie Canona, które cytuje gazeta.

 

Według badania ważne dokumenty w formie papierowej w segregatorach przechowuje 81 proc. polskich przedsiębiorców, 77 proc. firm w Czechach i 50 proc. – na Węgrzech.

 

W chmurze dokumenty przechowuje, z kolei, 7 proc. firm w Polsce, 9 proc. przedsiębiorstw w Czechach i 11 proc. – na Węgrzech; natomiast „inaczej, np. w komputerze” – 12 proc. polskich firm, 14 proc. czeskich i 39 proc. węgierskich. (PAP)

 

maja/ dki/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"